انواع نورپردازی صنعتی

“از ابتدا نور بوده است” این گفته به‌خوبی در حوزه بینایی ماشین صدق می‌کند. تصویری بدون نورپردازی نخواهد بود و نور‌پردازی “بد” موجب عکس “بد” می‌شود. اشتباهاً، خیلی از کاربران دوربین‌‌های صنعتی خود را به‌خاطر تصویر بد مقصر می‌دانند. هرچند که این امر خیلی نامحتمل است: دوربین‌های صنعتی نور دریافتی توسط سنسور CMOS و CCD را مستقیماً بدون مداخله به تصاویر دیجیتال تبدیل می‌کنند. پس نیاز است هرکدام از انواع نورپردازی صنعتی در سیستم‌های بینایی ماشین و نورپردازی در عکاسی صنعتی در این مقاله ارائه شده؛ را استفاده نمائیم.

اهمیت نور‌پردازی فقط در کاربرد‌های بینایی ماشین مطرح نیست؛ بلکه هرجایی از دوربین استفاده شود؛ این امر مهم است. یک مثال متداول استودیوهای حرفه‌ای تصویر‌برداری هستند. در اینجا، انواع نورپردازی‌ صنعتی، پادشاه دستگاه‌‌ها هستند نه دوربین‌‌ها. مهم‌‌ترین قسمتی از اجزای سیستم بینایی ماشین، نور‌پردازی است و می‌بایست با تمام اجزای دیگر سیستم به‌خوبی منطبق شود.

 

نورپردازی صنعتی چیست؟

نور‌پردازی یکی از جنبه‌های بسیار مهم در کاربرد‌های بینایی ماشین است. بنابر‌این نور‌پردازی مناسب یکی از مسائل مهمی است که برای هر سیستم بینایی ماشین می‌بایست در نظر گرفت. عدم رعایت نور‌پردازی صحیح در اجزای سیستم بینایی ماشین و اهدافی که قرار است از آن‌‌ها تصویربرداری شود، باعث از‌دست‌رفتن اطلاعات و کاهش بهره‌وری می‌شود.

تکنیک نور‌پردازی شامل یک منبع نور و نحوه قراردادن آن نسبت به قطعه و دوربین است. شما با انتخاب یک سیستم نور‌پردازی صحیح و دانستن درباره راهنمای انتخاب نور‌پردازی می‌توانید ترکیب‌های مختلفی از نور‌پردازی را متناسب با محیط و کاربرد‌ها داشته باشید.

انواع نورپردازی صنعتی کدام اند

 

در عکاسی صنعتی می‌توان از نور‌های استودیویی مختلفی مانند فلورسنت، LED و تنگستن استفاده کرد. هر‌یک از این موارد، مزایای خاص خود را دارند و برای کاربرد‌های مختلفی استفاده می‌شوند. پس متوجه شدید که در عکاسی صنعتی فقط به نور روز اکتفا نمی‌کنیم و برای افزایش کیفیت اطلاعات تصاویر از نور‌پردازی استفاده می‌کنیم.

یکی از کاربرد‌های نور‌پردازی در صنعت به نور‌پردازی در تصاویر میکروسکوپی ارتباط پیدا می‌کند. برای مواردی مانند این، بهتر است از مشورت با یک متخصص استفاده کنید. نوین ایلیا صنعت به‌عنوان یک مجموعة پیشتاز در زمینه‌های اجزای سیستم بینایی ماشین و سیستم‌های اتوماسیون، در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. کافی است با یکی از راه‌های ارتباطی مجموعه تماس بگیرید و از مشورت متخصصان حوزه مورد‌نیاز خود بهره‌مند شوید.

 

انواع نورپردازی صنعتی و کاربرد آن

در عکاسی صنعتی بعد از ثبت از نرم‌افزار‌های قدرتمندی برای پردازش تصاویر و ثبت اطلاعات مورد‌نیاز آن‌ها استفاده می‌شود. اگر ما روش‌های نور‌پردازی مناسب را ندانیم و نور خوبی را در زمان عکس‌برداری نداشته باشیم، هیچ‌یک از این نرم‌افزارها کمک زیادی به ما نخواهند کرد. پس مطالعه درباره نور‌پردازی بسیار مهم است و بهتر است در به‌کار‌بردن آن حتماً از متخصصان کارآزموده و ماهر استفاده شود.

 

انواع نورپردازی در صنعت

ازآنجاکه مطالب فارسی و ترجمه‌شده زیادی برای انتخاب نور‌پردازی یا مباحثی مانند نور‌پردازی در تصاویر میکروسکوپی وجود ندارد، مجموعه نوین ایلیا صنعت سعی کرده تا آموزش‌های مناسب و خدمات مشاوره کاملی را به شما در این زمینه ارائه دهد. در این قسمت می‌خواهیم درباره انواع نور‌پردازی صنعتی صحبت کنیم. پس اگر دوست دارید سیستم نور‌پردازی مناسبی را برای تصاویر خود داشته باشید یا درباره آن‌ها بیشتر بدانید؛ حتماً در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

نور‌پردازی پس زمینه

 

انواع نورپردازی صنعتی ، نورپردازی از پشت

این نوع از نورپردازی Backlighting برای مواقع و کاربرد‌هایی مناسب است که ما می‌خواهیم وجود یا عدم وجود سوراخ‌ها، گپ‌ها و حفره‌ها را بررسی کنیم یا شکل بیرونی هدف را صحت‌سنجی یا اندازه‌گیری کنیم. توجه داشته باشید که در این نوع از نور‌پردازی، جزئیات تصویر را نخواهیم داشت.

 

استفاده از چراغ روشنایی

 

انواع نورپردازی صنعتی ، استفاده از چراغ روشنایی

با استفاده از روش Bar Lightenning، رشته‌ای از نور بر روی هدف یا در امتداد لبه‌های آن برای تصویر‌سازی یکپارچه در ناحیه خواسته شده تابیده می‌شود. در این مدل می‌توان از منابع نوری مختلف در جهات متفاوت برای پوشش همه ناحیه مورد‌نظر استفاده کرد. از این روش برای اضافه‌کردن کنتراست صفحه‌های مات مانند کاغذ یا مشخص‌کردن مشخصات صفحه‌ها استفاده می‌شود.

 

روشنایی میدان تاریک

 

انواع نورپردازی صنعتی ، روشنایی میدان تاریکی

در روش Dark Field Lighting نوری با زاویه کم‌عمق، برای هدف تأمین می‌شود. در این روش همه مشخصه‌های سطح، مانند خراش‌ها، لبه‌ها و بریدگی‌ها، نور را به دوربین بازمی‌گردانند که باعث روشن‌تر شدن این مشخصه‌ها و تاریک‌تر شدن سایر قسمت‌ها در تصویر می‌گردد. این تکنیک با منابع نور مستقیم که اجازه تابش نور با زاویه به سطح جسم را بدهد، قابل‌دسترس است. می‌توان برای آن از منابع نوری میله‌ای، حلقه‌ای یا نقطه‌ای استفاده کرد.

 

نور‌پردازی پراکنده روی محور یا چند محور

 

انواع نورپردازی صنعتی ، نورپردازی پراکنده روی محوی

روش نور‌پردازی Diffuse On-Axis (Co-axial) Lighting، به‌وسیله یک آینه با زاویه 90 درجه نسبت به جسم، نور را به صورت عمودی بر روی هدف می‌تابانند این تکنیک باعث می‌شود تا صفحه‌های عمودی از جسم در تصویر مشخص شوند. همچنین با این تکنیک سایه‌ها کمتر می‌شوند.

 

 

نور‌پردازی با حلقه نور

 

انواع نورپردازی طبیعی ،‌نورپردازی با حلقه نور

رینگ لایت یکی از مهمترین انواع نورپردازی صنعتی و در واقع دایره‌ای است که نور را تابش می‌کند و باعث به‌دست‌آمدن تصاویر بدون سایه می‌گردد. البته همان‌طور که در قسمت‌های قبل گفته شد، این وسیله می‌تواند باعث ایجاد نقاط یا نواحی درخشان شود.

 

دیگر روش‌ها و وسیله‌های نور‌پردازی در عکاسی به‌خصوص عکاسی صنعتی

روش‌ها و وسیله‌‌های دیگری هم برای نور‌پردازی صنعتی استفاده می‌شوند که بهتر است در ادامه یادگیری و راهنمای انتخاب نور‌پردازی با آن‌ها آشنا شوید. ممکن است برای بعضی موارد کاربرد در اجزای سیستم بینایی ماشین یا مثلا نور‌پردازی در تصاویر میکروسکوپی، نیاز به مطالعه بیشتر داشته باشید. البته توصیه می‌شود بعد از مطالعه و یادگیری خودتان، حتما از نظر کارشناسان این حوزه هم بهره‌مند شوید. در ادامه تعدادی از روش‌ها و وسیله‌های دیگری که در نور‌پردازی صنعتی کاربرد دارند را نام برده‌ایم. این موارد عبارت‌اند از:

  • Dome Lighting (نور‌پردازی گنبدی)
  • Low Angle Dark Field Lighting (نور‌پردازی زاویه بسته میدان تاریک)
  • High-Powered Integrated Light (نور با شدت بالا)
  • In-Sight Integrated Light (نور یکپارچه در دید)
  • Color Filters (فیلتر‌های رنگ)
  • Polarizers (قطبی کننده‌ها)

انواع نورپردازی صنعتی ، نورپردازی در عکاسی صنعتی

همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به قسمت‌‌های دیگر سایت مراجعه کنید تا درباره این موضوع و نور‌پردازی بیشتر بدانید. برای شروع توصیه می‌کنیم بعد از مطالعه این مقاله، به مقاله‌ای با عنوان “راهنمای انتخاب نور‌پردازی در سیستم‌های بینایی ماشین” مراجعه کنید. این مقاله هم اطلاعات خوبی را درباره اهمیت نور‌پردازی در عکاسی و نور‌پردازی صنعتی در اختیار شما قرار خواهد داد.

از شما ممنونیم که مطلب ما را در مورد انواع نورپردازی صنعتی مطالعه کردید. شما همچنین می‌توانید مطالب ما را در شبکه‌های اجتماعی هم‌چون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید. لطفا سایر مطالب دانش‌نامه ما را نیز مطالعه کنید.

 

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *