سنسورهای فوتوالکتریک

سنسورهای نوری

 

سنسورهای فوتوالکتریک اجسام، تغییرات در شرایط سطح و سایر موارد را از طریق انواع ویژگی های نوری تشخیص می‌دهند. یک سنسور فوتوالکتریک در درجه اول از یک امیتر برای انعکاس نور و یک گیرنده برای دریافت نور تشکیل شده است. وقتی نور ساطع شده توسط جسم حسگر قطع یا منعکس می‌شود ، میزان نوری که به گیرنده می‌رسد را تغییر می‌دهد. گیرنده این تغییر را تشخیص داده و آن را به یک خروجی الکتریکی تبدیل می‌کند. منبع نور اکثر سنسورهای فوتوالکتریک نور مادون قرمز یا مرئی است (به طور کلی قرمز یا سبز / آبی برای شناسایی رنگ ها). سنسورهای فوتوالکتریک طبق شکل زیر طبقه بندی شده‌اند. (به طبقه بندی مراجعه کنید.)

 

 

سنسورهای نوری

 

امکانات

1.فاصله حسگر

به عنوان مثال ، یک سنسور از طریق پرتو می‌تواند اجسامی را که بیش از 10 متر فاصله دارند تشخیص دهد. این با استفاده از روش های سنجش مغناطیسی ، اولتراسونیک یا سایر روش ها غیرممکن است.

2.عملا بدون محدودیت اشیا سنجش

این سنسورها بر این اصل عمل می‌کنند که جسمی نور را قطع یا منعکس می‌کند ، بنابراین مانند بعضی سنسورها در تشخیص اجسام فلزی محدود نمی‌شوند. این بدان معنی است که می‌توان از آنها برای تشخیص هر شی object ، از جمله شیشه ، پلاستیک ، چوب و مایع استفاده کرد.

3.زمان پاسخ سریع

زمان پاسخ بسیار سریع است زیرا نور با سرعت بالا حرکت می‌کند و سنسور هیچگونه عملیات مکانیکی را انجام نمی‌دهد زیرا تمام مدارها از اجزای الکترونیکی تشکیل شده‌اند.

4.وضوح بالا

وضوح فوق‌العاده بالا با این سنسورها از فن آوری های پیشرفته طراحی ناشی می‌شود. این پیشرفت‌ها امکان شناسایی اشیا بسیار کوچک و همچنین تشخیص دقیق موقعیت را فراهم می‌کند.

5.سنجش بدون تماس

احتمال آسیب دیدن حسگرها کم است زیرا اشیا بدون تماس فیزیکی قابل تشخیص هستند.

6.شناسایی رنگ

سرعت انعکاس یا جذب یک جسم هم به طول موج نور ساطع شده و هم به رنگ جسم بستگی دارد. از این ویژگی می‌توان برای تشخیص رنگ استفاده کرد.

 

سنسور‌ها در دو نوع بدنه مکعبی و بدنه استوانه‌ای طراحی شده‌اند که قدرت مانور بالایی در مکان‌ها و فضاهای مختلف به این سنسورها داده است.همچنین این سنسور‌ها در دو مدل کابل‌های ثابت و کابل‌ها با قابلیت جداشدن طراحی شده‌‍اند .همچنین این سنسورها با قابلیت تغییر در دامنه و به عبارت دیگر با قابلیت تنظیم شوندگی و همچنین با تنظیمات ثابت برای مصارف خاص طراحی شده‌اند.

 

سنسورهای نوری سنسوپارت
منبع 

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *