حمل و نقل دوربین های عوارضی

دوربین‌ها مانند دوربین پلاک خوان و دوربین ترافیکی در سامانه ترابری هوشمند (ITS) به‌عنوان “چشم بهینه” کار می‌کنند و حتی در اکثر موقعیت‌های چالش‌برانگیز هم تصاویر با کیفیتی می‌گیرند. سرعت‌ بالا مسئله‌ای ذاتی در مبحث ترافیک و حمل و نقل است که استفاده از سنسورهایی با فناوری شاتر سراسری و حساسیت زیاد (عموماً با پیکسل بزرگ) را واجب می‌سازد. این دوربین‌ها، حتی با زمان‌های کوتاه اکسپوژر تصاویری واضح ارائه می‌کنند. با ظهور تشخیص خودکار شماره پلاک (ANPR) به‌ عنوان سنگ‌بنای فناورانه سامانه ترابری هوشمند، که تحت عنوان LPR (تشخیص پلاک) نیز شناخته می‌شود؛ اهمیت کیفیت تصاویر نیز عضوی جداناپذیر خواهد بود.

مجموعه ویژگی‌های قوی و منعطف نیز یک الزام است. زیرا این سامانه‌ها باید برای کاربردهای مختلف بومی و خاص -که به دنبال توسعه جهانی ایجاد می‌شوند- سازگار باشند. برای بسیاری از پروژه‌ها، زیرساخت‌ها نوع دوربین را تعیین می‌کنند. برای مثال، سامانه کنترل دسترسی به دنبال دوربین‌های IP هستند تا بتوانند آن‌ها را با سامانه‌های امنیتی موجود مستقیماً ادغام کنند. در مقابل برای سامانه‌هایی خاص، مانند عوارضی آزادراه که دوربین و رایانه یک واحد مشخص و جداناپذیر را تشکیل می‌دهند و به لحظه بودن (Real-Time) یک ضرورت است؛ رایج‌ترین انتخاب، دوربین‌های صنعتی هستند.

استفاده از دوربین ترافیکی می‌تواند همراه با خود مزایای گوناگونی داشته باشد. با توجه به عملکرد گسترده‌ای که این دوربین‌ها دارند، می‌توانید شاهد مدل‌های مختلف از آن‌ها باشید. هر یک از این مدل‌ها با توجه به مشخصاتی که دارند، توانسته‌اند ویژگی‌ها و قیمت‌های مختلفی را به خود اختصاص دهند. این دوربین‌ها در مناطق پرتردد به عنوان چشم بهینه به کار گرفته می‌شوند؛ به همین علت ممکن است خطرات گوناگونی آن‌ها را تهدید کنند. در ادامه این مطلب مهم‌ترین خطرات را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت؛ پس تا انتهای مطلب دنبال‌کننده ما باشید.

دوربین‌های ترافیکی
دوربین‌های ترافیکی

کاربرد بینایی ماشین در ترافیک و حمل و نقل


تشخیص خودکار شماره پلاک

حمل و نقل و کنترل ترافیک در تشخیص پلاک
حمل و نقل و کنترل ترافیک در تشخیص پلاک

ANPR (تشخیص خودکار شماره پلاک) و LPR (تشخیص پلاک) فناوری‌های تطبیق‌پذیری هستند که اکنون در بسیاری از حوزه‌های ترافیکی مانند دوربین ترافیکی به کار می‌روند. این کاربردها، شامل سامانه‌های کنترل دسترسی، مسیرهای سرعت‌ بالا مانند عوارضی آزادراه و جرائم رانندگی و ایستگاه بازرسی است. دوربین‌های صنعتی به خاطر به لحظه (real-time) بودنشان، بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. در صورت ترکیب با سنسور مناسب، آن‌ها قادرند تا حساسیت لازم برای ثبت تصاویر باکیفیت را در زمان اکسپوژر کوتاه فراهم کنند.

خصوصیات و ویژگی‌های محلی بعضاً بسیار مهم هستند؛ برای مثال اندازه پلاک. در اروپا برای پلاک‌ها در یک خط جاده، وضوح 1000 × 800 پیکسل توصیه می‌شود. این ارقام برای ایالات‌ متحده آمریکا، خاورمیانه و چین، به وضوح 2000 × 1600 پیکسل در هر خط افزایش می‌یابد. علاوه بر این، بسته به خصوصیات پلاک، در اروپا دوربین سیاه‌ و سفید با نور  IR و در خاورمیانه و چین، دوربین رنگی با نور سفید مفید خواهد بود.

اجرای قوانین با دوربین های هوشمند

حمل و نقل در اجرای قوانین با دوربین های هوشمند
حمل و نقل در اجرای قوانین با دوربین های هوشمند

اجرای قوانین ایمنی راهنمایی و رانندگی، آسان نیست. رانندگان بر خیابان‌ها چیره می‌شوند و غالباً ایمنی سایر افراد، مانند عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتور سواران در معرض خطر است. راهکارهای اجرایی فقط برای گرفتن مجرمان نیست؛ بلکه برای افزایش آگاهی عمومی در مورد قوانین و رعایت هر چه بیشتر استانداردها و مقررات ایمنی جاده‌ها نیز هست. همیشه مهم‌ترین هدف، جلوگیری از بروز حوادث ترافیکی وخیم و نجات جان افراد است، بنابراین با این مطلب در مورد اجرای قوانین با دوربین ترافیکی و هوشمند با ما همراه باشید.

عکس‌ها و فیلم‌های با جزئیات، به عنوان مدارک قانونی استفاده می‌شوند. برای مثال به همین دلیل، از سیستم‌های اجرای قوانین چراغ قرمز با دوربین‌های چندگانه، تصاویر پلاک و راننده به صورت جداگانه ثبت و نیز یک فیلم برای ثبت ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود.

حوزه‌های معمول اجرایی شامل:

دوربین های هوشمند داخل خودرو

حمل و نقل، دوربین های هوشمند داخل خودرو
حمل و نقل، دوربین های هوشمند داخل خودرو

تعداد زیادی از دوربین‌ها مانند دوربین ترافیکی برای کمک به تحقیقات پلیس، به تهیه تصاویر درون خودرو اختصاص‌ یافته‌اند. این موارد شامل ذخیره پلاک خودروهای عبوری است که شماره پلاک را با استفاده از الگوریتم‌های LPR تشخیص داده و با بانک اطلاعاتی بخش جنایی مقایسه می‌شوند، ما در این مطلب قصد داریم شما را با دوربین‌های هوشمند داخل خودرو آشنا کنیم و به شما دوربین‌های مناسبی در این مورد پیشنهاد دهیم، پس با ما همراه باشید.

دوربین‌هایی مانند Basler pulse که دارای رابط USB 3.0 مناسب و اتصال سه‌گانه هستند؛ به‌ راحتی به کامپیوترهای موجود در ماشین پلیس متصل می‌شوند. نرم‌افزار LPR در بازار به‌صورت آزادانه در دسترس است؛ لذا اجرای این راهکار بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. اگر نیاز به ضبط فیلم نیز باشد؛ دوربین‌های IP، گزینه مناسبی خواهند بود. به‌عنوان راهکار یکپارچه‌سازی درون خودرویی (مانند درون چراغ‌های گردان ماشین پلیس)، دوربین dart باسلر (دوربین‌هایی در سطح برد) گزینه بهینه خواهند بود.

حمل و نقل ، دوربین های هوشمند داخل خودرو
حمل و نقل، دوربین های هوشمند داخل خودرو

دوربین های عوارضی

بسیاری از سامانه‌های عوارضی با فناوری ترانسپوندر کار می‌کنند. RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) و DSRC (ارتباطات کوتاه بُرد تخصیص‌ یافته) تبدیل به فناوری‌های استاندارد برای عوارض الکترونیکی شده‌اند و در سراسر جهان استفاده می‌شوند. صرف‌نظر از کارهای خاص آن‌ها، تمامی این سامانه‌ها در یک‌چیز مشترک هستند: همه آن‌ها به دلایل امنیتی و شناسایی گذر کنندگان به دوربین ترافیکی احتیاج دارند، بنابراین در ادامه شما را با دوربین های عوارضی آشنا می کنیم.

Basler ace نقش عظیمی در ایجاد راهکارهای دوربین‌های صنعتی برای فعالیت‌های اقتصادی دیگر نیز بر عهده دارد. به همین دلیل، به‌طورکلی سامانه‌های عوارضی مدرن از طریق فناوری ANPR (تشخیص خودکار شماره پلاک) شکل‌ گرفته‌اند. ANPR مبتنی بر دوربین می‌تواند، جایگزین بازبینی محتوای فیلم‌ها توسط انسان شود. حتی در چندین پروژه، ANPR به‌طور کامل با فناوری ترانسپوندر -برای شناسایی وسایل نقلیه- جایگزین شده است.

حوزه‌های معمول کاربرد شامل:

دوربین های هوشمند برای راه‌ آهن و جاده

حمل و نقل، دوربین های هوشمند برای راه‌آهن و جاده
حمل و نقل، دوربین های هوشمند برای راه‌آهن و جاده

سیستم‌های بازرسی خیابان و راه‌آهن در شروع به موقع اقدامات تعمیر و نگهداری کمک می‌کنند. کارهای دیگر مانند سامانه‌های دستیار راننده قطار و بازرسی‌های قطار برای ارتقاء ایمنی بیشتر هستند که به راننده در تشخیص سیگنال‌های قطار و نظارت بر وضعیت فنی ترمز و چرخ‌ها در حین رانندگی کمک می‌کنند، پس با ما باشید تا در مورد انتخاب دوربین‌های هوشمند مانند دوربین ترافیکی برای راه‌آهن و جاده به شما راهنمایی‌هایی را ارائه دهیم.

تونل‌ها نیز به بازرسی‌های ایمنی منظم برای تشخیص ترک و نقایص دیگر نیاز دارند. در گذشته، این کار به صورت دستی توسط کارمندان بازرسی صورت می‌گرفت. اما این فرایند بسیار زمان بر و نیازمند تلاش زیاد است همچنین خطای تفسیر در آن به شدت بالاست. سیستم‌های دوربین برای انجام امور بازرسی مؤثر و به صرفه ظهور پیدا کرده‌اند. دوربین‌های اسکن خطی برای این نوع از کاربردها مناسب هستند. زیرا تصاویر می‌توانند به صورت خط به خط ضبط شوند که این امر به وسیله نقلیه اجازه می‌دهد هنگام اوج ترافیک و یا با عبور سریع تصاویر را ثبت نمود.

حوزه‌های معمول کاربردی عبارت‌اند از بازرسی موارد زیر:

نظارت بر حمل و نقل

حمل و نقل نظارتی
حمل و نقل نظارتی

حوزه نظارت به گستردگی شناخته‌شده است. به همین دلیل طیف وسیعی از راهکار و دوربین ترافیکی مورد نیاز است. سامانه‌های نظارتی اغلب با نظارت بر جریان ترافیک، شناسایی تصادفات به منظور اطمینان از واکنش سریع مسئولین و همگام‌سازی چراغ راهنمایی برای تضمین ترافیک روان همراه هستند، در این مطلب قصد داریم شما را با کاربردهای محصولات باسلر در حوزه نظارت بر حمل و نقل اشاره کنیم و دوربین‌های مناسب این حوزه را به شما معرفی کنیم.

همچنین از دوربین‌ها برای شناسایی و پر کردن واگن‌ها استفاده می‌شود. اتوماسیون این فرآیندهای سیستم کنترلی نقش بزرگی برای صنعت تولید دارد. شماره‌های موجود در واگن‌ها امکان شناسایی و تخصیص منحصربه‌فرد را می‌دهد. داده‌ها با نتایج حاصل از سیستم سنجشی ترکیب می‌شوند تا مواد اولیه مصرفی و سطح پر شدن آن‌ها تعیین شود. بنابراین امکان شناسایی کاملاً خودکار اتومبیل‌ها و مخازن واگن به‌صورت جداگانه فراهم می‌شود.

حمل و نقل و ترافیک کنترل کننده و نظارتی
حمل و نقل و ترافیک کنترل کننده و نظارتی

حوزه‌های معمول عبارت‌اند از:

آیا می‌دانید چه خطراتی دوربین‌ ترافیکی را تهدید می‌کند؟


انواع مختلف دوربین‌ ترافیکی نیز مانند سایر لوازم مشابه، در معرض خطرات مختلف هستند. هر یک از این خطرات به نحوی بر روی عملکرد دوربین ترافیکی تاثیر خود را می‌گذارند؛ از این رو نیاز است تا تمامی این خطرات به صورت کامل شناسایی شوند. در یک نگاه کلی از مهم‌ترین خطرات موجود می‌توانیم به گزینه‌های زیر اشاره داشته باشیم:

آب و هوا؛ از خطرات آسیب به دوربین ترافیکی

اولین خطری که قصد داریم به معرفی آن بپردازیم، آب و هوا است. انواع دوربین‌ ترافیکی همواره در معرض انواع آب و هوای مختلف هستند و همین موضوع باعث خواهد شد تا آسیب‌های جدی ببینند. از جمله پارامترهایی که در بخش آب و هوا جای می‌گیرند، شامل گرما، باد، باران، برف و یخ می‌شوند. هر کدام از این پارامترها به نحوی می‌توانند باعث خرابی دوربین‌ها و وارد شدن آسیب به آن‌ها شوند. از این رو برای اینکه خطرات ناشی از این آسیب‌ها را به حداقل برسانند، از دوربین‌های ترافیکی ضد آب یا IP66 بهره برده می‌شود.

حوادث

دومین خطری که منجر می‌شود دوربین ترافیکی آسیب ببیند، حادثه است. این دوربین‌ها در جاده‌ها و تقاطع‌هایی قرار می‌گیرند که بسیار شلوغ هستند؛ از این رو احتمال تصادف و برخورد خودروها با دوربین‌های ترافیکی افزایش پیدا می‌کند. اگر در مناطقی سابقه تصادف زیادی وجود داشته باشد، در آن صورت پیشنهاد می‌شود که از دوربین‌های مداربسته ضد انفجار استفاده شود.

دوربین‌های ترافیکی
دوربین‌های ترافیکی

بهترین دوربین ترافیکی چه ویژگی‌ هایی دارد؟


دوربین‌ ترافیکی در مدل‌های مختلفی وجود دارد و از این طریق می‌تواند دارای مشخصات گوناگونی نیز باشد. بهترین این دوربین‌ها باید بتوانند در شرایط سخت بهترین عملکرد را از خود به نمایش بگذارند. اگر بخواهیم در یک نگاه به بررسی مشخصات بهترین دوربین‌های ترافیکی بپردازیم، باید به موارد زیر اشاره داشته باشیم:

مواردی که ذکر کردیم تنها بخشی از مشخصات و ویژگی‌هایی به حساب می‌آیند که بهترین دوربین ترافیکی می‌تواند از آن‌ها بهره‌مند باشد.

مزایای استفاده از دوربین‌ ترافیکی چیست؟


در این بخش قصد داریم به بررسی مزایای دوربین ترافیکی بپردازیم. استفاده از دوربین ترافیکی می‌تواند همراه با خود امتیازات گوناگونی را داشته باشد. از مهم‌ترین این امتیازات می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

به رانندگان کمک خواهند کرد

به طور کلی انواع مختلف دوربین‌ ترافیکی در مکان‌هایی همچون بزرگراه‌ها به کار گرفته می‌شوند. مسئولان با استفاده از این دوربین‌ها وضعیت جاده‌ها را با مردم از طریق رسانه‌های رادیویی و تلویزیونی به اشتراک می‌گذارند؛ از این رو افراد با دنبال کردن خبرهای مربوطه می‌توانند متوجه شوند که در کدام بخش ترافیک سنگین وجود دارد و یا چه حوادثی رخ داده‌اند. در واقع این دوربین‌ها می‌توانند نقش کمک‌رسانی و خبردهی داشته باشند.

دوربین‌های ترافیکی
دوربین‌های ترافیکی

داده‌های ارزشمند را به اشتراک می‌گذارند

دوربین ترافیکی از آن جهت به کار گرفته می‌شود تا بتوان نظارت کاملی را بر روی وضعیت جاده‌ها داشت؛ به همین دلیل ادارات حمل‌ و نقل همواره از این دوربین‌ها بهره می‌برند. در کنار این موضوع سایر سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه نیز می‌توانند از طریق داده‌هایی که توسط این دوربین‌ها به اشتراک گذاشته می‌شوند وضعیت جاده‌ها را بررسی کنند و درباره زیرساخت‌‌های مربوطه برای آینده برنامه‌ریزی و ایده‌پردازی کنند.

دوربین ترافیکی قوانین را اجرا می‌کند

دوربین ترافیکی از آن جهت که به خوبی قوانین را اجرا می‌کند، کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده است. این دوربین‌ها در بزرگراه‌ها نصب می‌شوند و در صورتی که حرکاتی بر خلاف قوانین مشاهده کنند آن‌ها را ضبط می‌کنند. بعد از ضبط، جریمه برای متخلف ارسال خواهد شد. پس برای قانونمند شدن به این دوربین‌ها نیاز است. همچنین این دوربین‌ها در معرض دید عموم قرار می‌گیرند. رانندگان با آگاهی بر این موضوع برای اینکه بتوانند از جریمه‌های سنگین دوری کنند، رانندگی درست را در پیش می‌گیرند. پس دیگر مزیت استفاده از این دوربین‌ها اشاعه فرهنگ درست رانندگی است.

به شناسایی مقصر کمک می‌کند

برخی از تصادفاتی که رخ می‌دهند، بسیار پیچیده هستند؛ به همین علت نمی‌توان به راحتی مقصر را از بی‌گناه تشخیص داد. در این شرایط اگر دوربین ترافیکی تصاویر را ضبط کرده باشد، افسر با بررسی فیلم‌ها می‌تواند مقصر را شناسایی کند. در واقع کمک به شناسایی مقصر یکی از اصلی‌ترین امتیازهایی به شمار می‌رود که می‌توانید از دوربین‌های ترافیکی مشاهده کنید.

تهیه بهترین دوربین‌ ترافیکی


اگر قصد تهیه بهترین دوربین‌ ترافیکی را دارید، می‌توانید با مجموعه نوین ایلیا صنعت در تماس باشید. این مجموعه با وجود سابقه کم کاری توانسته بهترین محصولات را به بازار عرضه کند. همچنین مشاوره‌های ارزنده‌ای را در زمینه‌های مختلف ارائه می‌دهد.

دوربین‌های ترافیکی
دوربین‌های ترافیکی

در این مطلب سعی کردیم تا به بررسی دوربین ترافیکی بپردازیم. این دوربین‌ها در مدل‌های مختلف با مشخصات گوناگون وجود دارند و هر کدام می‌توانند عملکردهای گوناگون را از خود نشان دهند. در صورتی که به دنبال بهترین نوع این دوربین‌ها هستید، باید به بررسی چندین ویژگی بپردازید. در این مطلب سعی کردیم مهم‌ترین ویژگی‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم. همچنین استفاده از این دوربین‌ها همراه با خود مزایایی دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل اجرای قوانین، شناسایی مقصر، فرهنگ‌سازی رانندگی درست و… می‌شوند. لازم به ذکر است این دستگاه‌ها توسط خطرات مختلفی تهدید می‌شوند. تصادف و آب و هوای مختلف نمونه‌ای این خطرات هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر ویدیوهای ما را در آپارات و یوتیوب ببینید. همچنین سوالات، پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه اعلام کنید، در اولین فرصت به آنها پاسخ داده می‌شود.