دوربین‌های NIR

ویژگی منحصربه‌فرد دوربین‌های NIR چیست؟

فروسرخ نزدیک (NIR) بخشی از طیف الکترومغناطیسی است که به‌طور مستقیم، مجاور محدوده نور مرئی قرارگرفته است. بنابراین این طیف با چشم انسان قابل‌مشاهده نیست. دوربین‌های صنعتی-NIR برای برنامه‌های کاربردی که نیاز به استفاده از این محدوده طول‌موج دارند؛ بهینه‌سازی شده‌اند. به‌عنوان‌مثال برنامه‌های کاربردی با شرایط بد نور مانند: نظارت بر ترافیک. تابه‌حال انجام این پروژه‌ها تنها با دوربین‌های فروسرخ با حسگرهای CCD گران ممکن بود.

در حال حاضر، فناوری جدید CMOS می‌تواند این وظایف را انجام دهد. CMOS، حسگرهایی با حساسیت افزایش‌یافته در محدوده فروسرخ نزدیک، بالای 850 نانومتر ارائه می‌دهد. این امر به‌واسطه لایه‌ای ضخیم‌تر (در مقایسه با حسگرهای تک‌رنگ) برای محدوده طیف قابل‌مشاهده، دست‌یافتنی گردیده است. فناوری CMOS جدید، بهینه‌سازی NIR را  از طریق خط تولید دوربین‌های صنعتی با حساسیت بسیار عالی در فروسرخ نزدیک، مقرون‌به‌صرفه ساخته است؛ این امر باعث افزایش سهم CMOS_NIR در بازار بینایی ماشین شده است.

دوربین‌های NIR-بهینه با NIR-بهینه 2MP  (CMV2000) و 4MP  (CMV4000) حسگرهایی از شرکت CMOSIS، یا 1.3MP حسگر (EV76C661) از شرکت e2V، هنوز هم بازده کوانتومی را در محدوده 850nm  ، نزدیک به 40 درصد مدیریت می‌نمایند. در مقایسه با دوربین‌های NIR-غیر-بهینه، این امر نشان‌دهنده دو برابر شدن مقدار حساسیت در این طول‌موج است.

آیا من به دوربین NIR برای کار خود نیازمند هستم؟

در برخی از زمینه‌ها مانند: بازرسی و همچنین روشنایی معمول طبیعی برای ضبط تصاویر با کنتراست بالا، نیاز به NIR برای طول‌موج‌های بالا است. دوربین‌های صنعتی استاندارد، به‌سرعت محدودیت‌های خود را در این زمینه آشکار می‌نمایند؛ چراکه آن‌ها به شرایط نور بسیار خوب برای ضبط تصاویر قابل‌استفاده، نیازمند هستند. اضافه کردن نور اضافی باعث افزایش فوق‌العاده هزینه‌ها و پیچیدگی می‌شود که خود باعث بدتر شدن نسبت قیمت به عملکرد است. دوربین‌های صنعتی با حسگر NIR-بهینه تا حد زیادی، مواجهه تولیدکنندگان با وظایف بازرسی از این نوع را ساده ساخته است.

از نمونه برنامه‌ی کاربردی، می‌توان به تأسیسات نظارت بر ترافیک اشاره نمود که نیاز به کار در شرایط نوری ضعیف و شب است. از دیگر موارد می‌توان به بازرسی میوه و سبزی‌ها برای شناسایی نقاط آسیب‌دیده با استفاده از طیف‌سنجی نام برد.

برخی از مزایای استفاده از دوربین‌هایی با حسگر فروسرخ نزدیک عبارت‌اند از:

  • حساسیت بسیار بالا و در محدوده فروسرخ
  • کنتراست بالا در شرایط دشوار نوری
  • کنتراست بالا با توجه به ویژگی‌های طیفی خاص برای بازرسی بسیاری از اشیاء
  • قیمت مطلوب در مقایسه با دوربین‌های CCD
  • فرایند تولید بهبودیافته و کیفیت بالا

دوربین‌های NIR

ممنون که مطلب ما را مشاهده نمودید،شما همچنین می توانید سایر مطالب ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم:مهندس محمد کیانی