مفاهیم اولیه ماشین بینایی و پردازش تصویر

 

وقتی به سراغ مفاهیم اولیه پردازش تصویر و ماشین بینایی می‌رویم؛ با این کلمات computer vision , machine vision , image processing آشنا می‌شویم.

پردازش تصویر (image processing)  مفهوم جامع است. با این تعریف که یکی از شاخه‌های مدرن و پرتنوع هوش مصنوعی است که با ترکیب روش‌های خاص و الگوریتم‌های خاص  بر روی تصاویر شما می‌توانید پروژه‌های مختلفی را با کاربردهای خاص انجام دهید.

لزوماً وقتی شما می‌خواهید از این الگوریتم‌های پردازشی استفاده کنید باید به سراغ یک پردازنده مانند کامپیوتر بروید و همچنین باید از یک دوربین برای گرفتن تصویر و فرستادن آن به کامپیوتر استفاده کنید. بعدازاینکه تصاویر از دوربین به کامپیوتر ارسال شد؛ شما باید از نرم‌افزارهای مربوط به این رشته که غالباً هم سورس آن‌ها باز است استفاده کنید. در این صورت وقتی شما پروژه‌ای را توسط این روش انجام دادید؛ شما در حقیقت از سیستمبینایی ماشین بینایی کامپیوتری(computer vision)  استفاده کرده‌اید.

امیدوارم مطلب را برای شما ساده و روان نوشته باشم اما در ادامه باید به شما عرض کنم در صنایع مختلف شما برای تعیین کیفیت و نوع ساخت و همچنین برای بازبینی و بررسی کالاهای صنعتی و کنترل آن‌ها ازجمله نیمه‌هادی‌ها، اتومبیل‌ها، مواد خوراکی و دارو از نیروی انسانی که با چشم کالاها را بازبینی کند نیاز دارید. در این صورت اگر شما از کامپیوتر و دوربین‌های صنعتی و همین‌طور لنز و لایتینگ و دیگر تجهیزات مورد نیاز یک پروژه استفاده کردید و توسط این تجهیزات و با نوشتن برنامه‌های کامپیوتری توانستید در صنایع مختلف یکی از کارهایی را که نیروی انسانی توسط چشم انجام می‌دهد را  انجام دهید شما در حقیقت یک سیستم بینایی ماشین  (machine vision) ساخته‌اید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *