بازرسی نوری خودکار

 

بازرسی نوری خودکار

 

سیستم‌‎های اندازه‌گیری نوری اشیا را بازرسی کرده و مشخصه‌های مختلف را تشخیص می‌دهند. باسلر بعلت دارا بودن امکان انتخاب وسیع منطقه تحت اسکن و دوربین‌ اسکن خطی، مدل مناسب برای هر نوع کار بازرسی دوربینی را داراست.

بازرسی نوری در زمینه‌های گوناگون بینایی ماشین صنعتی کاربرد دارد. همه‌ی این دوربین‌های بینایی ماشین با هر نوع زمینه‌ی استفاده و ملزوماتی که سروکار داشته باشند بازهم همگی یک ماموریت مشترک دارند و آن هم بازرسی نوری است که همان یافتن و شناسایی ویژگی‌هایی است که بعنوان مبنای تحلیل و نتیجه گیری قلمداد می‌شوند و میتوان از آن‌ها برای پردازش مداوم استفاده کرد.

 

وظایف بازرسی پیچیده برای اندازه گیری و تشخیص خطا

بر اساس مشخصه‌های شناسایی شده، سیستم‌های بازرسی نوری خودکار می‌توانند اندازه‌گیری نوری را متناسب با مشکل پیش آمده به عهده بگیرند و هرگونه انحراف از استاندارد را شناسایی کنند. تمرکز دائمی بینایی ماشین صنعتی بر روی به اصطلاح انحراف مقدار خاکستری است. مقدار خاکستری نشان دهنده روشنایی یک پیکسل، مستقل از رنگ است. بسته به اینکه چگونه این انحراف خاکستری پیکربندی شده، موارد زیر ممکن است:

  • مرتب سازی اشیا (غذاها، کالاها)
  • تشخیص خطاها (خراش، گیرافتادگی)
  • اندازه‌گیری اندازه‌ها (بسته‌ها ، یا حلقه‌ها)
  • بازرسی سطوح (فیلم، شیشه) یا
  • بازرسی تابلوهای مدار (برای موقعیت صحیح نقاط لحیم)

 

فرصت‌های فردی، استفاده منعطف

بازرسی نوری خودکار در نقاط مختلفی از فرایند تولید و متناسب با نیازهای خاص می‌تواند انجام گیرد که میتواند مستقیماً در خلال تولید باشد و یا بعنوان بخشی از بسته بندی با کنترل صد در صد یا از طریق آزمون و خطا. استفاده از دوربین‌های قوی با نرخ فریم بالا این امکان را می‌دهد تا بازرسی‌ها بدون اخلال در گردش کار تولید انجام گیرند.

 

اجزای ضروری

سیستم‌های بازرسی نوری برای انواعی از لایه‌ها ساختاربندی شده اند. دوربین بینایی ماشین تنها یکی از چندین جزء است. بررسی برد مدار چاپی، نور کافی – مصنوعی یا طبیعی – و همچنین محرک سیگنال‌دهی مانند مانع نور یا رمزگذار، برای فعال‌سازی دوربین نیز از اجزای اصلی سخت افزاری هستند.

برای پردازش بیشتر داده های تصویری جمع آوری شده به نرم افزار تجزیه و تحلیل احتیاج است که میتواند مستقیماً در دوربین ادغام شده یا در قسمت پایینی بیرونی دوربین جای داده شود و داده‌ها از طریق یک رابط مناسب به کامپیوتر متصل انتقال داده شوند.

 

فقط خوب ها را بردار…

اگر از طریق تجزیه و تحلیل تصویر، مشخصه یا انحرافی از استاندارد شناسایی شود آنوقت این شئ معیوب باید متقابلاً مرتب شود. داده‌های اصلی دوربین بمنظور مستندسازی در دسترس هستند. بازرسی نوری خودکار وظایفش را به انجام رسانده است.

پیشنهاد می گردد در این زمینه دیگر مقالات این وبسایت همچون بهبود دوربین باسلر برای برنامه اسکن خطی را مطالعه نمایید.