آینده متعلق به CMOS است

 

دو نوع حسگر تصویر برای انواع دوربین‌ صنعتی در بازار وجود دارد: حسگرهای CCD و CMOS. حسگر مناسب برای هر حرفه با توجه به درخواست مشاغل متفاوت است. در زمان حال، به نظر می‌رسد؛ این روند به سمت فناوری حسگرهای CMOS به‌عنوان موجی از آینده در حال حرکت است. این روند جای تعجب ندارد؛ چراکه حسگر CMOS در سال‌های اخیر برای دوربین‌های اسکن منطقه‌ای و اسکن خطی گام‌های مهمی جهت بهبود دو پارامتر نرخ تصویربرداری و سطح نویز انجام داده است. از آغاز سال 2015، اینکه فناوری آینده فناوری CMOS خواهد بود به‌طور رسمی در نقشه‌های راه آمده است. بزرگ‌ترین تولیدکننده CCD در جهان –سونی- تولید حسگرهای CCD را در سال 2025 قطع خواهد کرد و پس‌ازآن تنها بر روی فناوری CMOS تمرکز می‌نماید.

دقیقاً یک حسگر چه‌کاری انجام می‌دهد؟

هر دو حسگر CCD (Charge Coupled Device) و CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) نور (فوتون) را به سیگنال‌های الکتریکی (الکترون) تبدیل می‌نمایند. حسگرهای متفاوت، در درجه اول در فناوری راه‌اندازی مربوط به خود متفاوت هستند. توسعه‌دهندگان Basler گزینه‌های متفاوتی برای انتخاب هرکدام از این دو فناوری دارند که به بهترین وجه، متناسب با کاربرد در نظر گرفته‌شده‌ی دوربین، انتخاب می‌نمایند.

حسگرهای جدید CMOS اغلب نسبت به حسگرهای CCD برتر هستند.

حسگرهای CMOS در سال‌های اخیر دارای ارتقاء قابل‌توجهی نسبت به حسگرهای CCD بوده‌اند. سرعت‌بالا (نرخ فریم)، وضوح‌بالا (تعداد پیکسل)، مصرف کم و اخیراً بهبود نویز، راندمان کوانتومی و مفاهیم رنگ، آن‌ها را برای برنامه‌های کاربردی که قبلاً برای حسگرهای CCD انتخاب‌شده بودند؛ برگزیده است.
پیشرفت‌های فناوری CMOS و نسبت عالی قیمت به عملکرد، این حسگرها را به‌طور فزاینده‌ای برای بینایی ماشین صنعتی، جذاب ساخته است. به‌طور خاص، رسیدن به نرخ فریم بسیار بالا، تقریباً بدون هیچ تأثیری در کیفیت تصویر، یکی از خصوصیت‌های مهم نسل فعلی CMOS است.

با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در سال‌های اخیر، تحولات بسیار جالب‌تری می‌تواند در انتظار این فناوری باشد. به‌عنوان‌مثال:

  •    سرعت‌های بالا (نرخ تصویر)
  •    وضوح‌بالا (تعداد پیکسل)
  •    عملکرد پویای قوی
  •    مصرف کم انرژی
  •     بهبود نویز
  •     بهبود اثر کوانتومی
  •     بهبود مفاهیم رنگ
  •     نسبت خوب قیمت به عملکرد

با توجه به خواص کلیدی فناوری امروز CMOS، به نظر می‌رسد این فناوری در اوج قرار دارد که بازتاب آن را می توان در دوربین cmos مشاهده نمود.

ممنون که مطلب ما را مشاهده نمودید، پیشنهاد می گردد دیگر مقالات این وب سایت مانند لنز مگاپیکسل را دنبال نمایید.
شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم:مهندس محمد کیانی