شاتر Rolling

 

در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت ما میخواهیم شما را بیشتر با شاتر Rolling اشنا کنیم،با ما همراه باشید:

 

شاتر Rolling

 

واژه “شاتر” ریشه در روزهای ابتدایی دوربین‌ های تصویربرداری دارد. پس از بازگشایی حائل (شاتر) تصویر تولید شده بوسیله لنز وارد فیلم می‌شد. پس از زمان اکسپوژر، حائل (شاتر) بسته شده و فیلم به جلو هدایت می‌شود. حتی امروزه بسیاری از دوربین‌ّ های دیجیتال بر این روش  استوار شده‌اند. تنها فیلم با سنسورهای CMOS و CCD جایگزین شده است.

برای فیلم برداری و دوربین‌ های صنعتی و در نتیجه دوربین‌ هایی که دارای مجموعه‌ ای از تصویر هستند؛ بهتر است از یک شاتر الکترونی استفاده شود. آن‌ها بسیار سریع هستند و در خارج نصب نمی‌شوند. خوشبختانه، بیشتر سنسورهای CMOS و CCD دارای چنین شاتر الکترونی هستند. در سنسورهای CCD ساخت چنین شاتری بسیار آسان است چرا که آن عضوی از ساختار آنها است.

شاتر چرخشی (rolling) معمولا برای سنسورهای CMOS است،در مقابل سنسورهای CMOS با شاتر الکترونیکی دارای مشکل هستند. بیشتر سنسورهای CMOS قادر هستند فقط خط به خط (شروع از بالا) در مقابل نور قرار بگیرند. بنابراین، این امر “شاتر نورد” نامیده می‌شود.

در نتیجه خط اول توصیر ابتدا گرفته می‌شود و این در حالی است که خط پایین آخر گرفته می‌شود. اگر در میانه راه شی و یا دوربین صنعتی حرکت داده شوند، تصویر “اریب” خواهد شد.

نرخ بالای فریم، نشان دهنده پردازش سریعتر خطوط و تاثیر ضعیفتر اثر اریب است.

در حوزه دوربین‌ های تجاری شاتر چرخشی به ندرت باعث ایجاد مشکل می‌شود.

از شما ممنونیم که مطلب ما را در مورد شاتر Rolling مطالعه فرمودید،،شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید.