melic softwear

نرم افزار Merlic یک نرم‌افزار جامع برای ساخت برنامه‌های بینایی ماشین، بدون برنامه‌نویسی  است. این برنامه بر مبنای تجارب کسب‌شده توسط متخصصان بینایی ماشین MVTec آلمان تولید شده است. کار با این نرم‌افزار همراه با کارایی بالا، قابل‌اطمینان بودن و راحتی در کار است.

Image-centered user interface

رابط کاربری بر مبنای تصویر در مرکز

رابط واضح و ساده نرم‌افزار، نمایی بزرگ از تصویر پردازش‌شده را در مرکز برنامه به نمایش درمی‌آورد. ابزار کتابخانه در سمت چپ، بسیاری از ابزارهای استاندارد بینایی مانند: دریافت تصویر، کالیبراسیون، تراز، اندازه‌گیری، شمارش، بررسی، خواندن، تشخیص موقعیت و آشکارسازی عیوب را در دسترس قرار می‌دهد. هر ابزار دارای رابط گرافیکی مختص به خود در فضای کاری است که به شما این اجازه را می‌دهد تا با پیمایش صفحه به بازبینی هر مرحله از برنامه بینایی خود بپردازید. طراحی تصویر در مرکز به شما این امکان را می‌دهد که تصویر را بدون نوشتن برنامه یا تنظیم بسیاری از پارامترها کنترل کنید.

easyTouch

لمس آسان (easyTouch)

یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد، بارز و خلاقانه مرلیک ، لمس آسان است. این فناوری به کاربر کمک می‌کند تا رابطه‌ای تعاملی برای ایجاد راهکار در پروژه داشته باشد. بدین منظور فقط کافی است که شما نشانگر موس را بر روی تصویر ببرید و لمس آسان، اشیا مورد بازرسی را  تشخیص و نمایش می‌دهد. شما قادر هستید اشیا مرتبط را تنها با یک کلیک انتخاب نمایید. در نتیجه لازم نیست که شما، پارامترهای پیچیده را تنظیم کنید.  در ضمن بعضی از ابزارها از ویژگی لمس آسان+ (+easyTouch) نیز پشتیبانی می‌کنند که شما قادر خواهید بود تا چند شی‌ء را  با نگه‌داشتن کلید کنترل به‌طور هم‌زمان انتخاب کنید. لمس آسان موجب صرفه‌جویی زمان شما در طول توسعه برنامه می‌شود.

Machine vision application

برنامه های بینایی ماشین بدون برنامه نویسی

درحالی‌که  بیشتر برنامه‌های بینایی ماشین نیازمند تخصص و تجربه بالا هستند. مرلیک طراحی‌شده است تا یک برنامه بینایی ماشین حتی بدون نوشتن یک خط کد، ساخته شود. بنابراین بجای نوشتن  خط به خط کدها، شما مستقیماً قادرید به برنامه اصلی خود بپردازید و تنها اتکا به ابزارهای استاندارد بینایی ماشین کنید. ابزارهای بینایی داخل “MVApp” به‌صورت  خودکار متصل می‌شوند. همچنین شما قادر هستید به‌سادگی به‌وسیله کشیدن و رها کردن آن‌ها، عملیات اتصال را دوباره انجام دهید.

Integrated tool library

کتابخانه ابزار داخلی 

کتابخانه ابزار داخلی مرلیک شامل محدوده وسیعی از ابزارها برای وظایف معمولی بینایی است. (تمامی ابزارها بر اساس بروزترین فناوری‌های پردازشی شامل انطباق و یادگیری عمیق هستند) کتابخانه ابزار همچنین می‌تواند به‌وسیله اضافه کردن ابزارهای شخصی شده گسترش یابد. به‌منظور راحتی در استفاده، تمام ابزارها وابسته به هدفشان، نام‌گذاری شده‌اند. چندین ابزار “Evaluation” محدوده وسیعی از پردازش‌های ارزیابی را پشتیبانی می‌نمایند. برای مثال: آن‌ها محاسبات و ارزیابی محدوده‌ای خاص را انجام می‌دهند. هنگامی‌که شما برنامه خود را کامل نمودید، مرلیک از ابزارهای وسیعی برای ایجاد ارتباط پشتیبانی می‌کند که شما را قادر می‌سازد تا به ارسال و دریافت داده‌ها بپردازید و یا به‌صورت موازی به نوشتن/خواندن یک فایل بپردازید. آخرین مورد اما نه کمترین: شما قادر هستید تا کتابخانه ابزار را با ابزارهای شخصی شده خود که توسط نرم‌افزار هالکون نوشته‌شده‌اند بروز کنید و گسترش دهید.

MERLIC Designer

طراح مرلیک ( MERLIC Designer)

نرم‌افزار طراح مرلیک به شما این امکان را می‌دهد تا در چند گام رابط گرافیکی برای اپراتور ایجاد نمایید. طراحی تعاملی در رابط نهایی برای کاربرد شما: میان انبوهی از ویجت ها انتخاب کنید و به‌راحتی با انجام عملیات کشیدن و رها کردن آن‌ها را در صفحه قرار دهید. نرم‌افزار به‌صورت خودکار ویجت را با پارامترهای مرتبط، متصل می‌کند. از مقادیر پارامترها می‌توان برای مصورسازی و یا برای ایجاد تعامل توسط اپراتور استفاده کرد. ویژگی‌های ویجت ها تنها با چند کلیک ساده قابل تنظیم است. شما حتی می‌توانید رابط نهایی را با اضافه کردن موارد بیشتر (مثل: پس‌زمینه، لوگو و …) سفارشی کنید. لطفاً این فیلم را مشاهده نمایید. در این فیلم به شما نحوه ساخت یک رابط نهایی سفارشی به‌منظور بررسی فیوزها(یک برنامه ساده) نمایش داده می‌شود

PLC communication

ارتباط با PLC

مرلیک گام‌ها را فراتر از پردازش تصویر برداشته است و با تمام ابزارهای بینایی ماشین همچنین PLC مرتبط می‌شود. در نتیجه مرلیک می‌تواند در چرخه دستگاه تولید قرار بگیرد. نرم‌افزار از پردازش کامل برای توسعه یک برنامه پشتیبانی می‌کند -از دریافت تصویر و پردازش تصویر گرفته تا ارتباط با PLC-. مرلیک به‌عنوان یک نرم‌افزار جامع، شامل I/O دیجیتال و ارتباط بر مبنای OPC UA  است. به لطف این قابلیت، مرلیک می‌تواند کاربردهای مختلف از جمله اینترنت اشیا را با چابکی هر چه بیشتر پوشش دهد.

Application training in the frontend

تعریف کاربرد جدید در رابط نهایی

به‌وسیله ویجتی خاص، مرلیک به شما این اجازه را می‌دهد تا برنامه خود را در رابط نهایی به نرم‌افزار آموزش دهید. شما هم‌اکنون می‌توانید قسمت‌های جدید یک قطعه یا محدوده مورد نظر (ROI) خود را با چند کلیک ساده آموزش دهید. در ضمن نمایش ROI می‌تواند با مشخصه خاص خود (برای مثال رنگ) به‌منظور بالا بردن خوانایی برنامه، انجام شود.  

Apps-protection

محافظت از برنامه

مرلیک داشته‌های شما را ایمن می‌کند: شما قادر هستید محتوای برنامه مرلیک (MVApps) را به‌وسیله یک رمز محافظت نمایید. رمز می‌تواند برای هر برنامه MVApp در رابط ابتدایی (Backend) استفاده شود (توجه داشته باشید که این قابلیت به‌صورت پیش‌فرض فعال نیست). در نتیجه هنگام اجرای MVApp برای بارگیری رابط ابتدایی مرلیک و ایجاد تغییر در آن رمز باید وارد شود. استفاده از رمز محافظ می‌تواند برای واگذاری MVApp به آن دسته از مشتریانی که نباید قادر به تغییر برنامه باشند مفید باشد. در ضمن این قابلیت برای جلوگیری از دسترسی‌های غیر مجاز اشخاص بیگانه به برنامه شما بسیار مفید است

MERLIC Engine

موتور مرلیک  MERLIC Engine

موتور مرلیک شما را قادر می‌سازد تا برنامه MVApp خود را به برنامه نوشته‌شده به زبان‌های C# یا C++ خود متصل نمایید. به‌وسیله موتور مرلیک، شما قادرید تا چارچوبی برای بارگیری و اجرای برنامه MVApp خود پیاده‌سازی کنید. به این وسیله شما قادر خواهید بود تا راهکار بینایی ماشین خود را با رابط ابتدایی مرلیک بسازید. به‌وسیله تابع‌های کاربردی موتور مرلیک شما قادر هستید تا اجرای MVApp را به‌وسیله چارچوب نرم‌افزاری خود کنترل نمایید. (مانند: تنظیم مقادیر و …) مرلیک همچنین این اجازه را به شما می‌دهد تا رابط نهایی خود را به‌عنوان یک ActiveX Control به برنامه خود اضافه نمایید. ActiveX Control با موتور مرلیک برای دستیابی به مقادیر پارامترها و … ارتباط برقرار می‌کند. بدین‌وسیله شما قادر هستید تا به‌راحتی با طراح مرلیک یک رابط گرافیکی بسازید و مستقیماً از آن در برنامه خود استفاده نمایید.

رابط‌های دریافت تصویر

مرلیک با تمامی رابط‌های USB3 Vision و GigE Vision و همچنین سخت‌افزارهای دریافت تصویر که از استاندارد GenICam و GenTL پشتیبانی می‌کنند سازگار است

رابط نهایی چندگانه و دسترسی از راه دور

به‌وسیله مرلیک، رابط‌های متعددی به‌طور هم‌زمان می‌توانند به دستگاه شما متصل شوند. شما به‌راحتی قادر خواهید بود تا پارامترها و مقادیر را به‌صورت مستقیم از دفتر کارتان بجای قرار گرفتن در محیط کارخانه  بازرسی کنید. در ضمن مرلیک به‌وسیله قابلیت رابط نهایی چندگانه این امکان را به شما می‌دهد تا رابط نهایی متفاوتی در یک‌زمان داشته باشید. درحالی‌که مهندس تولید می‌تواند تنظیمات دستگاه را کنترل کند، تعدادی از افراد مانند اپراتور خط، فقط قادر خواهد بود تا آمار دستگاه را مشاهده نماید. آخرین اما نه کمترین: رابط نهایی چندگانه هم‌زمان بر سرعت پردازش مرلیک تأثیری ندارد و مرلیک، همان‌گونه که شما انتظار دارید رفتار خواهد کرد.

ابزارهای شخصی شده

کتابخانه ابزار موجود مرلیک می‌تواند به‌راحتی با ابزارهای تعریف‌شده توسط کاربر برای رفع نیازهای بیشتر گسترش یابد. این “ابزارهای شخصی شده” توسط برنامه MVTec HALCON قابل توسعه هستند