بررسی برد مدار چاپی

با دوربین‌های  racer GigE

 

اطلاعات اصلی:

مشتری:Microscan

صنعت: الکترونیک

سال اجرا : ۲۰۱۳

مکان: آمریکا

 

کاربرد:

بردهای مدار چاپی (PCB) در بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی مانند موبایل و تبلت وجود دارند. این بردها هرروز کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌شوند. به‌منظور افزایش ورودی PCBهای کوچک، تولیدکنندگان از فرآیندی که به نام پانل بندی شناخته می‌شود استفاده می‌نمایند. درحالی‌که شمار زیادی از بردهای چاپ‌شده بر روی یک پانل قرار می‌گیرند؛ این پانل‌ها به سمت گام‌های مختلف فرآیند تولید حرکت می‌کنند و نهایتاً بردها برای ارزیابی نهایی جدا می‌شوند.

هر پانل و هر برد مدار دارای بارکدی یگانه است. تمام این اطلاعات باید رمزگشایی شوند. درگذشته که وظیفه‌ی خواندن بارکد توسط اپراتور انجام می‌گرفت؛ رخ دادن خطا و یا اشتباه امری عادی بود. شرکت مایکرو اسکن با توجه به تجربه‌ی خود از بازار مونتاژ الکترونیک، به این نتیجه رسید که سامانه‌ای برای خودکارسازی فرآیند رمزگشایی اشکال بسازد. راهکار دستگاهی به نام PanelScan بود؛ راهکاری با رابطی کاربرپسند و قابلیت ردیابی آسان داده‌های بارکد. این سامانه جایگزین اسکن دستی خطادار، با راهکاری برای رمزگشایی داده‌های در حال حرکت است.

 

بررسی برد مدار چاپی

 

راهکار و مزایا:

جز اصلی سامانه PanelScan یک دوربین دیجیتال است. PanelScan استاندارد شامل یک دوربین اسکن خطی به‌منظور پوشش بردی با پهنای ۱۰اینچ است. سامانه  PanelScan عریض از دو دوربین برای اسکن جسمی با پهنای حداکثر ۱۸اینچ استفاده می‌کند. محدوده دید دوربین‌ها دارای همپوشانی است که این امر سبب می‌شود؛ بارکدها با اطمینان هرچه بیشتر خوانده شوند.

دوربین یا دوربین‌ها به‌صورت معمول بالای یک تسمه‌نقاله که پانل‌ها را حرکت می‌دهد؛ نصب‌شده‌اند. دوربین‌ها در محدوده دید خود به تهیه عکس می‌پردازند. سامانه همچنین از دو نور خطی متمرکز به‌علاوه‌ی یک حسگر  retro-reflective برای تشخیص لبه‌های برد درحالی‌که حرکت می‌کند؛ استفاده می‌نماید. فرآیند پردازش تصویر توسط یک رایانه خارجی صورت می‌پذیرد.

 

بررسی برد مدار چاپی

 

با کمک PanelScan، اپراتور نیازمند آگاهی داشتن از تعداد سطر و ستون‌های موجود در برد است. سپس اپراتور بایستی برد پانل بندی و نشانه گزاری شده را بر روی ابتدای تسمه‌نقاله قرار دهد. تعداد سطر و ستون پانل توسط اپراتور با رابط کاربری PanelScan به دستگاه داده می‌شود. دستگاه به‌صورت خودکار، سیستمی جهت بازرسی و خواندن اشکال تعریف‌شده در مکان‌های معین تولید می‌کند. سپس اپراتور نسبت به تنظیم دستگاه برای عکس‌برداری و حرکت برد در زیر دوربین اسکن خطی یا دوربین‌ها اقدام می‌نماید. زمانی که اپراتور کلید یادگیری آرایش صفحه را انتخاب نماید؛ دستگاه به‌صورت خودکار آرایش صفحه را اسکن می‌نماید و تمام اشکال روی صفحه را می‌خواند. اگر یک‌شکل به‌صورت موفقیت‌آمیز خوانده نشود؛ اپراتور قادر خواهد بود که عکسی با وضوح‌بالا از برچسب دریافت نماید. تمام داده‌های رمزگشایی‌شده در یک فایل برای دستیابی سریع و چندگانه ذخیره‌شده است.

 

بررسی برد مدار چاپی

 

استیون کینگ، مدیر مهندسین برق در شرکت مایکرو اسکن گفت: “مایکرو اسکن از دوربین‌های Basler racer به خاطر سطح بالای کارایی، سطح وسیعی از وضوح و اتصال آسان به پلتفرم نرم‌افزاری بینایی ماشین Visionscape استفاده نمود. این سه برجستگی سبب شد تا ما دوربین‌های اسکن خطی ‌‌‌Basler را به‌راحتی انتخاب نماییم.”

 

فناوری‌های استفاده‌شده:

  • دوربینBasler racer raL6144-16gm
  • نورپردازی خطی سفید (NERLITE HI-BRITE LL-300)
  • حسگر Retro-reflective (Tri-Tronics)
  • نرم‌افزار: Visionscape

 

نویسنده: مهندس محمد طالبی
دوربین‌های Basler racer
منبع

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *