بینایی ماشین چیست؟

 

در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت ما قصد داریم تا به شما بگیم که بینایی ماشین چیست؟ لطفا با ما سایت ما همراه باشید.

 

بینایی ماشین چیست؟

 

بینایی ماشین شاخه‌ای از دانش است که سعی دارد از طریق پردازش تصاویر دوبعدی، جهان سه‌بعدی پیرامون را بازسازی و تفسیر کند.

بینایی ماشین، که به‌عنوان پردازش تصویر صنعتی نیز شناخته می‌شود. ابزاری مهم برای بهینه‌سازی و نظارت خودکار فرآیندهای تولید است. دوربین‌های “بینایی ماشین” صنعتی در اینجا نقش مهمی دارند.

پردازش تصویر(Image Processing)  مفهومی جامع است. با این تعریف که یکی از شاخه‌های مدرن و متنوع هوش مصنوعی است که با ترکیب روش‌های خاص و الگوریتم‌های خاص بر روی یک تصویر، شما می‌توانید پروژه‌های مختلفی را با کاربردهای خاص انجام دهید.

در این صورت وقتی شما پروژه‌ای را توسط این روش انجام دادید؛ در حقیقت از سیستم بینایی کامپیوتری (Computer Vision) استفاده کرده‌اید.

دوربین‌های صنعتی اطلاعات مهم را ضبط می‌کنند؛  آن را ذخیره و بایگانی می‌کنند و به کاربران یا نرم‌افزارها اجازه می‌دهند تا بر اساس اطلاعات تصویر تصمیم‌گیری کنند.

 

بینایی ماشین چیست؟

 

بدون استفاده از داده‌های تصویری دوربین، این امکان‌پذیر نیست. به‌عنوان‌مثال سیستم‌های بینایی ماشین می‌توانند محصولات را اندازه‌گیری و شمارش کنند ، وزن یا حجم آن‌ها را محاسبه کرده و کالاها را با حداکثر سرعت با توجه به ویژگی‌های از پیش تعریف‌شده خود مورد بازرسی قرار دهند.

علاوه بر این ، آن‌ها به‌طور خودکار اطلاعات محدود ، اما سرنوشت‌ساز را از مقادیر عظیمی از داده‌ها استخراج می‌کنند؛ یا به متخصصان کمک می‌کنند تا تصاویر را با فیلتر کردن ، بهینه‌سازی ، تکمیل کردن به‌سرعت بازیابی و آن‌ها را در دسترس قرار دهند… آن‌ها خستگی‌ناپذیر، بی‌طرفانه و به‌طور مداوم کار می‌کنند.

الزامات مربوط به یک دوربین پردازش تصویر صنعتی از کاربرد به کاربرد دیگر متفاوت است؛ اما تفاوت قابل‌ملاحظه‌ای با مشخصه‌های دوربین دیجیتال که احتمالاً شما با آن آشنا هستید؛ دارد.

دوربین‌های بینایی ماشین عنصری مهم در زنجیره پردازش تصویر صنعتی هستند. دوربین از پروتکلی خاص برای برقراری ارتباط با کامپیوتر که وظیفه پردازش داده‌های تصویر و احتمالاً جهت ویرایش تنظیمات دوربین استفاده می‌شود؛ بهره می‌گیرد.

به‌عنوان‌مثال ، نیازهای کلیدی مربوط به سطح نویز ، نرخ بازسازی، حساسیت، دامنه دینامیکی، حالت اکسپوژر و وضوح آن است.

برای دستیابی به پتانسیل کامل خود ، دوربین نیز باید به‌طور صحیح توسط لوازم جانبی خود پشتیبانی شود. به همین ترتیب، اپتیک و رابط مورداستفاده دوربین برای انتقال داده‌ها نیز از اهمیت اساسی برخوردار هستند.

در این مطلب ما به شما توضیح دادیم که بینایی ماشین چیست؟ شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم:محمد حسین عرب پور