سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت

 

مشتری:

  • شرکت O-Net Industry
  • محل اجرا : شنژن، چین
  • نوع شرکت : بازرسی تامین پزشکی
  • سال اجرا : 2020

کاربرد

از آغاز سال 2020 کمبود شدید ماسک‌های صورت به دلیل ترس از گسترش همه گیری کرونا ویروس، شکل گرفت. سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت، که توسط صنایع O-Net طراحی شده است، برای تولید کنندگان نرخ بهره‌وری  و انطباق محصول را  با انجام بازرسی سریع‌تر و مؤثرتر این فرایند  افزایش می‌دهد، این راه حل می‌تواند نیاز فشرده بازار را کاهش داده و به تولید کنندگان ماسک صورت کمک می‌کند تا هزینه تولید را کاهش دهند.

دفتر مرکزی شرکت O-Net در شنژن چین است و این شرکت پیشرو در زمینه اتوماسیون سازی فرآیندهای بینایی ماشین است. سیستم‌های بینایی طراحی شده توسط شرکت O-Net، در اپلیکیشن های مختلفی از جمله بازرسی‌های بصری، اندازه گیری هندسی و OCR به کار می‌روند. این سیستم‌های بینایی، همچنین قادر به ارائه راه حل‌های متناسب در رابطه با محصولات سفارشی در زمینه بازرسی، هستند.

در یک خط تولید سنتی، به دلیل دخالت عوامل محیطی و شرایط کاری متناقض در ماشین آلات ماسک صورت، اجتناب از خسارت امکان پذیر نیست، و در نتیجه نرخ راندمان و انعطاف پذیری پایین خواهد آمد. استفاده از یک بازرسی بینایی در فرایند تولید، می‌تواند باعث بهبود چشمگیری در وضعیت شود.

تمام قسمت‌های ماسک صورت باید  بررسی شوند، از جمله پوشش، لبه‌ها، حلقه‌های گوش و نوار فلزی که به پوشنده اجازه می‌دهد ماسک را در اطراف پل بینی خم کند (شکل 1). بخش کنترل کیفیت نیاز دارد ماسک‌هایی را که تداخل دارند، شکسته، آلوده، کج یا در اندازه اشتباه هستند را شناسایی کند و آن‌ها را حذف کند.

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل1:نقاط بازرسی های بینایی برای ماسک

بازرسی های ماسک صورت، پیچیده شده اند:

  • به دلیل سطح دانه دار پارچه ماسک صورت، نورپردازی به شکل ناهموار در هنگام بازرسی صورت می گیرد.
  • ماسک های صورت که باید مورد بازرسی قرار گیرند، در حال حرکت هستند و موقعیت آنها در حامل، تصادفی است.
  • تشخیص تصاویر در لبه ، حلقه گوش و نوار فلزی دشوار است.

راه حل و مزایا

با کمک نورپردازی‌های سفارشی و دوربین Basler ace 5 MP، سیستم بازرسی ماسک صورت هوشمند که توسط O-Net ساخته شده است می‌تواند تصاویر عالی از هر ماسک را به‌دست آورد. سپس سیستم می‌تواند از الگوریتم هم ترازی استفاده کند تا بررسی کند که آیا ماسک صورت مطابق با استانداردها است یا خیر.

سیستم در فرایند بازرسی، مرکز و گوشه‌های قسمت پوشش دهنده ماسک‌های صورت را از طریق تصویر به‌دست آمده (شکل 2) پیدا می‌کند تا محصولاتی را که به صورت اشتباه ساخته می‌شوند را شناسایی کند. اندازه گیری دقیق ماسک صورت نیز می‌تواند انجام شود. با شناسایی مرکز، نرم افزار منطقه مورد نظر (ROI) و پایه را برای محاسبه اندازه دقیق ماسک صورت، اندازه گیری کرده و تعیین می‌کند که آیا این اطلاعات، استانداردها را برآورده می‌کند یا خیر.

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 2: مرکز ماسک صورت
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 3: محاسبه اندازه ماسک صورت

پارچه ماسک اجازه می‌دهد تا مقداری نور از آن عبور کند، اما لایه‌های اضافی می‌توانند میزان کدورت آن را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. بنابراین قسمت “تاشو” یک ماسک صورت، بسیار تاریک‌تر از دیگر قسمت‌ها در تصویر خواهد بود. در شکل 4، قسمت بالای و پایین ماسک صورت کمرنگ به نظر می‌رسد. نرم افزار O-Net پیکربندی شده است تا تصویری را بپذیرد که اندازه آن در اندازه 374550 پیکسل باشد. وقتی دو ماسک صورت با هم همپوشانی دارند (شکل 5)، سطح کمرنگ تنها به 28894 پیکسل کاهش می‌یابد، که تقریباً ده برابر کمتر است. با استفاده از چنین ویژگی‌هایی، سیستم O-Net تعیین می‌کند که آیا ماسک‌های صورت بروی هم افتاده‌اند یا خیر.

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 4: سطح نفوذپذیری نور ماسک صورت، 374550 پیکسل است.
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 5: سطح نفوذپذیری نور دو ماسک صورت، 28894 پیکسل است که تقریباً ده برابر کمتر است.

بازرسی از حلقه‌های گوش، بر این مسئله تأکید دارند که آیا طول حلقه‌ها و موقعیت‌های نقاط ثابت، با استانداردهای تعیین شده مطابقت دارند یا خیر. در فرایند تجزیه و تحلیل تصویر، حلقه‌های گوش را می‌توان خطوط منحنی تعریف کرد. این نرم افزار این خطوط منحنی را شناسایی و استخراج می‌کند و تعیین می‌کند که آیا آنها شکسته شده‌اند؟ (شکل 6) و در صورت سالم بودن، طول آنها را محاسبه می‌کند (شکل 7). سیستم می‌تواند نقاط ثابت حلقه‌های گوش را در تصویر تشخیص دهد (شکل 8) و فاصله بین نقاط ثابت و لبه‌های هم‌جوار آنها را اندازه گیری کند تا مشخص شود که آیا آنها مطابق استاندارد هستند یا خیر (شکل 9).

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 6: تشخیص خرابی حلقه گوش
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 7: اندازه گیری طول حلقه گوش
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 8: نقاط ثابت حلقه گوش روی ماسک صورت
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 9. بررسی موقعیت نقاط اتصال حلقه گوش

بازرسی از طول و موقعیت نوار فلزی در ماسک صورت نیز لازم است. با استفاده از نورپردازی سفارشی، تصویر بازرسی شامل نوار فلزی و پارچه ماسک می‌شود و می‌توان آن را دید. پس از یافتن انتهای نوار فلزی در تصویر، طول قابل محاسبه است (شکل 10). در همین حال، دو خط برای بررسی موقعیت نوار فلزی در مرکز، ترسیم می‌شود (شکل 11).

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 10: اندازه گیری نوار فلزی
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 11: بازرسی موقعیت نوار فلزی

در آخر لبه‌های ماسک صورت نیاز به بازرسی دارند. سیستم باید بررسی کند که آیا سوراخ روی لبه‌ها به خوبی هماهنگ است یا خیر. دو خط  سبز رنگ بر اساس حاشیه‌های خارجی ماسک صورت، تعریف می‌شود. سپس فاصله عمودی از هر گودال تا خطوط اندازه گیری می‌شود، به طوری که سیستم می‌تواند بگوید که آیا سوراخ روی لبه‌ها به خوبی تراز شده است یا خیر (شکل 12).

سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
شکل 12: بازرسی لبه

سیستم‌های بازرسی بینایی که توسط O-Net ایجاد شده است می‌توانند به طور مؤثر فرآیند بررسی کیفیت خسته کننده را به صورت خودکار انجام دهند و میزان انطباق محصول را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند. به طور متوسط، هر سیستم می‌تواند به اندازه چهار انسان ماهر عمل کند. در کاربردهای صنعتی، سیستم‌های بازرسی بصری معمولاً برای مدت طولانی، بدون وقفه اجرا می‌شوند. بنابراین ثبات سیستم ضروری است. با توجه به این موضوع، O-Net برای این کار دوربین Basler ace acA2440-20gm انتخاب کرد. آقای وانگ، مدیر فروش O-Net، توضیح می‌دهد: “پایداری دوربین‌های Basler به صرفه جویی در هزینه‌های قابل توجهی برای نگهداری کمک کرده است. توسعه سیستم ما به لطف نرم افزار Basler pylon کامل شده است، زیرا واقعاً یک مجموعه نرم افزار مناسب برای توسعه دهنده است و با صرفه جویی در زمان به ما مزایای رقابتی می‌دهد. بازار بینایی ماشین در چین رونق گرفته است و سرعت بسیار مهم است. مشتریان ما خواستار تحویل سریع‌تر هستند، بنابراین زمان سریع و قابلیت اطمینانی که توسط باسلر تأمین می‌شود، دلیل جالب دیگری برای همکاری ما است. “

سیستم نرم افزاری هوشمند، سازگاری بالایی را ارائه می‌دهد و می‌تواند سفارشی سازی شود، مانند O-Net که همه چیز را از رابط اپراتور گرفته تا معماری سیستم را، توسعه داد. این نوع از راه حل‌ها، در بسیاری از برنامه‌های بازرسی بینایی، می‌تواند اعمال شود.

فن آوری های مورد استفاده:

  • دوربین: Basler ace acA2440-20gm
  • نورپردازی: نورپردازی سری BT سفارشی سازی شده
  • نرم افزار: SV Smart Vision System توسط O-Net
سیستم هوشمند بازرسی ماسک صورت
Basler ace – acA2440-20gm

از این که این مطلب را مشاهده نمودید از شما ممنونیم، شما همچنین می توانید مطالب ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، اپارات و لینکدین مطالعه کنید، لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید، جهت خرید دوربین های باسلر با ما تماس بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *