حمل و نقل و کنترل ترافیک

دوربین‌ها در سامانه ترابری هوشمند (ITS) به‌عنوان “چشم بهینه” کار می‌کنند و حتی در اکثر موقعیت‌های چالش‌برانگیز هم تصاویر با کیفیتی می‌گیرند. سرعت‌بالا مسئله‌ای ذاتی در مبحث ترافیک و حمل و نقل است که استفاده از سنسورهایی با فناوری شاتر سراسری و حساسیت زیاد (عموماً با پیکسل بزرگ) را واجب می‌سازد. این دوربین‌ها، حتی با زمان‌های کوتاه اکسپوژر تصاویری واضح ارائه می‌کنند. با ظهور تشخیص خودکار شماره پلاک (ANPR) به‌عنوان سنگ‌بنای فناورانه سامانه ترابری هوشمند، که تحت عنوان LPR (تشخیص پلاک) نیز شناخته می‌شود؛ اهمیت کیفیت تصاویر نیز عضوی جداناپذیر خواهد بود.

مجموعه ویژگی‌های قوی و منعطف نیز یک الزام است. زیرا این سامانه‌ها باید برای کاربردهای مختلف بومی و خاص -که به دنبال توسعه جهانی ایجاد می‌شوند- سازگار باشند. برای بسیاری از پروژه‌ها، زیرساخت‌ها نوع دوربین را تعیین می‌کنند. برای مثال، سامانه کنترل دسترسی به دنبال دوربین‌های IP هستند تا بتوانند آن‌ها را با سامانه‌های امنیتی موجود مستقیماً ادغام کنند. در مقابل برای سامانه‌هایی خاص، مانند عوارضی آزادراه که دوربین و رایانه یک واحد مشخص و جداناپذیر را تشکیل می‌دهند و به لحظه بودن (Real-Time) یک ضرورت است؛ رایج‌ترین انتخاب، دوربین‌های صنعتی هستند.

کاربرد بینایی ماشین در ترافیک و حمل و نقل

تشخیص خودکار شماره پلاک

حمل و نقل و کنترل ترافیک در تشخیص پلاک

ANPR (تشخیص خودکار شماره پلاک) و LPR (تشخیص پلاک) فناوری‌های تطبیق‌پذیری هستند که اکنون در بسیاری از حوزه‌های ترافیکی به کار می‌روند. این کاربردها، شامل سامانه‌های کنترل دسترسی، مسیرهای سرعت‌بالا مانند عوارضی آزادراه و جرائم رانندگی و ایستگاه بازرسی است. دوربین‌های صنعتی به خاطر به لحظه (real-time) بودنشان، بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. در صورت ترکیب با سنسور مناسب، آن‌ها قادرند تا حساسیت لازم برای ثبت تصاویر باکیفیت را در زمان اکسپوژر کوتاه فراهم کنند.

خصوصیات و ویژگی‌های محلی بعضاً بسیار مهم هستند؛ برای مثال اندازه پلاک. در اروپا برای پلاک‌ها در یک خط جاده، وضوح 1000 × 800 پیکسل توصیه می‌شود. این ارقام برای ایالات‌متحده آمریکا، خاورمیانه و چین، به وضوح 2000 × 1600 پیکسل در هر خط افزایش می‌یابد. علاوه بر این، بسته به خصوصیات پلاک، در اروپا دوربین سیاه‌وسفید با نور  IR و در خاورمیانه و چین، دوربین رنگی با نور سفید مفید خواهد بود.

اجرای قوانین با دوربین های هوشمند

حمل و نقل در اجرای قوانین با دوربین های هوشمند

اجرای قوانین ایمنی راهنمایی و رانندگی، آسان نیست. رانندگان بر خیابان‌ها چیره می‌شوند و غالباً ایمنی سایر افراد، مانند عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتور سواران در معرض خطر است. راهکارهای اجرایی فقط برای گرفتن مجرمان نیست؛ بلکه برای افزایش آگاهی عمومی در مورد قوانین و رعایت هر چه بیشتر استانداردها و مقررات ایمنی جاده‌ها نیز هست. همیشه مهم‌ترین هدف، جلوگیری از بروز حوادث ترافیکی وخیم و نجات جان افراد است، بنابراین با این مطلب در مورد اجرای قوانین با دوربین های هوشمند با ما همراه باشید.

عکس‌ها و فیلم‌های با جزئیات، به عنوان مدارک قانونی استفاده می‌شوند. برای مثال به همین دلیل، از سیستم‌های اجرای قوانین چراغ قرمز با دوربین‌های چندگانه، تصاویر پلاک و راننده به صورت جداگانه ثبت و نیز یک فیلم برای ثبت ناهنجاری‌ها استفاده می‌شود.

 • حوزه‌های معمول اجرایی شامل:
 • اجرای قوانین مربوط به سرعت
 • اجرای قوانین مربوط به چراغ قرمز
 • استفاده غیرقانونی از خطوط اتوبوس و ویژه
 • جابجایی غیرقانونی بین خطوط
 • سبقت از اتوبوس‌های مدرسه در حال توقف

دوربین های هوشمند داخل خودرو

حمل و نقل، دوربین های هوشمند داخل خودرو

تعداد زیادی از دوربین‌ها برای کمک به تحقیقات پلیس، به تهیه تصاویر درون خودرو اختصاص‌یافته‌اند. این موارد شامل ذخیره پلاک خودروهای عبوری است که شماره پلاک را با استفاده از الگوریتم‌های LPR تشخیص داده و با بانک اطلاعاتی بخش جنایی مقایسه می‌شوند، ما در این مطلب قصد داریم شما را با دوربین های هوشمند داخل خودرو آشنا کنیم و به شما دوربین های مناسبی در این مورد پیشنهاد دهیم پس با ما همراه باشید.

دوربین‌هایی مانند Basler pulse که دارای رابط USB 3.0 مناسب و اتصال سه‌گانه هستند؛ به‌راحتی به کامپیوترهای موجود در ماشین پلیس متصل می‌شوند. نرم‌افزار LPR در بازار به‌صورت آزادانه در دسترس است؛ لذا اجرای این راهکار بسیار مقرون‌به‌صرفه خواهد بود. اگر نیاز به ضبط فیلم نیز باشد؛ دوربین‌های IP، گزینه مناسبی خواهند بود. به‌عنوان راهکار یکپارچه‌سازی درون خودرویی (مانند درون چراغ‌های گردان ماشین پلیس)، دوربین dart باسلر (دوربین‌هایی در سطح برد) گزینه بهینه خواهند بود.

حمل و نقل ، دوربین های هوشمند داخل خودرو

دوربین های عوارضی

حمل و نقل دوربین های عوارضی

بسیاری از سامانه‌های عوارضی با فناوری ترانسپوندر کار می‌کنند. RFID (شناسایی فرکانس رادیویی) و DSRC (ارتباطات کوتاه بُرد تخصیص‌یافته) تبدیل به فناوری‌های استاندارد برای عوارض الکترونیکی شده‌اند و در سراسر جهان استفاده می‌شوند. صرف‌نظر از کارهای خاص آن‌ها، تمامی این سامانه‌ها در یک‌چیز مشترک هستند: همه آن‌ها به دلایل امنیتی و شناسایی گذر کنندگان به دوربین احتیاج دارند، بنابراین در ادامه ما شما را با دوربین های عوارضی اشنا می کنیم.

Basler ace نقش عظیمی در ایجاد راهکارهای دوربین‌های صنعتی برای فعالیت‌های اقتصادی دیگر نیز بر عهده دارد. به همین دلیل، به‌طورکلی سامانه‌های عوارضی مدرن از طریق فناوری ANPR (تشخیص خودکار شماره پلاک) شکل‌گرفته‌اند. ANPR مبتنی بر دوربین می‌تواند، جایگزین بازبینی محتوای فیلم‌ها توسط انسان شود. حتی در چندین پروژه، ANPR به‌طور کامل با فناوری ترانسپوندر -برای شناسایی وسایل نقلیه- جایگزین شده است.

 • حوزه‌های معمول کاربرد شامل:
 • عوارضی آزادراه
 • عوارضی شهری
 • کنترل‌های دسترسی

دوربین های هوشمند برای راه‌آهن و جاده

حمل و نقل، دوربین های هوشمند برای راه‌آهن و جاده

سیستم‌های بازرسی خیابان و راه‌آهن در شروع به موقع اقدامات تعمیر و نگهداری کمک می‌کنند. کارهای دیگر مانند سامانه‌های دستیار راننده قطار و بازرسی‌های قطار برای ارتقاء ایمنی بیشتر هستند که به راننده در تشخیص سیگنال‌های قطار و نظارت بر وضعیت فنی ترمز و چرخ‌ها در حین رانندگی کمک می‌کنند، پس با ما باشید تا در مورد انتخاب دوربین های هوشمند برای راه‌آهن و جاده به شما راهنمایی های را ارائه دهیم.

تونل‌ها نیز به بازرسی‌های ایمنی منظم برای تشخیص ترک و نقایص دیگر نیاز دارند. در گذشته، این کار به صورت دستی توسط کارمندان بازرسی صورت می‌گرفت. اما این فرایند بسیار زمان بر و نیازمند تلاش زیاد است همچنین خطای تفسیر در آن به شدت بالاست. سیستم‌های دوربین برای انجام امور بازرسی مؤثر و به صرفه ظهور پیدا کرده‌اند. دوربین‌های اسکن خطی برای این نوع از کاربردها مناسب هستند. زیرا تصاویر می‌توانند به صورت خط به خط ضبط شوند که این امر به وسیله نقلیه اجازه می‌دهد هنگام اوج ترافیک و یا با عبور سریع تصاویر را ثبت نمود.

حوزه‌های معمول کاربردی عبارت‌اند از:

·         بازرسی سطح و نشان‌های خیابان

·         بازرسی تونل

·         بازرسی ریلی

·         بازرسی بار، قطار و کل چرخ

·         بازرسی پانتوگراف

·         سیستم‌های کمک راننده آموزشی

·         بازرسی خودروهای سواری

نظارت بر حمل و نقل

حمل و نقل نظارتی

حوزه نظارت به گستردگی شناخته‌شده است. به همین دلیل طیف وسیعی از راهکار و دوربین مورد نیاز است. سامانه‌های نظارتی اغلب با نظارت بر جریان ترافیک، شناسایی تصادفات به منظور اطمینان از واکنش سریع مسئولین و همگام‌سازی چراغ راهنمایی برای تضمین ترافیک روان همراه هستند، در این مطلب قصد داریم شما را با کاربردهای محصولات باسلر در حوزه نظارت بر حمل و نقل اشاره کنیم و دوربین های مناسب این حوزه را به شما معرفی کنیم.

همچنین از دوربین‌ها برای شناسایی و پر کردن واگن‌ها استفاده می‌شود. اتوماسیون این فرآیندهای سیستم کنترلی نقش بزرگی برای صنعت تولید دارد. شماره‌های موجود در واگن‌ها امکان شناسایی و تخصیص منحصربه‌فرد را می‌دهد. داده‌ها با نتایج حاصل از سیستم سنجشی ترکیب می‌شوند تا مواد اولیه مصرفی و سطح پر شدن آن‌ها تعیین شود. بنابراین امکان شناسایی کاملاً خودکار اتومبیل‌ها و مخازن واگن به‌صورت جداگانه فراهم می‌شود.

حمل و نقل و ترافیک کنترل کننده و نظارتی

حوزه‌های معمول عبارت‌اند از:

 • نظارت بر ترافیک (جریان ترافیک، آب‌وهوا)
 • سامانه‌های تشخیص تصادف
 • سنجش در حرکت (شامل LPR)
 • ردیابی محموله (OCR – تشخیص نوری)
 • شناسایی وسیله نقلیه

جهت کسب اطلاعات بیشتر ویدیوها در آپارات و یوتیوب را ببینید. در صورت داشتن سوالات و پشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه زیر اعلام کنید. در اول وقت پاسخ داده می شود.