سنسور CCD

 

در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت ما میخواهیم؛ شما را بیشتر با سنسور CCD آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

 

سنسور CCD

 

سنسورهای CCD -چیپ‌های نیمه‌هادی- شبیه چشم انسان هستند. هر دو سیگنال نور را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. اولین سنسور CCD در سال ۱۹۷۰ وارد بازار شد. آن‌ها گام‌به‌گام جایگزین دوربین‌های فیلم‌برداری و دوربین‌های صنعتی با لوله‌های pickup و دوربین‌های عکس‌برداری فیلم‌دار شدند.
امروزه، سنسورهای CCD تقریباً به‌طور کامل با سنسورهای CMOS جایگزین شده‌اند. درهرصورت هنوز هم تعدادی از دوربین‌های صنعتی با حسگر CCD ارائه می‌شوند.

 

سنسور CCD چگونه کار می‌کند؟

 

سنسورهای CMOS و همچنین سنسورهای CCD مبتنی بر اثر فتوالکتریک هستند: زمانی که نور به تکه‌ای از جسم می‌خورد؛ جسم الکترون تولید می‌کند. در این مورد تکه جسم یک چیپ سیلیکونی است. این چیپ مبتنی بر صدها هزار خازن –پیکسل- قرارگرفته در یک الگوی شبکه‌ای است.
تا اینجا، ساختار سنسورهای CMOS و CCD بسیار شبیه است. تفاوت اصلی تشخیص فیزیکی خازن‌ها و انتقال الکترون‌ها به خروجی چیپ است. مزایا و معایب سنسورهای CMOS و CCD، اساساً بر این تفاوت استوار است.

 

یک سنسور CCD چگونه رنگ را می‌بیند؟

 

همانند شبکیه انسان، سنسور CCD دارای سه گونه متفاوت پیکسل (“مخروط‌ها” در شبکیه) برای دیدن رنگ است. (یکی برای قرمز، دیگری برای سبز و دیگری برای آبی) بعلاوه، شبکیه دارای چهارمین نوع از پیکسل برای درک سیاه‌وسفید نیز هست که سلول میله‌ای نامیده می‌شود.
هرچند که سنسور CCD وجود ندارد که تمامی این چهار نوع را بر روی یک چیپ داشته باشد. سنسورهای CCD دارای پیکسل‌های سیاه‌وسفید یا پیکسل‌های حساس به نور قرمز، سبز و آبی است. اولین مورد مبنای ساخت دوربین‌های سیاه‌وسفید و دومین مبنای ساخت دوربین‌های رنگی است.

 

مزیت سنسورهای CCD

 

امروزه سنسورهای CCD حتی در دوربین‌های رده‌بالای تجاری نیز بکار برده نمی‌شود. اما بااین‌حال دوربین‌های صنعتی مجهز به این سنسور دارای مزیت‌های زیر هستند:
شاتر سراسری (گلوبال): سنسورهای CCD به‌طور “ذاتی” دارای شاتر سراسری هستند؛ پس مشکلی برای عکس‌برداری از اجسام در حال حرکت ندارند.
زمان اکسپوژر طولانی: بدون هیچ ابزار اضافی، سنسورهای CCD قادر هستند تصاویر مفیدی با زمان اکسپوژر طولانی (حتی بیشتر از یک ساعت) ثبت کنند. بنابراین در مقایسه با سنسورهای CMOS آن‌ها قادرند از اجسام خیلی تاریک نیز تصویربرداری کنند.

 

معایب سنسورهای CCD

 

به‌ علاوه دلایل اقتصادی سه دلیل عمده دیگر برای عدم استفاده از سنسورهای CCD وجود دارد.

عدم تولید در آینده نزدیک: سونی طبق برنامه زمان‌بندی خود اعلام نموده است که دیگر از سال ۲۰۲۵ سنسور CCD تولید نخواهد کرد و تنها تمرکز خود را بر روی سنسورهای CMOS معطوف خواهد کرد.
حساسیت به قرار گرفتن بیش‌ازحد در معرض نور: اگر شدت نور در قسمتی مشخص از تصویر بسیار زیاد باشد. خازن‌هایی که در بالا ذکر شد پیش از زمان اکسپوژر، کاملاً شارژ خواهند شد. در چنین مواردی الکترون خازن‌های اشباع‌شده به پیکسل‌های همسایه سراریز خواهند شد. در نقطه مقابل سنسورهای CMOS دارای یک “محافظ ذاتی” در برابر این حادثه که اثر “blooming” نامیده شده است؛ هستند.
ROI و Binning پیچیده: بیشتر سنسورهای CMOS مکانیسمی برای خواندن قطعه کوچکی از تصویر ارائه می‌دهند (region of interest). بیشتر آن‌ها حتی اجازه یکی سازی پیکسل‌ها بر روی چیپ را برای بالا بردن حساسیت، مستقیماً می‌دهند. پیاده‌سازی این دو اثر بر روی سنسورهای CCD بسیار مشکل است.

از شما ممنونیم که مطلب ما را در مورد سنسور CCD مطالعه فرمودید. شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین را نیز مطالعه کنید.