دستگاه سورتینگ میوه و صیفی جات

 

با توجه به حضور فعال شرکت‌های ایرانی در صادرات میوه و صیفی جات، یکی از چالش‌های این صنعت، کنترل کیفی چشمی و متناسب با آن درجه‌بندی تولیدات است. خطاهای انسانی و برداشت‌های شخصی که در این زمینه به وجود می‌آید؛ باعث گشته که محصولات نهایی دارای کیفیت یکسان نباشند و هزینه تحمیل‌شده به محصول زیاد گردد. بینایی ماشین با ایجاد شرایط یکسان کنترل کیفی، تمامی چالش‌ها را از بین برده و یکنواختی کیفیت در محصولات را تضمین می‌کند. بینایی ماشین کیفیت و سرعت را در کنترل نهایی محصول به‌صورت قابل‌توجهی افزایش داده و از هزینه‌های اضافی، کاسته و یا به صفر می‌رساند؛در این مطلب شما را با دستگاه سورتینگ میوه و صیفی جات آشنا می کنیم،لطفا با ما همراه باشید.

[ihe-vc hover_effect=”square effect13 right_to_left” image_id=”24280″ title=”دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات”]

 

کاربردهای بینایی ماشین معمولاً به سه گروه اصلی زیر تقسیم می‌شود:

 

 • کنترل فرآیند
 • کنترل کیفی
 • کاربردهای متنوع دیگر مانند کنترل ترافیک، پزشکی و زیست‌شناسی و …

بازرسی‌هایی که توسط انسان انجام می‌شود، غالباً نمی‌تواند احتیاجات صنایع مدرن در زمینه کمیت تولید، کیفیت تولید و هزینه‌های تولید را برآورده کند. انسان‌ها خسته می‌شوند؛ اشتباه می‌کنند و معیارهایشان برای بازرسی به‌ناچار درگیر برداشت شخصی است و در برخی موارد هم امکان استفاده از انسان برای وظایف بازرسی به علت شرایط محیطی وجود ندارد.

بینایی ماشین بر پایه یکپارچه‌سازی علوم کامپیوتر، اپتیک و نورشناسی، مهندسی مکانیک و اتوماسیون صنعتی به وجود آمده و به کاربردهای پردازش تصویر اشاره می‌کند. بینایی ماشین از سامانه‌هایی برای گرفتن تصاویر دیجیتال، وسایل ورودی و خروجی و شبکه‌های کامپیوتری برای کنترل فرآیندهای مختلف ساخت، مانند کنترل بازوهای ربات تشکیل‌شده است. سامانه‌های بینایی ماشین برای بازرسی‌های چشمی که به‌سرعت بالا، بزرگنمایی بالا، کار 24 ساعته و تکرارپذیری اندازه‌گیری نیاز داشته باشند؛ طراحی‌شده است.

 

کنترل کیفی اجسام بصورت سه بعدی

 

کنترل کیفی را با قدرتی چند برابر دنبال کنید!

 

 • جداسازی بر اساس وزن میوه و صیفی جات
 • جداسازی بر اساس رنگ میوه و صیفی جات
 • جداسازی بر اساس ابعاد میوه و صیفی جات
 • تعداد خروجی 8 عدد برای هر خط

 

ویژگی‌های دستگاه

 

 • دوربین‌های باسلر آلمان بسیار با کیفیت
 • لنزهای تخصصی با کیفیت
 • حذف خطا و هزینه نیروی انسانی
 • امکان فروش محصولات بازرسی‌شده با قیمت بالاتر به خاطر تضمین کیفیت
 • افزایش سرعت و دقت کنترل و بازرسی
 • کنترل صد درصد قطعات
 • کنترل میوه و صیفی جات با تنوع رنگ و ابعاد
 • بررسی یکسان بودن ابعاد محصول
 • یک‌شکل بودن و تغییرات رنگ
 • استخراج انواع گزارش‌های بازرسی
 • کیفیت خوب از لحاظ مکانیک دستگاه
 • رابط کاربری آسان

 

شرح تفضیلی دستگاه به دو روش تک و دو خط

[ihe-vc hover_effect=”square effect3 bottom_to_top” image_id=”24282″ title=”تک خط با 8 اپراتور”][ihe-vc hover_effect=”square effect3 bottom_to_top” image_id=”24285″ title=”تک خط با 16 اپراتور”]

همین‌طور که در شکل‌های بالا ملاحظه می‌فرمایید؛ خط مورد نظر از قسمت‌های زیر تشکیل‌شده است که در ادامه به شرح هرکدام از قسمت‌ها خواهیم پرداخت.

 • بارگذاری
 • غبارگیری
 • ردیف کردن
 • اتاقک بینایی ماشین (Machine Vision)
 • کنترل وزن با لودسل
 • جداسازی و طبقه‌بندی محصولات
 • نوار نقاله انتقال جعبه خالی

بارگذاری

 در این قسمت محصولات، توسط یک اپراتور به روی سطح یک نوار نقاله رولیکی ریخته می‌شود. در طرفین نوار نقاله دو اپراتور محصولات را به‌صورت چشمی از لحاظ نوع و شکل ظاهری و محصولات کثیف که توسط بینایی ماشین دیده نمی‌شود؛ کنترل می‌کنند.

غبارگیری

در این قسمت محصولات به‌صورت خودکار جهت مسواک زدن و غبارگیری به نوار نقاله رولیکی که جنس رولیک آن‌ها از جنس فرچه‌های مویی پلاستیکی است؛ هدایت می‌شوند.

ردیف کردن

 در مرحله بعدی محصولات به داخل دو عدد نوار نقالهV  شکل انتقال داده می‌شوند. وظیفه‌ی نوار نقاله زاویه‌دار به خط کردن و ردیف کردن محصولات و همچنین جدا کردن محصولات قبل از ورود به قسمت بینایی ماشین است.

اتاقک بینایی ماشین

محصولات جداگانه از نوار نقاله تسمه‌ای به‌صورت تکی در دو خط به داخل رولیک‌های گردان منتقل‌شده و در قسمت اتاقک از زیر دوربین‌هایی جهت پردازش عبور می‌کنند.

کنترل وزن

بعدازآن محصولات همچنان که بر روی رولیک‌های گردان قرار دارند؛ در حین حرکت وزنشان کنترل می‌شود.

جداسازی و طبقه‌بندی

محصولات در دو خط حین اینکه تا انتهای مسیر درحرکت هستند با توجه به نتیجه‌ی پردازش و وزن، به داخل خروجی‌های تعریف‌شده پرتاب می‌شوند. درنهایت در تک خط، 8 و در دو خط، 16 اپراتور در دو طرف خط، محصولات جداسازی شده را در داخل جعبه‌های خالی چیده و پس از وزن‌کشی، لیبل گذاری کرده و به روی نوار نقاله‌هایی که عمود به خط تعبیه‌شده، قرار می‌دهند. (هدف از نوار نقاله‌های عمود به خط جلوگیری از دپوی جعبه‌ها در کنار اپراتور است)

نوار نقاله انتقال جعبه خالی

دو عدد نوار نقاله به‌موازات خط اصلی وجود دارد که جعبه‌های خالی را در دسترس اپراتورها قرار می‌دهد. این قسمت به‌صورت آپشن برای هر دو خط امکان اجرا دارد.

کنترل ابعادی توسط سیستم پردازش تصویر

قطر و طول هر محصول توسط  چندین عکس که از زوایای مختلف گرفته می‌شود؛ محاسبه می‌گردد. مرکز ثقل محصول برای ابعاد برداری دقیق قطر توسط نرم‌افزار  پردازش تصویر مشخص می‌گردد. الگوریتم‌های ویژه پیاده‌سازی شده در نرم‌افزار، اندازه‌گیری سریع و مؤثر قطر، طول، انحنا و مساحت سطح را ممکن می‌سازند. درجه‌بندی محصول می‌تواند طبق طول، قطر و یا عبارتی خاص که توسط کاربر تعریف می‌شود (مانند: نسبت طول به قطر و …) صورت پذیرد.

 

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

کنترل رنگ محصول توسط سیستم پردازش تصویر

سیستم آشکارسازی بر مبنای دوربین‌های رنگی ساخت آلمان شکل‌گرفته است که تصاویری واضح ارائه می‌دهند. گزینش فلفل دلمه‌ای بر اساس طیف رنگ، بسیار دقیق و گویا صورت می‌پذیرد. از طریق نرم‌افزار، شما می‌توانید به اطلاعاتی نظیر

 • تعداد میوه‌ها بر اساس رنگ محصول
 • محاسبه و نمایش مساحت میوه بر اساس رنگ‌های تعریف‌شده در نرم‌افزار

دسترسی پیدا کنید.

رنگ فلفل دلمه‌ای بهترین مشخص‌کننده کیفیت محصول است. این فناوری به کاربر این امکان را می‌دهد تا میوه‌ها را بر اساس رنگ، درجه‌بندی و بازخورد را به‌صورت آنی مشاهده کند.

 

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

کنترل وزن توسط سیستم لودسل

 • طراحی دستگاه و فناوری پیشرفته آن، وزن گیری با دقت بالا را فراهم می‌کند.
 • پردازش دیجیتال سیگنال، لرزش‌های ایجادشده در ماشین را به هنگام وزن گیری حذف می‌نماید.
 • سیستم محاسبه مکرر وزن برای هر میوه
 • وزن خالص به‌صورت خودکار و بدون وزن حامل‌های محصول محاسبه می‌گردد.
 • در فرآیند محاسبات پارامترهایی نظیر وزن حامل‌های میوه و دما به‌صورت کامل در نظر گرفته‌شده و در محاسبات لحاظ می‌گردد.
 • کالیبراسیون و کنترل ماشین به‌صورت کامل از طریق نرم‌افزار کنترل می‌گردد.

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

 

رابط کاربری و تنظیمات اپراتور

 

این دستگاه نیازمند یک اپراتور جهت تغذیه، راه‌اندازی و یا تنظیم دستگاه است. تنظیمات اپراتوری این دستگاه‌ها بر اساس پارامترهای استاندارد سورتینگ میوه طراحی شده که در زیر به نمونه‌ای از صفحات پارامتری دستگاه اشاره‌شده است.

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

به‌طور مثال در شکل بالا کاربر می‌تواند برحسب سایز فلفل اطلاعات مورد تائید خود را برای خط‌های خروجی مشخص کند و همین‌طور که در زیر مشاهده می‌کنید برای هر یک از خروجی‌ها مشخص کند که محصول با چه پارامترهایی درون کدام‌یک از خروجی‌ها قرار بگیرد.

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

نکته دیگری که در این دستگاه وجود دارد رسم نمودارهای پارامترهای مختلف دستگاه است که کاربران توسط بررسی این نمودارها می‌توانند از شرایط مختلف تولید، آگاهی پیدا کنند. در زیر نمونه‌ای از این نمودارها آمده است.

دستگاه سورتینگ میوه و سبزیجات

بازرسی تمامی تولیدات

با کنار گذاشتن بازرسی نمونه‌ای و کنترل کیفی صد در صد تولیدات، درصد اطمینان به محصولات تولیدی را افزایش می‌دهد.

تکرارپذیری

به کمک بینایی ماشین، کنترل کیفی همه تولیدات، در شرایط یکسانی انجام‌شده و پارامترهای کالای مطلوب، از اطمینان تکرارپذیری بالایی برخوردار هستند.

یکسان‌سازی کیفیت

با کنار رفتن برداشت‌های شخصی انسان در بازرسی‌ها، همه کالاها از کیفیت ثابت و یکسان، برخوردار خواهند شد.

کاهش هزینه‌ها

با تشخیص به‌موقع قسمت‌های معیوب یک کالا قبل از مونتاژ از هزینه فرآیندهای بعدی جلوگیری می‌شود.

 

 

[photo_box image=”23708″][/photo_box]

توجیه سرمایه‌گذاری در بینایی ماشین

هزینه مواد

با خودکار نمودن سیستم بازرسی و قرار گرفتن آن در سیستم کنترل فرآیند تولید، صد در صد تولیدات مورد بازرسی قرارگرفته و درصورتی‌که پارامترهای کنترل به سمت تلورانس‌ها منحرف‌شده یا نامنظم شوند؛ سیستم ویژن دستور اصلاح را قبل از تجاوز پارامترها ‌صادر کرده، درنتیجه تولید ضایعات به حداقل می‌رسد.

هزینه نیروی انسانی

کاهش نیروی انسانی یکی از اصلی‌ترین مواردی است که باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود. در اکثر کاربردهای بینایی ماشین، نیروی انسانی که رابطه مستقیم با آن کاربرد داشته، حذف خواهد شد. البته در استخدام نیروی انسانی هم باید با تدبیر خاصی برخورد کرد تا از منافع اجتماعی و افزایش حقوق سالیانه کارکنان، سود برد.

هزینه کیفیت

بینایی ماشین با کنترل کیفی صد در صد کالاها، پایداری کیفیت را برای تولیدکننده به ارمغان خواهد آورد، علاوه بر آن هزینه‌های گارانتی کالا و نارضایتی مشتریان نیز کاهش پیداکرده و در نتیجه، تولیدکننده، محبوبیت خاصی میان مصرف‌کنندگان پیدا خواهد کرد.

دستگاه بازرسی فایبر بسته در فیلتر دیالیز خون

از شما سپاسگذاریم که مطلب ما را در مورد دستگاه سورتینگ میوه و صیفی جات مطالعه فرمودید ، شما همچنین می توانید مطالب ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا از سایر محصولات ما نیز دیدن فرمایید.