دوربین‌های صنعتی

 دوربین صنعتی چیست؟!
 

در این مقاله ما سعی میکنیم به ساده‌ترین شکل ممکن شما را با دوربین‌های صنعتی آشنا کنیم و به شما بگوییم که دوربین صنعتی چیست؟! با دانش نامه نوین ایلیا صنعت همراه باشید….

 

وظیفه یک دوربین چی میتونه باشه؟!

خوب طبیعتا گرفتن عکس و تصاویر زیبا! این حداقل ویژگی دوربین‌‌های عکاسی، فیلم‌ برداری و وب‌کم‌ها است؛ اما این ویژگی برای دوربین های صنعتی صدق نمی‌کند. در واقع هدف دوربین صنعتی تبدیل سیگنال‌های نور به سیگنال‌های الکتریکی با حداکثر دقت ممکن است؛ این فرآیند سبب شکل‌گیری تصویر دیجیتال می‌شود.

در مورد انتخاب یک دوربین صنعتی خوب، تجربه‌ای که شما در رابطه با دوربین‌های تجاری دارید خیلی به کارتون نخواهد آمد. شما باید معیارهای دیگه‌ای  برای یک انتخاب خوب در نظر داشته باشید. در ادامه چند تفاوت میان دوربین‌های صنعتی و تجاری را بررسی خواهیم کرد.

 

دوربین صنعتی

دوربین‌های صنعتی کور هستند!

 

باورتون میشه که یک دوربین که کار اصلیش ثبت تصویر هست؛کور باشه؟! البته که منظور ما از کور بودن دوربین متفاوت است. یکی از تفاوت‌ اساسی دوربین‌های صنعتی USB، FireWire، GigE، CameraLink و دوربین‌های تجاری همین موردِ، ما انتظار داریم تا دوربین‌های تجاری، دارای لنز از پیش متصل شده باشند. در غیر این صورت دوربین قادر به “دیدن” نخواهد بود! واضح است که دوربین‌‌های صنعتی نیز احتیاج به لنز دارند اما نه به‌ صورت عضوی از پیش متصل شده، در نتیجه، بهره‌وری موفق از دوربین صنعتی نیازمند انتخاب لنزی مناسب است. تصمیم‌گیری در این مورد اغلب از انتخاب خود دوربین سخت‌‌تر است.

 

دوربین‌های صنعتی احمق هستند!

 

اگه دنبال دوربینی هستید که بتونه مورد خاصی را تشخیص بده،باید بدونید که دوربین‌ها به تنهایی قابلیت تشخیص ندارند و در واقع ایراد از آنها نیست. حتی چشمان ما انسان‌ها نیز بدون مغز، قابلیت تشخیص هیچ چیزی را نداره، اجازه بدید بیشتر توضیح بدیم:

تولیدکنندگان دوربین‌های صنعتی هر روز چنین درخواست‌‌هایی را دریافت می‌کنند :  “من دنبال دوربینی هستم که قطعه‌‌هایی با سوراخ‌ کاری اشتباه را مشخص کند.” گاهی مشتریان هنگام شنیدن پاسخ پیش رو شگفت‌ زده می‌شوند : “متأسفیم، اما دوربین‌ها نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند.”

اما در حقیقت این امر شگفت‌ آور نیست: چشمان انسان نیز نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند. برای تشخیص سوراخ‌ کاری اشتباه، ما حداقل به مقداری نورپردازی، یک چشم و یک مغز نیاز داریم. چشم به‌ تنهایی “احمق” است.

اگر بخواهیم واژگان بالا را به دنیای بینایی ماشین تعمیم دهیم در نتیجه ما نیازمند نورپردازی، دوربین (همچنین لنز) و رایانه (همچنین نرم‌افزار) هستیم. تشخیص موفقیت سیستم بینایی ماشین بسیار وابسته به کارکرد بهینه این مجموعه با یکدیگر است.

در نگاهی گذرا ابزارهایی که “دوربین‌های هوشمند” و یا “سنسورهای بینایی” خوانده می‌شوند؛ به نظر یک استثنا به حساب می‌آیند؛ اما در حقیقت، آن‌ها تنها اجزای ضروری ما را در یک بسته جایگذاری کرده‌اند.

ممنون که در این مطلب در مورد دوربین‌های صنعتی  با ما بودید. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید. لطفا سایر مطالب دانش‌نامه ما را نیز مطالعه کنید.