دوربین CCD

دوربین ccd

در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت میخوایم به شما توضیح بدیم که دوربین CCD چیست؟ با ما در ادامه همراه باشید.

دوربین‌ های CCD تصویربرداری را از طریق سنسور CCD انجام می دهند. واژه “دوربین CCD ” در حوزه دوربین‌ های صنعتی و دوربین‌ های تجاری به‌ کار برده می‌ شود. در روزگار گذشته، “دوربین CCD ” بیانگر تفاوت میان دوربین‌ های دارای قرقره فیلم یا لوله‌ های pickup بوده است.

در این مطلب ما تفاوت میان دوربین‌ های CCD و CMOS را بیان می‌کنیم. در ضمن بیشتر دوربین‌ های تجاری از نوع CMOS هستند.

درحالی‌ که دوربین‌ های CMOS روز به‌ روز بیشتر در پروژه‌ های بینایی ماشین در حال استفاده هستند؛ هنوز هم از دوربین‌ های CCD در این صنعت استفاده می‌شه.

 

دوربین CCD در برابر دوربین CMOS

در چند سال گذشته، تنها دوربین‌ های تجاری ارزان‌ قیمت به سنسور CMOS مجهز می‌ شدند و دوربین‌ های باکیفیت منحصراً با سنسورهای CCD به بازار ارائه می‌ شدند. اما اکنون در حالی‌ که سنسورهای CMOS از نظر ویژگی با سنسورهای CCD یکسان هستند ولی  به خاطر دارا بودن ویژگی‌ های بارز (نظیر مصرف انرژی بهینه، قیمت پایین، اتصال آسان و …)  بر حوزه دوربین‌ های DSLR حکم رانی می‌کنند.

 

مزیت‌ های دوربین CCD چیست؟

در حالی‌ که دوربین‌ های تجهیز شده به سنسور CCD از رده خارج‌ شده محسوب می‌ شوند؛ هنوز هم بعضی از دوربین‌ های صنعتی از این سنسورها استفاده می‌کنند. یکی از مزیت‌ ها عبارت است از:

زمان اکسپوژر بالا : زمان اکسپوژر بالاتر از یک دقیقه هنوز برای سنسورهای CMOS یک مشکل است. این امر در حالی است که ساده ترین دوربین‌ های CCD زمان اکسپوژری تا یک ساعت را فراهم می‌ آورند.

در آخر به این نکته توجه داشته باشید که سونی تولید سنسور CCD خود را در سال ۲۰۲۰ متوقف می‌کند.

از شما ممنونیم که مطلب ما را در مورد دوربین CCD مطالعه کردید،شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید. لطفا سایر مطالب دانش‌نامه ما را نیز مطالعه کنید.