بینایی ماشین

بینایی ماشین چیست؟

ما در نوشته‌های گذشته به مفاهیم اولیه در مورد بینایی ماشین، پردازش تصویر، بینایی کامپیوتری و تفاوت بین آن‌ها پرداخته‌ایم. اما در این نوشته قصد داریم تعریف جامع‌تری از بینایی ماشین را برای شما داشته باشیم.
بینایی ماشین شامل علوم کامپیوتر، اپتیک، مهندسی مکانیک و خودکارسازی صنعتی می‌شود. برخلاف بینایی کامپیوتر که عمدتاً تمرکزشان روی پردازش تصویر است. بینایی ماشین، سامانه‌های ضبط تصویر را با استفاده از دستگاه‌های ورودی/خروجی دیجیتال و شبکه‌های کامپیوتری یکی می‌کند. که باعث کنترل کیفی در زمان حقیقی و کنترل تجهیزاتی مثل ربات است.
بینایی ماشین بر اساس تقاضای مشتریان و تولیدکنندگان، تبدیل به کلید فنّاوری برای تولید و افزایش کنترل کیفیت شده است. این ماشین‌ها برای پردازش تصویرهای صنعتی استفاده می‌شوند که با قرار دادن چند دوربین در خط‌های تولید و بازرسی بلادرنگ محصولات، بدون دخالت اپراتور کار می‌کنند.
بینایی ماشین که همچنین به نام‌های “بینایی صنعتی” و ” دستگاه‌های بینایی” شناخته می‌شوند در کاربردهای مختلفی مثل بررسی اندازه یا تشخیص چاپ درست حروف و یا کنترل ربات استفاده می‌شود. سیستم بینایی ماشین می‌تواند متشکل از چندین دوربین باشد که همگی ضبط و تفسیر را انجام می‌دهند و به‌طور جداگانه سیگنال‌ها را به یک سیستم کنترل مرتبط از پیش تعیین‌شده می‌فرستد. automatic-robotc

تقریباً همه دستگاه‌های بینایی بر اساس خود قطعه تنظیم می‌شوند (مثلاً قطعه زیر دوربین گذاشته و تنظیمات سیستم بر اساس این قطعه انجام می‌شود) و این غیر از دیگر از پروسه‌های صنعتی است که تنظیمات بدون حضور قطعه انجام می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین موضوع‌هایی که در اجرای یک سیستم بینایی وجود دارد فهمیدن راهی است که این سیستم می‌خواهد انجام دهد و بهینه کردن شرایط برای انجام این کار.


صنعت بینایی ماشین در طول 20 سال گذشته به خاطر افزایش توانایی پردازنده‌ها و انجام کاربردهای پیچیده، رشد چشمگیری داشته است. آخرین پیشگویی‌ها در این زمینه افزایش آمار بین 2.6 و 4.6 درصد در سال 2011 بوده است. بعلاوه، کل نقل و انتقالات مالی بینایی ماشین ( شامل همه اجزاء و دستگاه‌ها) افزایش 3.869.3 میلیون دلار در سال 2010 به 4.439.1 میلیون دلار در سال 2014 است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *