aca

باسلر، گستره تنظیمات دوربین‌های خود (تنظیمات مرتبط با پردازش تصویر) را در سری ace با مجموعه ویژگی‌های قدرتمند، افزایش داده است. جدیدترین ویژگی، تصحیح هاله حاشیه‌ای یا همان تصحیح Vignetting است که باعث تصحیح سایه‌‌های به وجود آمده به‌ واسطه، دایره تصویر کوچکتر است؛ می‌شود. تمام ویژگی‌‌ها در مدل‌‌های منتخب موجود است.

سه ویژگی جدید کاربردی، مؤثر و مفید سری ace:

  • تصحیح هاله حاشیه‌ای
  • PGI برای دوربین‌ صنعتی تک‌ رنگ (سیاه‌ و سفید)
  • ROI چندلایه (انتخاب چند محدوده دلخواه)

این ویژگی‌ ها چگونه کار می‌کنند؟ مزایا و منفعتشان در چیست و چه دوربین‌ هایی دارای این قابلیت‌ ها هستند؟

تصحیح هاله حاشیه‌‌ای

هاله حاشیه‌ای که پدیده‌‌ای شناخته‌ شده در پردازش تصویر است؛ کاهش سطح روشنایی تصویر به سمت لبه‌ها را بیان می‌نماید. این اثر، گاهی باعث واقعه‌‌ای همانند زیر می‌شود :

تصحیح هاله حاشیه‌‌ای

اگر دایره تصویر لنز، نسبت به سنسور کوچکتر باشد: هاله حاشیه‌ ای، آشکار خواهد شد و بر کیفیت تصویر، آشکارا تأثیر منفی خواهد گذاشت. جزئیات در لبه سنسور به‌ سختی یا به‌ هیچ‌ وجه قابل‌ شناسایی نخواهد بود. همچنین بازرسی به خاطر تفاوت سطح روشنایی در تصویر بسیار سخت‌تر خواهد شد. در بسیاری از موارد انتخاب لنزی بزرگتر –برای مثال لنز ۱ اینچ برای سنسور 2/3″- می‌تواند مفید باشد؛ هر چند که این راهکار، باعث هزینه بیشتر می‌ شود.

در صورتی‌ که اپتیک‌ های حال حاضر را با گستره سنسورهای موجود مقایسه کنیم؛ عدم تطبیق به‌ خوبی آشکار می‌شود:

تصحیح هاله حاشیه‌‌ای

برای مثال: ترکیب لنز سنسور زیر به‌ خوبی اثر عدم تطبیق را نمایان می‌کند:

img

ویژگی جدید تصحیح هاله حاشیه‌‌ای به‌ خوبی بر این مشکل غلبه می‌کند:

img

سمت چپ بدون ویژگی تصحیح هاله حاشیه‌ای، راست به همراه ویژگی تصحیح هاله حاشیه‌ای

به لطف تصحیح هاله حاشیه‌ای، پس از یک‌ بار کالیبره کردن، اثر مخربی بر نرخ فریم و کیفیت تصویر وجود نخواهد داشت؛ چراکه تصحیح مقادیر در دوربین ذخیره‌ شده‌اند و به‌ صورت خودکار به تصویر خروجی اعمال می‌‌شوند. برای مثال: کاربران قادر خواهند بود دوربین ace باسلر با سنسورهای IMX304 و IMX253 با ابعاد سنسور ۱.۱ اینچی را با لنزهای ۱ اینچی، بدون داشتن سایه در لبه‌ ها استفاده نمایند. ازاین‌ پس استفاده از لنزهایی با دایره تصویر بزرگتر، یک ضرورت نیست.

ویژگی تصحیح هاله حاشیه‌ ای برای مدل‌ هایی با رابط GigE و USB 3.0 زیر موجود است.

acA4112-8gm, acA4112-8gc, acA4112-20um, acA4112-20uc, acA4112-30um, acA4112-30uc

ترکیب دوربین‌ های باسلر و لنزها با تصحیح هاله حاشیه‌ ای، باعث ایجاد قیمت جذاب شده است.

PGI برای دوربین‌ های صنعتی تک‌ رنگ

از زمان ارائه ویژگی PGI، درخواست‌‌ها برای این ویژگی، بسیار زیاد بوده است. چراکه این ویژگی، بعضی از کاربردها که پیش‌ از این ناممکن بوده‌‌ اند را ضمن حفظ دقت در ارائه رنگ حفظ می‌کند. این موفقیت به همراه Debayering 5*5، Color-Anti-Aliasing، حذف نویز و بهبود تیزی تصویر است. این ويژگی پیش‌ از این تنها برای دوربین‌‌های رنگی وجود داشت. از این‌ پس نسخه سازگار PGI برای دنیای مقیاس خاکستری نیز آماده است.

بهینه‌ شده برای نیازهای تک‌ رنگ

Debayering و Color-anti-aliasing مربوط به دوربین‌ های تک‌ رنگ نیستند؛ ولی کاهش نویز و افزایش تیزی تصویر به‌ طور ویژه‌ ای سودمند هستند. باسلر الگوریتم‌های PGI را به‌ طور ویژه‌ ای برای این نیازها بهینه کرده است.

img

شکل 1 : بهبود یافتن تیزی تصویر و نویز تصویر به‌وسیله PGI

در مقابل دوربین‌ های رنگی، انجام عملیات دیبایرینگ برای دوربین‌ های سیاه‌ و سفید نیاز نیست. در نتیجه، میتوان از تصاویر خام و حداکثر سرعت سنسور استفاده نمود.

بر اساس نحوه عملکرد، دوربین‌ های رنگی، نویز و دیگر آثار مخرب را با تأثیر بیشتری نسبت به دوربین‌ های صنعتی سیاه‌ و سفید نمایش می‌ دهند. این امر بدان معناست که تأثیر PGI به‌ صورت واضحی در تصاویر رنگی در مقابل دوربین‌ های صنعتی سیاه‌ و سفید قابل‌ مشاهده است. این واقعیت را هنگام محاسبات در نظر داشته باشید.

مجموعه ویژگی‌ های PGI برای دوربین‌ های تک‌ رنگ برای تمام سری ace L و ace U با سنسورهای Pregius سونی و سنسورهای PYTHON از ON Semiconductor ارائه می‌شوند که در این رابطه می توانید مقاله استفاده از Basler ace و سنسور PYTHON را مطالعه فرمایید.

Stacked ROI : انتخاب چند محدوده دلخواه

استفاده از محدوده دلخواه (ROI) برای افزایش سرعت و کاهش پهنای باند مصرفی، راهکاری تأیید شده و اغلب استفاده‌ شده در پردازش تصاویر صنعتی است. با افزایش وضوح تصویر، تمام قسمت‌ های کاراکتر، نزدیک هم دیگر قرار نمی‌گیرند؛ این امر مزایای ROI را محدود می‌سازد. هر چند که در این کاربردها نیز همچنان به سرعت بالا و/یا کاهش پهنای باند انتقال داده‌ ها برای برپایی برنامه‌ ای اقتصادی، نیازی ضروری است.

این امر، به‌ وسیله مثال زیر که بازرسی بطری است؛ آشکار می‌ گردد. در اینجا اغلب، بازرسی به محدوده‌ های زیر محدود شده است :

  • گردن بطری برای بررسی سطح پرشدگی و درب بطری
  • برچسب در مرکز بطری برای استخراج موقعیت و بررسی صحت چاپ
  • ته بطری برای بررسی ترک و شکستگی

 Stacked ROI

شکل 2 : Stacked ROI اجازه انتخاب چندین ROI را به ما می‌ دهد

ماشین‌ های بازرسی به‌ منظور مدیریت سرعت چرخه‌ های تولید، در حال سریعتر شدن هستند. در زمانی مشابه، وضوح تصویر دوربین و حجم داده‌ های هر تصویر در حال افزایش هستند و جزئیات بیشتری قابل‌ تشخیص است که باعث بازرسی با کیفیت بالاتر می‌ شود. این امر سبب می‌ شود که تقاضا برای پردازنده‌ ها و الگوریتم‌های پردازشی که این حجم داده را بتوانند پردازش کنند؛ افزایش یابد.

به کمک ویژگی جدید محدوده دلخواه پشته‌ ای، همان‌ طور که در تصویر مشخص‌ شده است. میتوان به چندین محدوده دلخواه در یک‌ زمان دسترسی داشت.

باسلر این ویژگی را برای تمام مدل‌ های ace U و ace L ارائه کرده است. این ویژگی برای تمام سنسورها، هشت محدوده دلخواه (چهار محدوده برای سنسور IMX174) با قابلیت تنظیم، به‌ صورت زیر ارائه می‌کند.

پارامتر

شکل ۳ : پارامترهای قابل تنظیم برای ویژگی ROI پشته‌ ای

از شما بابت مطالعه مطلب ویژگی‌ های قدرتمند برای سری ace ممنونیم، لطفا ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، اپارات و لینکدین دنبال کنید، همچنین از سایر مطالب ما نیز دیدن کنید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.