آینده متعلق به CMOS است  

 

آینده متعلق به CMOS است ( مقایسه حسگر های CCD و CMOS در دوربینهای دیجیتال )

دو نوع حسگر تصویر CCD و CMOS برای دوربین‌های صنعتی وجود دارد که هر کدام کاربرد مخصوص به خود دارد. هر دو حسگر CCD (Charge Coupled Device) و CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) نور را به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌کنند.  در حسگر CCD شارژ الکتریکی تولید شده توسط نور، پیکسل به پیکسل انتقال داده می شود و در نهایت به ولتاژ تبدیل می شود. اما در حسگر CMOS شارژ الکتریکی تک تک پیکسل ها به طور جداگانه به ولتاژتبدیل می شود. تفاوت ساختار CCD و CMOS در شکل زیر نمایش داده شده است.   اینده متعلق به cmos است به نظر می‌رسد که روند تولید دوربین به سمت فن آوری حسگر CMOS پیش می‌رود. در سالهای اخیر، از لحاظ کیفیت بالاتر تصویر و میزان نویز کمتر در حسگرهای CMOS، پیشرفت چشم گیری در تولید دوربین‌های اسکن محیط و اسکن خطی با این حسگرها حاصل شده است. بنابراین، از سال 2015 فناوری CMOS به عنوان فناوری آینده  دوربین شناخته شده است.  

مزایای CMOS

حسگرهای CMOS در سال‌های اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته‌اند و در بسیاری موارد نظر نرخ فریم بالا، رزولوشن تصویر، مصرف کم، نویز کمتر وغیره، از حسگرهای CCD پیشی گرفته‌اند. در سال‌های اخیر، عملکرد خوب این حسگرها به همراه قیمت مناسب برای صنعت بینایی ماشین بسیار جذاب بوده است. همچنین حسگرهای CMOS می‌تواند بدون کاهش کیفیت تصویر به نرخ فریم بالا دست یابد. این گزینه کابرد بسیار زیادی در صنعت و خطوط تولید دارد. حسگر CMOS در حال حاضر به طور گسترده در پردازش تصویر مورد استفاده قرار می‌گیرد و انتظار می‌رود که در آینده نیز این روند ادامه داشته باشد.

مزایای CCD

گرچه CMOS تکنولوژی جدید تری است، اما حسگر CCD در مواردی برتری هایی دارد. بنابراین انتخاب نوع حسگر برای دوربین بستگی به کاربرد دارد. حسگر TDI CCD برای کاربرد های سرعت بالا و روشنایی کم عملکرد بهتری دارد. همچنین در تصویر برداری نزدیک مادون قرمز (Near Infra-Red) حسگر CCD عملکرد بهتری دارد. در ویدیوی زیر به مقایسه حسگر CCD و CMOS در زمینه‌های مختلف نظیر صنعت، ترافیک و پزشکی می پردازیم.