شاتر Rolling

 

در این مطلب از وب سایت نوین ایلیا صنعت، ما میخواهیم شما را بیشتر با شاتر Rolling آشنا کنیم. با ما همراه باشید:

 

شاتر Rolling

 

واژه “شاتر” ریشه در روزهای ابتدایی دوربین‌‌های تصویربرداری دارد. پس از بازگشایی حائل (شاتر)، تصویر تولید شده به وسیله لنز وارد فیلم می‌شد. پس از زمان اکسپوژر، حائل (شاتر) بسته و فیلم به جلو هدایت می‌شد. حتی امروزه بسیاری از دوربین‌های دیجیتال بر این روش استوار شده‌اند. تنها فیلم با سنسورهای CMOS و CCD جایگزین شده است.

برای فیلم‌برداری، دوربین‌‌ صنعتی و در نتیجه دوربین‌‌هایی که دارای مجموعه‌‌ای از تصویر هستند؛ بهتر است از یک شاتر الکترونی استفاده شود. آن‌ها بسیار سریع هستند و در خارج نصب نمی‌شوند. خوشبختانه، بیشتر سنسورهای CMOS و CCD دارای چنین شاتر الکترونی هستند. در سنسورهای CCD، ساخت چنین شاتری بسیار آسان است؛ چرا که آن، عضوی از ساختار آن‌ها است.

شاتر پلکانی (rolling) معمولا برای سنسورهای CMOS است. در مقابل سنسورهای CMOS با شاتر الکترونیکی دارای مشکل هستند. بیشتر سنسورهای CMOS قادر هستند فقط خط به خط (شروع از بالا) در مقابل نور قرار بگیرند. بنابراین، این امر “شاتر پلکانی” نامیده می‌شود.

در نتیجه: این در حالی است که خط اول تصویر، ابتدا گرفته و  خط پایین، آخر گرفته می‌شود. اگر در میانه راه، شی و یا دوربین صنعتی حرکت داده شوند؛ تصویر “اریب” خواهد شد.

نرخ بالای فریم، نشان دهنده پردازش سریع‌تر خطوط و تاثیر ضعیف‌تر اثر اریب است.

در حوزه دوربین‌‌های تجاری شاتر پلکانی به ندرت باعث ایجاد مشکل می‌شود.

از شما ممنونیم که مطلب ما را در مورد شاتر Rolling را مطالعه فرمودید. پیشنهاد می گردد دیگر مقالات این وب سایت مانند جایگزین دوربین ها با حسگر CCD سونی و ورودی خروجی دیجیتال را مطالعه نمایید.
شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، اپارات و لینکدین را مطالعه کنید.