دوربین لاین اسکن

سیستم‌های اسکن خط عمدتاً برای بازرسی از مواد استفاده می‌شوند. آن‌ها همچنین برای برنامه‌هایی که نیاز به‌وضوح یا سرعت بسیار بالا دارند. برای بازرسی اجسام استوانه‌ای یا در حال چرخش مناسب هستند. دوربین لاین اسکن می‌تواند در دسته‌بندی‌هایی که به رزولوشن سنسور و سرعت ارتباط پیدا می‌کنند، تقسیم‌بندی شود.

در این مقاله می‌خواهیم همه چیز را درباره دوربین لاین اسکن یا همان دوربین line scan بررسی کرده و شما را با آن‌ها آشنا کنیم. اگر دوست دارید درباره دوربین اسکن خطی، ویژگی‌های اصلی آن و همچنین کاربرد‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید، تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. در پایان هم درباره این‌که چگونه می‌توان یک دوربین لاین اسکن مناسب برای کار خود تهیه کرد. شما را راهنمایی خواهیم کرد.

 

معرفی دوربین لاین اسکن

احتمالاً شما هم در به‌کار‌بردن دوربین صنعتی برای کاربرد‌های صنعتی احساس نیاز به تصاویری که از با سرعت بالا گرفته شده و کیفیت بسیار بالایی داشته باشند، را حس کرده‌اید. دوربین لاین‌اسکن دوربینی است که می‌تواند در این زمینه کمک خوبی را برای شما فراهم کند. به‌عنوان‌مثال دوربین‌های لاین اسکن باسلر در انواع مدل تک‌رنگ و با رزولوشن‌ها، رابط‌های کاربری متفاوت و نرخ اطلاعات عرضه می‌شوند. خرید دوربین لاین اسکن می‌تواند هر دو موضوع سرعت و دقت را برای خط تولید یا کار مخصوص شما تأمین کند.

دوربین لاین اسکن ، معرفی دوربین لاین اسکن

جالب است بدانید که دوربین اسکن خطی مانند دوربین‌های دو‌بعدی نیستند. در هر فریم فقط یک خط در میدان دید مورد‌نظر را تصویر‌برداری می‌کنند. اگر بخواهیم مزیت دوربین لاین اسکن را توضیح دهیم؛ می‌توان گفت که شما می‌توانید با ایجاد حرکتی نسبی بین دوربین و محلی که قرار است تصویر‌برداری شود، کیفیت خوبی از تصویر را ایجاد کنید. این موضوع سیستم دوربین‌های دو‌بعدی که ما را مجبور به گرفتن تصاویر باکیفیت پایین‌تر می‌کرد یا سرعت کمی داشت، کنار گذاشته و ویژگی‌های جدیدی را برای ما به ارمغان می‌آورد.

همان‌طور که گفته شد شما می‌توانید بین دوربین لاین‌اسکن و جسمی که قرار است از آن تصویر‌برداری شود، حرکت نسبی ایجاد کنید. به این معنی که گاه می‌توان جسم را با سرعت ثابتی حرکت داد یا دوربین را ازروی آن حرکت داد. اگر بخواهیم مثال‌هایی برای واضح‌تر شدن این موضوع بیان کنیم می‌توان برای نمونه حرکت جسم فرض کرد ما می‌خواهیم از بدنه جسمی تصویر‌برداری کنیم. در این شرایط دوربین را نصب‌کرده و جسم را با سرعت ثابت حرکت می‌دهیم. یا ممکن است مثلاً ما بخواهیم از سطح یک جاده تصاویری را با خرید دوربین اسکن خطی ثبت کنیم. در این صورت می‌توان دوربین را روی ماشینی نصب‌کرده و آن را با سرعتی ثابت حرکت دهیم.

دوبین لاین اسکن ، اشنایی با دوربین لاین اسکن

ویژگی‌های اصلی دوربین لاین اسکن

بیشتر فناوری‌های اصلی CCD با تکنولوژی دوربین لاین اسکن سازگار هستند. اگر‌چه تفاوت‌هایی هم در عملکرد دوربین اسکن خطی وجود دارد که استفاده از آن را تخصصی‌تری کرده است. سیستم اسکن خطی برای سال‌ها در میان ما بوده و ما از آن استفاده کرده‌ایم. به‌عنوان‌مثالی رایج برای این موضوع می‌توان به دستگاه‌های فتوکپی و اسکن اشاره کرد.

اگر بخواهیم ویژگی‌هایی اصلی برای دوربین لاین‌اسکن ذکر کنیم باید موارد زیر را برای آن در نظر بگیریم:

  • دقت دوربین بالاتر است و شما می‌توانید انتظار کیفیت خوبی را داشته باشید.
  • سرعت تصویر‌برداری با خرید دوربین لاین اسکن به‌جای دوربین‌های دیگر بالا‌تر خواهد بود.
  • دوربین line scan این امکان را فراهم می‌کند تا بتوان تصاویر با عرض بیشتری را در یک مسیر ثبت کرد. این در حالی است که برای این قضیه کیفیت کاهش نمی‌یابد. در دوربین‌های دو‌‌بعدی شما برای افزایش عرض باید فاصله بگیرید که خود در کاهش کیفیت تأثیر دارد.
  • دوربین لاین اسکن محیط روشنایی بزرگ‌تری را به نسبت دوربین‌‎های اسکن محیط نیاز دارد. دلیل این موضوع قرار گرفت آن در فرصت زمانی کم‌تر است.
  • داشتن سنسور خطی.

دوربین لاین اسکن ، ویژگی دوربین لاین اسکن

 کاربردهای دوربین لاین اسکن

کاربرد‌های زیادی برای دوربین لاین اسکن می‌توان نام برد که دلیل آن ویژگی‌های مناسب و به‌خصوص این نوع از دوربین‌ها است. از دوربین line scan در صنایع و کاربرد‍‌های مختلفی مانند بار‌کد‌خوان‌ها، سنسور‌های خورشیدی، اسپکتروسکوپی، سیستم‌های سنجش و اندازه‌گیری فاصله، ضخامت، سرعت، لرزش، شدت نور و غیره استفاده می‌شود. شما باید برای خرید دوربین اسکن خطی مناسب برای خط تولید، سیستم اتوماسیون یا کار خود تحقیق کنید یا از مرجع معتبر و متخصصی مشورت دریافت کنید. به‌این‌ترتیب قادر خواهید بود تا دوربین line scan مناسبی را برای کارایی مورد‌نظر خود خریداری کنید. تعدادی از کاربرد‌های دوربین اسکن خطی در ادامه با توضیحی مختصر بیان شده است.

بازرسی وب

یک زمینه کاربردی معمولی برای دوربین اسکن خطی یا دوربین لاین اسکن، بازرسی از محصول پیوسته مانند پارچه، کاغذ، شیشه یا صفحه فولادی است. این اشیاء هیچ آغاز یا پایان مشخصی ندارند و می‌توان طول آنها را به‌صورت نامحدود تصور کرد.

دوربین لاین اسکن ، کاربرد دوربین لاین اسکن در وب

نوار نقاله

تصویربرداری از اشیاء روی نوار نقاله برای استفاده از فناوری اسکن خط بسیار مناسب است. به‌خصوص اگر اشیاء تحت بازرسی طول متفاوت باشند و به تصویر با وضوح بالا نیاز داشته باشند. ضبط تصاویر با دوربین اسکن ناحیه به یک منظره عمودی با دید وسیع برای بزرگ‌ترین بخش نیاز دارد و وضوح آن را محدود می‌کند. علاوه بر این، روشن‌کردن مناطق بزرگ می‌تواند یک مشکل باشد. در‌حالی‌که دوربین line scan از طریق تغییر ارتفاع تصویر این مشکل را حل کرده است. علاوه بر این، روشن‌کردن یک خط در سراسر نقاله بسیار ساده‌‌تر است.

 

دوربین لاین اسکن ، کاربرد دوربین لاین اسکن در نوار نقاله

اشیاء در حال چرخش

اسکن خط نیز روشی بسیار مناسب برای تصویر‌برداری از اجزای استوانه‌ای است. تلاش برای انجام این کار با دوربین اسکن ناحیه کار دشواری است. مستلزم تصحیح اعوجاج ناشی از تصویر‌برداری از سطح خمیده است. به‌علاوه این‌که برای گرفتن تمام سطح می‌توانید چندین عکس بگیرید. دوربین لاین اسکن همان موقعیت نوری را در کل سیلندر ضبط می‌کند. اعوجاج را حذف می‌کند. چرخش سیلندر، تصویر صافی از کل سطح تولید می‌‌کند.

 

دوربین لاین اسکن ، کاربرد دورببین لاین اسکن در چرخش اشیاء

نحوه کارکرد دوربین لاین اسکن

همان‌طور که گفته شد یکی از ویژگی‌های خاص دوربین لاین اسکن استفاده از سنسور خطی در آن است. در دوربین اسکن خطی تمامی سنسورها در یک خط منظم هستند و با دریافت نور، بارهای فوتو‌الکتریک را جمع‌آوری کرده و بعد از آن به قسمت ثبت روخوانی می‌فرستند. این عملکرد با سرعت بالایی انجام می‌شود که عملکرد دوربین لاین اسکن را بسیار سریع و مناسب کرده است. همچنین با استفاده از این امکان می‌توان از اجسام در حال حرکت هم تصویر‌برداری کرد.

مزایای دوربین لاین اسکن نسبت به دوربین‌های اسکن منطقه‌

با استفاده از دوربین‌های اسکن خطی می‌توان یک تصویر با عرض مشخص در طول بی‌نهایت ایجاد کرد. این مزیت نسبت به دوربین‌های اسکن منطقه‌ای در کنار سرعت بالای پردازش، باعث برتری دوربین‌های اسکن خطی گردیده است.

  • برخلاف دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای، دوربین‌های اسکن خطی می‌توانند پیش از آنکه تصویر قبلی دریافت شود تصویر بعدی را دریافت کنند. این به‌این‌علت است که تصاویر دریافتی بسیار کوچک و کم‌حجم می‌باشند.
  • در سیستم‌های بینایی ماشین مبتنی بر دوربین‌های اسکن خطی، هماهنگی سرعت تصویربرداری و سرعت حرکت جسم از مقابل دوربین بسیار حیاتی و مهم است. سیستم‌های نورپردازی مورداستفاده در این سیستم‌ها، اصولاً ساده‌تر هستند.

درحالی‌که دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای، اطلاعات تصویر به شکل ماتریسی از پیکسل‌ها است که تشکیل یک تصویر با رزولوشن مشخص را می‌دهد. کاربردهای دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای بسیار بیشتر از دوربین‌های اسکن خطی است و تنظیمات بیشتری نسبت به آن‌ها می‌توان اعمال کرد. دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای بهترین انتخاب برای تصویربرداری از قطعاتی است که قابلیت توقف، حتی برای یک‌لحظه را دارند.

راهنمای خرید دوربین لاین اسکن مناسب

شما برای خرید دوربین لاین اسکن باید درباره آن مطالعه کرده و دوربین مناسبی را برای کاربردی که می‌خواهید انتخاب کنید. اما برای این‌که اطمینان خاطر بیشتری برای انتخاب خود داشته باشید حتماً از مشورت با متخصصان غافل نشوید. مجموعه نوین ایلیا صنعت با سابقه‌ای درخشان در زمینه ساخت تجهیزات بینایی ماشین و فروش قطعات شرکت‌های معتبری مانند باسلر و سنسو‌پارت در خدمت شما خواهد بود. برای شروع کار کافی است از طریق راه‌های ارتباطی گفته شده در سایت با افراد متخصص تماس بگیرید تا در اولین فرصت راهنمایی‌های لازم برای خرید دوربین اسکن خطی یا موارد دیگر در اختیار شما قرار گیرد.

در این مطلب درباره دوربین لاین اسکن و کاربرد‌ها و ویژگی‌های آن توضیحاتی را بیان کردیم. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید. هم می‌توانید در زیر این مقاله و در قسمت نظرات، دانسته‌ها یا سؤالات خود را درباره دوربین line scan یا موارد مشابه ذکر‍‌شده در مقاله بیان کنید. در اولین وقت جوابگوی شما هستیم.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *