فرمت

 

فرمت، بیانگر مساحت حساس به نور سنسورهای CCD و CMOS است. بر اساس دلیلی تاریخی واحد فرمت بر اساس اینچ [“] است. بر اساس همین دلیل تاریخی مقدار ان “مستقیماً” بیانگر اندازه فیزیکی مساحت حساس به نور نیست.

 

فرمت

ریشه‌ ی این سردرگمی در روزهای قدیمی دوربین‌ های فیلم‌ برداری که به لوله‌ های pickup (“Vidicon”) تجهیز شده بودند؛ برمی‌گردد. در حقیقت قطر خارجی آنها برابر ۱/۲ اینچ، ۲/۳ اینچ و 1 اینچ بوده است. به‌ طور منطقی، مستطیل حساس به نور در قسمت جلویی لوله، کوچک‌ تر بوده است. جدول پیش‌ رو رابطه‌ ی میان فرمت و اندازه حقیقی از مساحت حساس به نور را بر اساس میلی‌ متر بیان می‌کند.

 

فرمت

 

مهم: بعضی از انواع دوربین‌ صنعتی اجازه می‌دهند که وضوح تصویرشان به‌ واسطه نرم‌ افزار کاهش یابد. برای نمونه دوربین‌ های CMOS باسلر دارای چنین قابلیتی هستند. وضوح تصویر کاسته شده به‌ طور هم‌ زمان، باعث کاهش فرمت و این تغییر، باعث کاهش فاصله کانونی لنز می‌شود.

انتخاب لنز

 

نوع سنسور CMOS یا CCD تأثیری بر محاسبات فاصله کانونی لنز ندارد. format لنز و سنسور نیز باید منطبق بر یکدیگر باشد.

در نگاهی سطحی به نظر منطقی می‌رسد که هر دوی آنها باید دارای فرمتی یکسان باشند. اما در حقیقت format لنز باید بزرگتر و یا مساوی سنسور باشد. در عمل، بهتر است که شما از لنزی با فرمت بزرگتر استفاده کنید چرا که عیوب اپتیکی اصولاً در لبه‌ ها به وجود می‌آیند.

مهم: در تضاد با فرمت سنسور، فرمت لنز تأثیری در محاسبه فاصله کانونی ندارد.

از شما ممنونیم که مطلب ما را مطالعه فرمودید، پیشنهاد میگردد دیگر مطالب این وب سایت مانند اندازه دوربین را نیز مشاهده نمایید. شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید.