در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت ما قصد داریم تا کاربرد بینایی ماشین را در تشخیص بیماری کرونا ویروس برای شما توضیح دهیم ، همچنین بررسی می کنیم که تا کنون چه اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است ، لطفا با ما همراه باشید.

تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین

بینایی ماشین در تحقیقات پزشکی

رایانه‌ها هنگام انجام وظایف ساختاری با حجم بالا ، دستیاران بسیار مناسبی برای انسان ها هستند. دانشمندان با کمک کامپیوترها توانسته‌اند به درک بالایی از مفاهیم موجود در تصویر برسند ،  این فناوری “بینایی ماشین” نامیده می‌شود و در بسیاری از زمینه‌های زندگی، به عنوان مثال، در پزشکی کاربرد دارد.

موارد زیر از جمله کاربردهای بینایی ماشین هست:

تقسیم بندی تصاویر MRI

 لایه تصاویر MRI از مغز بر روی ساختار آناتومیک یک گام مهم برای انجام تجزیه و تحلیل بیشتر توسط رادیولوژیست‌ها است. تشخیص خودکار تصویر، تفسیر نتایج را افزایش می‌دهد و در تشخیص زودرس، سلول‌ها و بافت‌های مخرب را نشان می‌دهد.

تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین

تجزیه و تحلیل تصاویر سونوگرافی

 یافتن ساختار دقیق عصب در تصاویر سونوگرافی بخش مهمی در قرار دادن مؤثر کاتتر برای مسدود کردن یا کاهش درد است. استفاده از بینایی ماشین می‌تواند دقت اندازه گیری‌های این روش را بهبود بخشد.

تشخیص خودکار سلول‌های در گردش تومور

 تشخیص زودرس این سلول‌ها و ارزیابی پیشرفت بیماری برای درمان مؤثر است. در پردازش تصویر، می‌توان تغییرات جزئی در اندازه کمتر از پیکسل را تشخیص داد تا با کمک آن سطح پیشگیری در مرحله درمان را افزایش داد. کشف چنین سلول‌هایی توسط انسان غیرممکن است.

از تشخیص تا درمان و پیشگیری COVID-19:

COVID-19 یک بیماری عفونی همه‌گیر است که توسط SARS-CoV-2 به وجود آمده است. این بیماری همه گیر با کشف ، در اواخر دسامبر سال 2019 در شهر ووهان در استان هوبی مرکزی چین ، در اولین موارد ابتلا به ذات الریه با منشأ ناشناخته آغاز شد.

 coronavirus به طور بالقوه یک عفونت تنفسی حاد  شدید است که توسط ویروس SARS-CoV-2 ایجاد شده است. این یک بیماری خطرناک است که می‌تواند هم به صورت عفونت حاد تنفسی بروز کند و همچنین می‌تواند به صورت یک عفونت خفیف وجود داشته باشد، عوارض خاص آن ممکن است شامل ذات الریه ویروسی باشد، که منجر به سندرم حاد و دردناک تنفسی یا نارسایی تنفسی با خطر مرگ می‌شود.

امروزه، همه گیری کروناویروس یک تهدید جهانی برای همه بشریت در همه حوزه‌ها است، نه فقط در بخش بهداشت. بنابراین، مهم‌ترین کار مبارزه مؤثر با شیوع بیماری و همچنین تشخیص به موقع آن است.

تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین

اولین کشف ویروس و نوآوریهای کاربردی

نکته قابل توجه این است که هوش مصنوعی قبل از یافتن آن در تحقیقات پزشکی، می‌توانست کرونا ویروس را تشخیص دهد. در تاریخ 31 دسامبر سال 2019، BlueDot، یک شرکت نرم افزاری واقع در تورنتو که بر روی شیوع بیماری‌های خطرناک  کار می‌کند، اولین شیوع بیماری در ووهان را ردیابی کرد و تنها به این صورت مقامات محلی اولین موارد را بر این اساس تشخیص دادند. تیم BlueDot تقریباً یک هفته قبل از آنکه سازمان‌های بهداشت چینی و بین المللی اعلام رسمی کنند، یافته‌ها و تحقیقات خود را اعلام کردند. نوآوری و هوش مصنوعی به BlueDot اجازه داد تا از همه جلوتر باشد.

به همین دلیل هوش مصنوعی، مرحله جدیدی در تحولات دیجیتالی محسوب می‌شود. این امر به ویژه در برنامه‌های سلامت اجتماعی به ویژه در زمینه برنامه‌های اساسی پزشکی، مهم است.

به عنوان مثال، وقتی صحبت از برنامه‌های تحقیقاتی پزشکی می‌شود، مدل‌های هوش مصنوعی از ظرفیت انسان در خواندن سی تی اسکن ریه‌ها فراتر می‌روند. در شرایط بحران فعلی، ممکن است سریع‌تر و دقیق‌تر موارد احتمالی COVID-19 را تشخیص دهند. در حال حاضر تحقیقات در مسیر ایجاد داروهای جدید قرار دارد که در آن، تجزیه و تحلیل داده‌های کلیدی بسیار مهم است. و ما مشتاق هستیم که با کمک استارت آپ های بینایی ماشین بتوانیم راه حل‌های مناسب را به بیمارستان‌ها برسانیم. همه این تلاش‌ها در مرحله اولیه است، اما نتایج اولیه مطمئناً دلگرم کننده است.

چگونه بینایی ماشین ممکن است به درمان بیشتر COVID-19 کمک کند؟

تشخیص تب

تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین

در حال حاضر، به طور گسترده از دماسنج‌ها برای اندازه گیری دمای بدن مراجعه کنندگان در اماکن عمومی استفاده می‌شود. متخصصان پزشکی این کار را به صورت دستی انجام می‌دهند. دستگاه‌های تجهیزات با مادون قرمز و پردازش تصویر دوربین می‌توانند همین کار را در مراکز پزشکی و بیمارستان‌های اورژانس انجام دهند. این به ما اجازه می‌دهد که فوراً تب بیماران ردیابی شود. سرعت بررسی کردن در آن حداکثر تا 200 نفر در دقیقه و دقت تشخیص آن 0.5 درجه سانتی‌گراد است.

این فناوری توسط شرکت چینی Baidu پیاده سازی شده است.

تشخیص و طبقه بندی ویروس

علی بابا، یکی از غول‌های تکنولوژی چینی، یک سیستم هوش مصنوعی را توسعه داده است که برای تشخیص کورونا ویروس در سی تی اسکن قفسه سینه، آموزش داده شده است. دقت این فناوری به 97٪ می‌رسد. سرعت تشخیص 20 ثانیه است، در حالی که برای انجام همان کار به بیش از 15 دقیقه از زمان متخصص نیاز است. علاوه بر این، سیستم می‌تواند COVID-19 را از ذات الریه ویروسی متمایز کند.

توسعه بیشتر این فناوری به ایجاد کیت‌های تشخیص کورونا ویروس در منزل کمک خواهد کرد.

سیستم جدید 

Medtech، Nanox، یک شرکت مستقر در رژیم اشغالگر قدس، یک سیستم موبایل X-ray دیجیتال را توسعه داده است که می‌تواند برای تشخیص عفونت‌ها و جلوگیری از شیوع بیماری‌های همه گیر، استفاده شود. در حال حاضر Nanox در حال نهایی شدن است و به زودی می‌توان از یک دستگاه x-ray جدید استفاده کرد که تصاویر توموگرافی ریه‌ها را ارائه می‌دهد.

تحویل هواپیماهای بدون سرنشین

شرکت Shenzhen MicroMultiCopter از راه اندازی 100 فروند هواپیمای بدون سرنشین در شهرهای مختلف چین خبر داد. هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به مادون قرمز، دمای بدن افراد را اندازه گیری می‌کنند. همچنین می‌توان از آنها را برای اسپری کردن مواد ضد عفونی کننده و گشت زنی در اماکن عمومی مستقر کرد.

تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین

فراتر از تحقیقات پزشکی

پیگیری رعایت اصول سلامتی

با در نظر گرفتن تجربه استفاده ازبینایی ماشین برای شناسایی کلاه ایمنی روی سر کارگران ساختمانی، از چنین فناوری می‌توان امروز برای تشخیص ماسک‌های محافظ روی صورت افراد استفاده کرد.

نظارت بر سهام و عرضه

در حال حاضر وضعیت نامطلوبی در سوپر مارکت ها وجود دارد: کالاهایی خریداری می‌شوند و افرادی که خود را در معرض خطر قرار می‌دهند و خانه‌های خود را برای خرید ترک می‌کنند، قفسه‌های خالی را مشاهده می‌کنند. این مشکل با کمک بینایی ماشین برطرف شده است: قفسه‌های فروشگاه اسکن می‌شوند و اطلاعات مربوط به موجودیت موارد خاص آنالیز شده و وارد سیستم می‌شوند.

ما در این مقاله در مورد تشخیص بیماری کرونا با بینایی ماشین توضیح دادیم،این کار ما ادامه خواهد داشت و در ادامه ما مطالب بیشتری را در این مورد منتشر خواهیم کرد ،پس لطفا ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین دنبال کنید،همچنین از سایر مطالب ما نیز دیدن کنید.

نوین ایلیا صنعت تامین کننده تجهیزات بینایی ماشین برای شما ارزوی سلامتی دارد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *