زمانِ یک‌چیز شیرین است؟

آیا ما ناگزیر همیشه به چیزی نسبتاً شیرین نیاز داریم؟ چیزهای خوب در بسته‌های کوچک فقط برای شیرینی نیست؛ بلکه در جهان صنعت بینایی ماشین نیز وجود دارند:  قند (sugarcube) واژه‌ای است که در صنعت، در سال‌های اخیر افزایش‌یافته است. این واژه، روند فناوری بینایی را به سمت کوچک‌سازی نشان می‌دهد.

[photo_box image=”23157″][/photo_box]

قند در صنعت بینایی ماشین

این اصطلاح به دوربین‌های کوچک با اندازه 29 میلی‌متر در 29 میلی‌متر اشاره می‌کند که تبدیل به  استاندارد غیررسمی اما بالفعل شده است. اصطلاح طراحی “قند” شامل دوربین صنعتی در سطح ابتدایی و بخش‌های اصلی پایینی است؛ شامل انواع عملیات ساده در بازارهای مختلف، مانند: پزشکی، ترافیک، خرده‌فروشی و OCR در اتوماسیون کارخانه و … می‌شود.

[photo_box image=”23159″][/photo_box]

اندازه کوچک، نوآوری بی‌نظیر

گرایش به‌سوی کوچک شدن تقریباً اولین بار 20 سال پیش در دوربین‌های آنالوگ مشاهده شد. این گرایش خود را در طول ظهور FireWire و بعد GigE نشان داد. دور از ذهن است که با فناوری‌های فعلی رابط، مانند USB 3.0 این امر به پایان رسد. نوآوری‌های قابل‌توجه فنی، مانند حسگر با وضوح تصویر بالا و ویژگی‌های جامع میان‌افزار، تماماً در این ابعاد بسته‌بندی‌شده است. هم‌اکنون دوربین‌های آنالوگ می‌توانند داده‌های تصویر خود را به‌جای ارسال آن به واحد پردازش خارجی در بدنه‌ی کوچک خود پردازش کنند.

نکات قابل‌توجه

هنگامی‌که برای طراحی جدید و یا طراحی مجدد سیستم بینایی ماشین، برنامه‌ریزی می‌کنید؛ باید از همان ابتدا مراقب اندازه باشید. چراکه بعداً ممکن است با مسائل مربوط به فضا مواجه شوید.

به‌طور خاص برای طراحی مجدد، اندازه کوچک باید حفظ شود. مهاجرت به فرمت‌های بزرگ می‌تواند چالش‌های عمده مکانیکی را به وجود آورد.

[photo_box image=”23162″][/photo_box]

حسگر کوچک = دوربین کوچک

اندازه دوربین، حداقل انعکاسی از اندازه حسگر آن است. حسگرهای بزرگ‌تر، به‌طورمعمول از فناوری CCD استفاده می‌کنند که نمی‌توان از آن‌ها در این ابعاد کوچک استفاده نمود. این موارد در جهان بینایی ماشین به‌طور فزاینده‌ای در حال تبدیل‌شدن هستند و این تغییر بیشتر و بیشتر به سمت فناوری حسگرهای CMOS است. حسگرهای کوچک، بسیار قوی با اندازه پیکسل کوچک، همیشه در بازار به فروش بهتری دست می‌یابند و انتظار می‌رود به‌جای استاندارد 29 میلی‌متر × 44 میلی‌متر که امروزه دیده می‌شود؛ مورداستفاده قرار بگیرد.

 

 

[photo_box image=”23164″][/photo_box]

مولد، مقرون‌به‌صرفه، منعطف

فرمت کوچک 29 میلی‌متر × 29 میلی‌متر، بهترین راه برای رسیدن به نرخ بالای انتقال داده با کمترین هزینه است. این فرمت فقط خود را برای ظاهر خارجی (جلو دوربین) ایجاد نکرده است؛ بلکه الگوی سوراخ‌ها را نیز مشخص کرده است. بیشتر سازندگان دوربین خود را با این الگو هماهنگ کرده‌اند که  به مشتریان انعطاف‌پذیری قابل‌توجهی ارائه می‌کند.

حسگرهای CCD سنتی به‌طورمعمول با ابعاد بزرگ‌تری مانند 40-45 میلی‌متر × 40-45 میلی‌متر ساخته می‌شدند. گرایش به سمت حسگرهای کوچک‌تر CMOS به معنی آن است که به‌احتمال‌زیاد حسگرهای CCD در این حوزه، در صنعت بینایی ماشین کاربردی نخواهند داشت.

این جایگزینی با حمایت از جدیدترین نسل  کوچک‌تر و با وضوح تصویر بالاتر حسگرهای CMOS، شامل دوربین‌های فوق‌العاده فشرده  29 میلی‌متر × 29 میلی‌متر و همچنین تقریباً 35 میلی‌متر در 35 میلی‌متر می‌شود.

مشتریان از اندازه کوچک بدنه دوربین سود می‌برند:

  • اندازه کوچک دوربین در سیستم، سبب کاهش وزن و درنتیجه باعث افزایش سرعت می‌شود. برای مثال: یک ربات با بازوی سبک‌تر، می‌تواند سریع‌تر و با انعطاف‌پذیری بیشتری حرکت کند.
  • فرمت دوربین‌های کوچک همچنین سبب آزاد کردن فضای بیشتر می‌شود. این امر می‌تواند منجر به کوچک شدن سیستم و یا برای دسترسی فیزیکی آسان‌تر به دوربین مورد استفاده قرار بگیرد.
  • دوربین‌های کوچک، دارای قیمت کمتری هستند چراکه آن‌ها از حسگرهای کوچک‌تری تهیه می‌شوند و حسگر کوچک به معنای سیلیکون کمتر است.
  • پیشرفت‌های قابل‌توجه فناوری در صنعت بینایی ماشین واقعاً به سمت فرمت کوچک حسگر و به‌ویژه حسگر CMOS درحرکت است.
  • برنامه‌های کاربردی دوربین‌های بزرگ‌تر، معمولاً بر اساس CCD است. چراکه آن‌ها باید وظایف مختلفی در مناطق بسیار پیچیده انجام دهند. اما حسگرهای کوچک و این دوربین‌ها در حال پیشروی به جلو در حوزه بینایی ماشین هستند.

ممنون که مطلب ما را مشاهده نمودید،شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید، لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم:مهندس محمد کیانی