لنز صنعتی

لنز نور را از محیط دریافت کرده و بر روی حسگر دوربین متمرکز می‌کند تا دقیق‌ترین تصویر ممکن توسط دوربین ثبت گردد. انتخاب نوع لنز بستگی به کاربرد، کیفیت و قیمت دارد. برای انتخاب لنز صنعتی معمولاً از دو نوع لنز قابل تغییر و ثابت استفاده می‌شود. از انواع لنز‌های قابل‌تغییر می‌توان به C-mounts و CS-mounts اشاره کرد. لنز‌های ثابت معمولاً به‌صورت تکمیلی، به همراه لنزهای Auto-focus مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای انتخاب نوع لنز، باید به پارامتر‌هایی نظیر میدان دید، عمق میدان، فاصله جسم از دوربین و غیره توجه کرد. در این مقاله قرار است درباره لنز صنعتی، انواع آن و کاربرد‌های که دارد صحبت کنیم. اگر می‌خواهید یکی از انواع لنز‌های صنعتی را برای خرید انتخاب کنید یا درباره آن‌ها بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید. مجموعه نوین ایلیا صنعت، انواع لنز صنعتی، اجزای سیستم‌های بینایی ماشین و اتوماسیون را از برند‌های معتبر جهانی ارائه می‌کند. شما می‌توانید با ارتباط با متخصصین مجموعه مشاوره لازم برای خرید لنز صنعتی مورد‌نظر خود را دریافت کنید.

 لنز صنعتی و تعریف آن

 

لنز صنعتی چیست؟

درباره لنز‌ها در قسمت مقدمه متن توضیحاتی ارائه شد. لنز‌هایی که در دوربین‌های صنعتی استفاده می‌شوند، در‌واقع سیستمی از لنز صنعتی است که از چندین لنز اپتیکال تشکیل شده است. به همین دلیل ممکن است در مطالعه درباره لنز‌های صنعتی با عبارتی مانند لنز‌های ترکیبی هم مواجه شوید.

لنز صنعتی چیست

 

کاربرد لنزهای صنعتی

با مراجعه به لنز‌های موجود در بازار و انواع لنزصنعتی که در ادامه درباره آن‌ها صحبت می‌کنیم، متوجه می‌‎شویم که هر لنز صنعتی، وظیفه خاصی را بر‌عهده دارد. ویژگی‌هایی مانند دیافراگم، فاصله کانونی و فاکتور برش می‌تواند قابلیت‌ها و کاربرد‌های متفاوتی را برای یک لنزصنعتی ایجاد کند.

با‌‌توجه‌به موارد گفته شده، لنز صنعتی می‌تواند کاربرد‌های متفاوتی داشته باشد. تعدادی از این کاربرد‌ها عبارت‌اند از:

  • تصویر‌برداری هوایی
  • کاربرد در لیزر‌ها
  • کاربرد‌های امنیتی و کنترلی
  • سیستم‌های ترافیک هوشمند
  • اتوماسیون صنعتی

لنز صنعتی و کاربرد آن

 

انواع لنزهای صنعتی

انواع مختلفی از لنز صنعتی وجود دارد که هر‌یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. این ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد برای هر لنز باعث می‌شود تا دوربین بتواند تصاویر خاصی را از محصول ثبت کند. دانستن انواع لنزصنعتی و آشنایی با آن‌ها به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از دسته‌بندی آن‌ها اطلاع داشته و لنز مناسبی را برای کاربرد‌های مورد‌نظر خود انتخاب کنیم.

 

لنز صنعتی و انواع آن

 

1) Fixed Focal Length Lenses (لنزهای فاصله کانونی ثابت)

Fixed Focal Length Lenses در بیشتر کاربردهای رباتیک و بازرسی استفاده می‌شود. این مجموعه لنزهای تصویربرداری از لنزصنعتی با یک زاویه  FOV (میدان دید) طراحی شده‌اند که همچنین به‌عنوان Constant focal length (فاصله کانونی ثابت) شناخته می‌شوند. این لنز‌های تصویربرداری به طور معمول یک حداقل فاصله‌داری دارند، اما حداکثر ندارند و گستره عملکرد آن‌ها تا بی‌نهایت است. اشیاء نزدیک‌تر به این نوع لنز بزرگ‌تر از اشیاء دورتر به نظر می‌رسند.

Compact fixed focal length lenses از انواع لنز صنعتی که لنز‌های سایز فیزیکی کوچکی هستند، برای کاربرد‌های مکانیزه ایده‌آل هستند. همچنین، برای بهینه‌سازی عملکرد طیف رنگ‌های متفاوت نزدیک مادون‌قرمز، لنزهای فشرده VIS-NIR مناسب هستند. لنزهای فاصله کانونی ثابت با رزولوشن بالا برای سازگاری با سنسور‌های 5 مگا‌پیکسل طراحی شده‌اند. لنزهای SWIR برای کارکرد بهینه در طول موج 0.9- 1.7 میکرون طراحی شده‌اند.

 

2) Telecentric Lenses (لنزهای تلسنتریک)

لنزهای تلسنتریک در سیستم‌های تصویر‌برداری استفاده می‌شوند که می‌خواهند اشیاء به‌اندازه واقعی بدون توجه به محل قرار‌گیری‌شان در مکان، نشان داده شود. این لنز‌ها خطا‌های پرسپکتیو یا شکست زاویه را که باعث می‌شود اشیای نزدیک‌تر، بزرگ‌تر از اشیاء دورتر به نظر بیایند را جدا می‌کند. این نوع لنزصنعتی در مقایسه با لنز‌های عمومی کیفیت عکس را افزایش می‌دهد.

 

 

لنز صنعتی و لنز تلسنتریک

لنزهای تلسنتریک برای استفاده در کاربردهای متنوعی از قبیل علم اندازه‌گیری، اندازه‌گیری، پایه اندازه‌گیری CCD، یا میکرو لیتوگرافی فوق‌العاده هستند.

 

3) Fixed Magnification Lenses (لنزهای بزرگ‌نمایی ثابت)

این لنز‌ها برای فراهم‌کردن یک زاویه ثابت بزرگ‌نمایی برای کاربرد‌هایی مثل بازرسی کارخانه یا ذره‌بینی (ریز‌بینی) استفاده می‌شود.

این نوع از لنز صنعتی، لنزهای تصویر‌برداری هستند که ویژگی‌های عکس‌های بزرگ‌شده را ثابت می‌کنند. لنز‌های بزرگ‌نمایی ثابت اجازه می‌دهد که اشیاء کوچک یا نا‌واضح به‌خوبی دیده شوند. این لنز‌ها ساده هستند، گزینه‌های ساده برای کاربردهای تصویربرداری که نیاز به بزرگ‌نمایی چندبرابر ندارد استفاده می‌شود.

این لنزصنعتی بیشتر برای تصویر‌برداری‌های عمومی یا کاربرد‌هایی که بزرگ‌نمایی چند‌برابر لازم ندارند، ایده‌آل هستند.

 

4) Micro – Video Lenses (لنزهای میکرو ویدئو)

لنز‌های میکرو ویدئو برای زوم (‌تمرکز) کردن تصویر روی سنسور دوربین در کاربردهای متنوعی از قبیل خودرو، پزشک قانونی، داروسازی، یا بازرسی مواد غذایی استفاده می‌شوند. این نوع لنزصنعتی فشرده تصویربرداری، برای استفاده در بیشتر دوربین‌های صنعتی کوچک طراحی شده است.

 

لنز صنعتی و لنز میکرو ویدیو

 

لنزهای میکرو ویدئو برای استفاده در محیط‌هایی که فضا محدود است یا برای اجرای OEM ، فوق‌العاده هستند. این لنز صنعتی کاهش هزینه قابل‌توجهی نسبت به سایر دوربین‌های استاندارد تصویربرداری را فراهم می‌کند.

 

5) Zoom Lenses  (لنزهای زوم)

لنز‌های زوم از انواع لنز صنعتی، بزرگ‌نمایی قابل تنظیم عکس برای تعداد زیادی از کاربرد‌های تصویر‌برداری از قبیل بازرسی یا ذره‌بینی استفاده می‌شود.

لنزهای زوم، لنزهای تصویربرداری هستند که برای یکپارچه شدن در سیستم‌های تصویربرداری طراحی شده‌اند. این دسته از لنزصنعتی ممکن است با دفترچه راهنما یا قابلیت بزرگ‌نمایی کنترل موتور ارائه شود که با نیازهای تصویر‌برداری متعدد وفق داده شود. همچنین لنز‌ها هنگامی‌که بزرگ‌نمایی برای فراهم‌کردن عملکرد ثابت و راحت در طول تصویربرداری‌های مختلف تغییر می‌کند، دوباره تنظیم می‌شوند.

 

لنز صنعتی و لنز زوم

 

6) Variable Magnification Lenses (لنزهای بزرگ‌نمایی متغیر)

لنزهای بزرگ‌نمایی متغیر از انواع لنز صنعتی برای فراهم‌کردن قابلیت تنظیم تصویر برای طیف وسیعی از کاربردهای تصویربرداری از قبیل میکروسکوپ یا اتوماسیون کارخانه استفاده می‌شود. لنزهای بزرگ‌نمایی متغیر، اجزاء تصویربرداری هستند که جهت یکپارچه‌سازی با سیستم‌های تصویربرداری با قابلیت بزرگ‌نمایی قابل‌کنترل تصویر طراحی شده‌اند.

همچنین، هنگامی‌که بزرگ‌نمایی تغییر می‌کند این نوع لنز صنعتی باید به‌صورت دستی تنظیم مجدد گردند که به سیستم تصویربرداری اجازه می‌دهد در هر زاویه بزرگ‌نمایی دقیقاً بهینه گردد.

لنز صنعتی و دوربین صنعتی

همان‌طور که گفته شد، لنز صنعتی برای عملکرد بهینه دوربین‌های صنعتی می‌توانند نقش مؤثری داشته باشند. به همین دلیل اگر می‌خواهیم سیستم بینایی ماشین عملکرد مناسبی داشته باشند، باید در انتخاب لنز صنعتی خود دقت کنیم. این موضوع برای کاربرد‌های دیگری هم که درباره آن‌ها مواردی مطرح شد، صادق است.

 

لنز صنعتی و دوربین صنعتی

 

در انتخاب لنز صنعتی حتماً باید توجه داشته باشید که بازه دید لنز‌ها وسیع‌تر از اندازه خود سنسور دوربین‌های صنعتی مورد‌استفاده نباشد. پس می‌توان نتیجه گرفت که بازه دید لنز صنعتی انتخابی باید کوچک‌تر یا مساوی اندازه سنسور دوربین باشد.

 

خرید و انتخاب لنز صنعتی

 

لنز صنعتی و انتخاب در خرید آآن

 

باسلر یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه تولید محصولات بینایی ماشین است که لنز‌های صنعتی بسیار خوبی را به بازار عرضه کرده است. یکی از مزایای محصولات و لنزصنعتی این شرکت این است که برای هر نوع نیازی می‌‎توان محصول خاصی را پیدا کرد. پس اگر به لنز صنعتی با‌کیفیتی نیاز داشته باشید، محصولات باسلر مخصوصا لنزهای باسلر پیشنهاد ویژه‌ای برای شما هستند. حتی اگر محصولی با کیفیت متوسط را نیاز داشته باشید، بازهم باسلر محصولی را برای ارائه به شما خواهد داشت.

محصولاتی چون محصولات لنز باسلر عملکرد بسیار خوب، کیفیت بالا و قیمتی مقرون‌به‌صرفه دارند. مجموعه نوین ایلیا صنعت به‌عنوان نماینده رسمی فروش محصولات این شرکت در ایران می‌تواند در اولین فرصت سیستم‌ها یا لنز صنعتی مورد‌نظر شما را تأمین کند. اگر می‌خواهید لنز صنعتی انتخاب کنید یا به دستگاه‌های مجهز به فناوری بینایی ماشین نیاز دارید، کافی است از مجموعه مشاوره رایگان دریافت کنید.

برای دریافت راه‌های ارتباطی متنوع برای درخواست مشاوره انتخاب تجهیزات، طراحی و اجرای پروژه و خرید محصولاتی مانند لنزصنعتی با مجموعه تماس بگیرید.

 

در این مطلب سعی کردیم تا توضیح کاملی را درباره این‌که لنز صنعتی چیست و انواع و کاربردهای آن، ارائه کنیم. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید. در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه پایین صفحه اعلام کنید. در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

 

نویسنده: مهندس محمد طالبی
کارشناس بازاریابی و فروش

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *