دوربین‌ های صنعتی

وظیفه یک دوربین، گرفتن تصاویر زیبا است. این حداقل ویژگی دوربین‌ های عکاسی، فیلم‌ برداری و وب‌کم‌ها است؛ اما این ویژگی برای دوربین‌های صنعتی صدق نمی‌کند. هدف دوربین صنعتی تبدیل سیگنال‌های نور به سیگنال‌های الکتریکی با حداکثر دقت ممکن است. این فرآیند سبب شکل‌گیری تصویر دیجیتال می‌شود.

انتخاب دوربین صنعتی از قوانین مربوط به خود پیروی می‌کند: ممکن است تجربه به‌ دست‌ آمده ناشی از آشنایی با دوربین‌های تجاری در هنگام استفاده از دوربین برای کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار نگیرد.

دوربین‌های صنعتی کور هستند

تفاوت‌ اساسی دیگری میان دوربین‌های صنعتی USB، FireWire، GigE، CameraLink و دوربین‌های تجاری وجود دارد. ما انتظار داریم تا دوربین‌های تجاری، دارای لنز از پیش متصل شده باشند. در غیر این صورت دوربین قادر به “دیدن” نخواهد بود! واضح است که دوربین‌ های صنعتی نیز احتیاج به لنز دارند اما نه به‌ صورت عضوی از پیش متصل شده

در نتیجه، بهره‌وری موفق از دوربین صنعتی نیازمند انتخاب لنزی مناسب است. تصمیم‌گیری در این مورد اغلب از انتخاب خود دوربین سخت‌ تر است.

دوربین‌های صنعتی احمق هستند

“من دنبال دوربینی هستم که قطعه‌ هایی با سوراخ‌ کاری اشتباه را مشخص کند.” تولیدکنندگان دوربین‌های صنعتی هر روز چنین درخواست‌ هایی را دریافت می‌کنند. گاهی مشتریان هنگام شنیدن پاسخ پیش رو شگفت‌ زده می‌شوند. “متأسفیم، اما دوربین‌ها نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.”

اما در حقیقت این امر شگفت‌ آور نیست: چشمان انسان نیز نمی‌تواند چنین کاری انجام دهند. برای تشخیص سوراخ‌ کاری اشتباه، ما حداقل به مقداری نورپردازی، یک چشم و یک مغز نیاز داریم. چشم به‌ تنهایی “احمق” است.

اگر بخواهیم واژگان بالا را به دنیای بینایی ماشین تعمیم دهیم در نتیجه ما نیازمند نورپردازی، یک دوربین (همچنین لنز) و یک رایانه (همچنین نرم‌افزار) هستیم. تشخیص موفقیت سیستم بینایی ماشین بسیار وابسته به کارکرد بهینه این مجموعه با یکدیگر است.

در نگاهی گذرا ابزارهایی که “دوربین‌های هوشمند” و یا “سنسورهای بینایی” خوانده می‌شوند؛ به نظر یک استثنا به حساب می‌آیند؛ اما در حقیقت، آن‌ها تنها اجزای ضروری ما را در یک بسته جایگذاری کرده‌اند.