دوربین‌های صنعتی و نظارتی: یکسان یا متفاوت؟

 

دوربین‌های صنعتی معمولاً کوچک هستند و قابلیت دریافت تصاویر با وضوح‌بالا را دارند. بر خلاف حجم کوچک این دوربین‌ها، آن‌ها به‌صورت ویژه‌ای سفارشی شده‌اند و جز مهمی از سامانه‌های بینایی ماشین و اتوماسیون هستند.

گزارش بازار شناسی از MarketsandMarkets بیان می‌کند که بازار کلی بینایی ماشین از 8.1 میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ به 12.5 میلیارد دلار تا سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.

چه چیزی دوربین‌های صنعتی را برای کاربردهای بینایی ماشین مناسب می‌سازد؟ چرا نمی‌توان از دوربین‌های نظارتی بدین منظور استفاده نمود؟ گزارش مصاحبه با اوا تایشندورف” سرپرست روابط عمومی باسلر را برای فهمیدن این موضوع از دست ندهید. به نظر می‌رسد که تفاوت میان دوربین‌های صنعتی استفاده‌شده در سامانه‌های بینایی ماشین و دوربین‌های نظارتی استفاده‌شده در کاربردهای امنیتی در نگاه اول واضح نیستند. هرچند که با نگاهی دقیق‌تر تفاوت‌ها آشکار می‌شوند.

دوربین‌های صنعتی در برابر دوربین‌های نظارتی

با وجود این که بعضی از تولیدکنندگان، دوربین صنعتی برای سامانه‌های بینایی ماشین و دوربین‌های نظارتی را هم‌زمان تولید می‌کنند؛ اما این دو جایگزین یکدیگر نیستند.

اوا تایشندورف چنین توضیح داده است: “دوربین‌های صنعتی، تصاویر را به‌صورت داده‌های غیر فشرده (خام یا raw) به‌صورت مستقیم به رایانه منتقل می‌کنند. رایانه، مسئول پردازش حجم عظیمی از داده‌های مرتبط است. مزیت بزرگ این روش، عدم از دست دادن داده‌های تصویر است. این امر برای گستره عظیمی از کاربردهای صنعتی در پزشکی و زیست‌شناسی یا در ترافیک و ترابری حیاتی است.”

در سوی دیگر، دوربین‌های IP (شبکه) که معمولاً در کاربردهای نظارتی یا به‌عنوان متمم دوربین‌های نظارتی به‌کاربرده می‌شوند. فیلم‌ها را (برای مثال در فرمت‌های: MPEG-4, MJPEG یا H.264) ضبط می‌کنند. این دوربین‌ها، درون محافظی قابل‌اطمینان و مقاوم در برابر شرایط بد آب و هوایی قرار داده‌شده‌اند که آن‌ها را برای استفاده در محیط داخل و خارج از ساختمان مناسب می‌سازد. دوربین‌های IP، مهندسی‌شده‌اند تا تصاویر باکیفیتی حتی در بدترین شرایط نورپردازی و آب‌وهوایی ایجاد نمایند. او گفت: “دوربین‌های شبکه تصاویر را دریافت و فشرده می‌کنند. این امر سبب می‌شود تا حجم داده‌ها به‌قدری کاهش یابد که حتی قابل ذخیره‌سازی درون خود دوربین باشد. به‌صورت تئوری هنگام متصل کردن دوربین به شبکه، افراد نامحدودی به دوربین دسترسی داشته باشند.”

تفاوت اساسی دیگر بین این دو دوربین، شخصی است که از این دو استفاده می‌کند. دوربین‌های نظارتی معمولاً توسط افراد امنیتی مدیریت و کنترل می‌شود. در مقابل، ازآنجاکه توجه به جزئیات، نقش اصلی دوربین‌های صنعتی است؛ ماشین‌ها وظیفه انجام این امور را به عهده می‌گیرند.

ممنون که مطلب ما را در مورد دوربین‌های صنعتی و نظارتی: یکسان یا متفاوت مشاهده نمودید،شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم:مهندس محمد کیانی