صنایع الکترونیک بینایی ماشین

ماشین ویژن، علمی نوین ولی بسیار پرکاربرد در اکثر صنایع تولیدی است. این تکنولوژی که در ایران با نام بینایی ماشین نیز شناخته می‌شود؛ شاخه‌ای از هوش مصنوعی است که با استفاده از آن می‌توان به ماشین‌ها دیدی مانند انسان با قابلیت پردازش تصویر و شناخت آن بخشید. با استفاده از این فناوری می‌توان بسیاری از بخش‌های تولید و کنترل کیفیت را که توسط انسان انجام می‌شود؛ بوسیله این دوربین‌ها و سنسورها با خطایی بسیار کم‌تر انجام داد. در ادامه کاربردهای صنایع الکترونیک را بهتر شرح خواهیم داد.

کاربردهای بینایی ماشین در صنایع الکترونیک

یکی از کاربردهای مهم دستگاه‌های بینایی ماشین در صنایع الکترونیک برای تشخیص عیوب، کنترل مدار تجهیزات و بازرسی نهایی محصولات است. در ادامه برخی از این کاربردها و ویژگی‌های هر کدام را بررسی می‌کنیم:

تشخیص مواد معیوب

در فرآیندهای چند مرحله‌‌ای قبل از هر مرحله مواد باید از نظر بی‌‌عیب‌بودن مورد بازرسی قرار گیرند تا در صورت معیوب بودن مرحله بعدی برروی آن‌ها صورت نگیرد. در این مرحله عرض نوار جهت برقراری اتصال کامل با اجزا دیگر و هم‌چنین سالم‌بودن نوار از نظر وجود حفره یا خوردگی و خش‌‌های سطحی بسیار مهم است که با بازرسی دقیق می‌‌توان مراحل تولید را به‌ دقت زیر نظر داشت تا از اسمبل کردن مواد معیوب جلوگیری شود.

بازرسی نوار طلا

در برخی از مراحل تولید ممکن است که از مواد گران‌ قیمتی استفاده شود که به همان میزان بازرسی دقیق آن برای نداشتن هیچ‌ گونه ضایعه‌‌ایی از حساسیت بالاتری برخوردار می‌شود. در چنین مواردی بازرسی هوشمند نه تنها از دقت بالایی برخوردار است بلکه از سرعت بالایی نیز برخوردار بوده و نیاز مرحله بعدی تولید را به‌‌راحتی برآورده می‌کند.

صنایع الکرونیک، بازرسی نوار طلا

بازرسی مواد برش خورده

بازرسی تلرانس‌های ابعادی برش‌های ورق نازک توسط ابزارهای لمسی نه‌تنها ممکن است منجر به ازبین رفتن ورق شود بلکه از سرعت پایینی نیز برخوردار می‌باشد. به کمک روش‌های نوین می توان 100 درصد دقت در بازرسی را با سرعتی بالا و بدون ازبین‌بردن تکه‌ایی از مواد را در فرآیند تولید داشته باشیم.

صنایع الکترونیک، بازرسی مواد برش‌خورده

بازرسی مواد قالب گیری شده

به کمک روش‌ های نوین می‌ توان مواد پلاستیکی قالب‌ گیری شده را از نظر ویژگی‌ های متعددی مانند تعداد حفره، ابعاد، مساحت و رنگ مورد بازرسی قرار داد.

جهت اطلاعات بیشتر راجع به شرکت نوین ایلیا و محصولات و پروژه‌ها، ویدیوهای آپارات و یوتیوب را ببینید. همچنین پیشنهاد می گردد دیگر مطالب این وب سایت مانند کاربرد بینایی ماشین در صنایع خودروسازی و قطعات خودرو و کاربرد بینایی ماشین در صنایع پلیمری را مطالعه نمایید.
در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه پایین صفحه اعلام کنید. در اولین وقت جوابگوی شما هستیم.

خدمات
اطلاعات تماس


به ما سر بزنید

اصفهان، خیابان کاوه خیابان استاد فلاطوری، مجتمع پارسه،طبقه دوم، واحد 9و 10 

سوالی دارید؟

031-34596198

 

ایمیل ما

[email protected]

 

ایمیل اختصاصی بخش فروش

[email protected]