کرونا و یادگیری عمیق

در ادامه مطالب قبلی وب سایت نوین ایلیا صنعت در خصوص بیماری کرونا و کاربرد بینایی ماشین در تشخیص آن در این مقاله با عنوان کرونا و یادگیری عمیق (دیپ لرنینگ) قصد داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم:

1:تا کنون از بینایی ماشین و یادگیری عمیق(دیپ لرنینگ) چه استفاده های برای تشخیص کرونا شده است؟!

2:آیا دوربین های حرارتی راه مناسبی برای تشخیص کروناست؟!

3:چطور در کشورهای پیشرفته پرستاران کمتری قربانی کرونا می‌شوند؟!

4:چطور هواپیماهای بدن سرنشین ، عفونت و سرفه را به کمک یادگیری عمیق “دیپ لرنیگ” تشخیص میدهند؟!

و کلی سوال دیگه که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد پس ما همراه باشید.

برای کند کردن شیوع بیماری (Coronavirus Disease 2019 (COVID-19، بسیاری از مردم در سراسر جهان به سمت فن آوری های پردازش تصویر و بینایی ماشین روی آورده‌اند. برخی از این فن آوری ها ممکن است مؤثرتر از سایرین باشد.

قبل ازپرداختن به برخی از فن آوری هایی که اخیراً برای تشخیص افراد بیمار و کاهش ذرات ویروس موجود در هوا، مورد استفاده قرار گرفته است، به یاد داشته باشید که در حال حاضر بسیاری از سیستم‌های بینایی ماشین در حال بازرسی، شناسایی، اندازه گیری یا راهنمایی در محصولاتی نظیر دستگاه‌های تهویه، تنفس و وسایل محافظتی هستند. چنین محصولاتی در معالجه بیماران و محافظت از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی و به نوبه خود، در جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس کمک می‌کند.

به عنوان مثال ، جنرال موتورز برای کمک به تولید ماسک های صورت برای مبارزه با شیوع COVID-19 به JR Automation نزدیک شد. تنها در شش روز ، جنرال موتورز اولین ماسک خود را در پاسخ به بحران COVID-19 تولید کرد.

تصویر برداری حرارتی و کرونا

به عنوان مثال، بسیاری از فرودگاه‌ها دوربین‌های حرارتی نصب کرده‌اند تا برای افرادی که درجه حرارت بدن بالایی دارند، غربالگری کنند، زیرا تب یکی از علائم اصلی COVID-19 است. به گفته دولت شنزن، پلیس در چین حتی از کلاه ایمنی با عینک‌های حرارتی برای شناسایی عابرانی که دارای حالت ناخوشایند هستند، استفاده کرد. با این حال، ویدئویی که اخیراً توسط Markus Tarin، مدیر عامل شرکت MoviTHERM منتشر شده است، توضیح می‌دهد که چرا استفاده از تصویربرداری حرارتی دارای نقص است.

وقتی سیستم ایمنی بدن عفونت را تشخیص دهد، دمای هسته بدن بالا می‌رود. براساس تحقیقات اخیر، بهترین نقطه در صورت برای تشخیص دمای هسته بدن مجرای اشک داخلی است. بااین‌وجود وقتی فردی از عینک استفاده می‌کند، باعث به وجود آمدن اشتباه می‌شوند زیرا دوربین‌های حرارتی نمی‌توانند از طریق شیشه اطلاعات را دریافت کنند، بنابراین عینک‌ها، مکانهای مهم درجه حرارت در صورت را مسدود می‌کنند.

یک دوربین حرارتی نمی‌تواند ویروس خاصی را تشخیص دهد. تنها می‌تواند درجه حرارت بدن را شناسایی کند، و برای آنکه به خوبی کار کند، نیاز به یک تصویر حرارتی با وضوح بسیار بالا از چهره شخص دارد.

در برخی نمونه‌ها، دوربین‌های حرارتی رو به جمعیت زیادی از افراد نصب شده‌اند. این مسئله باعث می‌شود که وضوح کافی برای اندازه گیری دمای بدن، با استفاده از مجرای اشک در اختیار ما قرار نگیرند.

روبات های بینایی

با توجه به شرایط موجود، هیچ کسی وجود ندارد که از اهمیت رعایت فاصله اجتماعی آگاه نباشد، اما در برخی موارد، انجام این کار ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال در بیمارستان‌ها، دور نگه داشتن افراد بیمار از دیگران، از جمله پزشکان و پرستاران، از اهمیت حیاتی برخوردار است. یکی از راه‌های انجام این کار استفاده از روبات‌های دارای دید است. شرکت دوربین سه بعدی Orbbec، گزارش داد که محصولات سه بعدی آن در سه نوع مختلف از روبات‌ها، در بیمارستان‌های چین به منظور مبارزه با گسترش COVID-19 مستقر شده‌اند.

کرونا و یادگیری عمیق

در بیش از 50 بیمارستان در 10 استان چین، روبات تحویل غذا وجود دارد که ارتباط بین بیماران و کادر پزشکی را به حداقل می‌رساند. در بیمارستان‌های سراسر شنژن، یک روبات ضد عفونی کننده به پرسنل پزشکی کمک می‌کند تا کل بیمارستان را تمیز کنند و از تعامل با میکروب‌ها جلوگیری کنند. و همچنین، یک ربات راهنما به منظور جلوگیری از تماس ناخواسته، به پیمایش بیماران بین بخش‌های بیمارستانی کمک می‌کند.

این تنها نمونه‌هایی از استفاده روبات‌ها در چین، برای کمک به جلوگیری از بیماری کرونا است.

همچنین از روبات‌ها برای گشت زدن‌های پلیس در چین استفاده می‌شود و همچنین این ربات‌ها پیام‌هایی راجع به پوشیدن ماسک، جلوگیری از تجمع‌های بزرگ و حفظ بهداشت در زمان بحران را، به مردم منتقل می‌کنند. همان‌طور که در فیلم فوق مشاهده می‌شود، هواپیماهای بدون سرنشین نیز با استفاده از دید وسیعی که دارند به انجام این وظایف کمک می‌کنند و به مردم اطلاع می‌دهند که از ماسک استفاده کنند و به خانه بازگردند. علاوه بر این، روبات‌های دارای دید بینایی با ارزیابی محیط  و ارسال هشدار به کارگران در صورت کار اشتباه، می‌توانند کارخانه‌ها را در حالت عملیاتی نگه دارند.

نمونه‌های دیگر استفاده از روبات برای به حداقل رساندن شیوع بیماری در چین، شامل استفاده از آن‌ها در مواردی مانند: تحویل اجناس بدون تماس، حمل نمونه پزشکی، ضدعفونی کننده‌های اسپری و انجام عملکردهای تشخیصی است.

کرونا و یادگیری عمیق

شرکت هواپیماهای بدون سرنشین (پهپاد) Draganfly، توسط مقامات استرالیا برای ارائه کمک‌های مهندسی، ادغام و توزیع به صورت فوری استقرار پیدا کردند، هواپیماهای بدون سرنشین قادر به تشخیص عفونت در بین افراد از راه دور هستند. علاوه بر تشخیص تب، که در ابتدای مقاله به آن پرداخته‌ایم، این شرکت ادعا می‌کند که این هواپیماهای بدون سرنشین می‌توانند به تشخیص سرفه، نرخ تنفس، ضربان قلب و فشار خون کمک کنند.

هواپیماهای بدون سرنشین همچنین ممکن است برای کارهایی مانند نظارت هوایی، واکنش اضطراری، تحویل دارو و موارد دیگر مفید باشند. با توجه به این نکته، شرکت نرم افزاری مدیریت و کنترل ناوگان هواپیماهای بدون سرنشین FlytNow، تصمیم گرفته است FlytNow Pro را بدون هیچ هزینه‌ای تا حداقل ماه مه 2020 در دسترس عموم قرار دهد. قابلیت‌های FlytNow شامل پخش مستقیم تصاویر هواپیماهای بدون سرنشین، از طریق شبکه‌های 4G / LTE / 5G و همچنین کنترل از راه دور هواپیماهای بدون سرنشین و مدیریت و تنظیم دوربین است.

کرونا و یادگیری عمیق

سایر فناوری های مورد استفاده

تعداد زیادی فناوری‌های پردازش تصویر و یا مرتبط با آن نیز در حال گسترش هستند. به عنوان مثال، به عنوان بخشی از یک سیستم تصویربرداری حرارتی در شنژن، چین، یک برنامه هوش مصنوعی نه تنها دمای بدن بازدید کنندگان را اندازه می‌گیرد بلکه هویت آنها و وضعیت پوشیدن ماسک را نیز در آن‌ها بررسی می‌کند. شرکت فنی چینی Baidu همچنین گزارش داد که الگوریتمی را برای متروهای پکن ایجاد کرده است که از فیلم‌های ویدئویی دوربین‌های مستقر در مترو استفاده می‌کند تا با کمک این فیلم‌ها، افرادی را که از ماسک استفاده نمی‌کنند شناسایی کنند.

[یادداشت نویسنده: با وجود این فناوری‌ها، تا کجا باید پیش رفت؟ به عنوان مثال، سیستم‌های یادگیری عمیق با  تحلیل کردن ژست و موقعیت افراد، وقتی دو نفر قصد دارند به سمت هم بروند و دست بدهند، می‌توانند زنگ خطر را به صدا درآورند، اما آیا ما به این سیستم احتیاج داریم؟]

از نظر تشخیص COVID-19، محققان دانشگاه “بار ایلان” در رژیم صهیونیستی گفته‌اند که زمان تشخیص از حدود یک ساعت به 15 دقیقه کاهش یافته است. این روش، نور و ذرات مغناطیسی را ترکیب می‌کند و قادر به آزمایش 100 نمونه بیمارانی است که به طور بالقوه به ویروس آلوده شده‌اند. آموس دانیلی از دانشکده مهندسی Alexander Kofkin در حال حاضر به دنبال سرمایه گذاری برای تسریع در توسعه کیت Coronavirus است تا بتواند به سرعت در بیمارستان‌ها توزیع شود.

براساس گزارش‌ها، آل ای دی‌های ماوراء بنفش توانایی استریل کردن بیش از 90٪ سایر گونه‌های کورونا ویروس را دارا می‌باشند. آزمایش انجام شده توسط آژانس‌های چینی بر روی وسایل مجهز به محصولات violeds UV LED از شرکت Seoul Semiconductor subsidiary Seoul Viosys، کاهش 97 درصدی ذرات ویروس موجود در هوا را نشان داده است. در نتیجه، طبق گزارش‌ها، Seoul Viosys در ماه گذشته شاهد افزایش پنج برابر سؤالات مشتریان در رابطه با محصولات violeds خود بوده است. چندین شرکت خودروسازی چینی در حال بررسی پذیرش محصولات گند زدا، برای درون خودروها هستند.

کرونا و یادگیری عمیق

آیا پردازش تصویر و بینایی ماشین می توانند کمکی کنند ؟

به صورت خاص، بله، فن آوری های پردازش تصویر و بینایی ماشین می‌توانند کمک کنند. سیستم‌های بینایی ماشین سنتی بدون شک به تولید محصولات و تجهیزات مورد استفاده در بیمارستان‌ها برای معالجه، کمک می‌کنند. برخی از روش‌ها بی اثر یا متناقض به نظر می‌رسند، در حالی که برخی دیگر شاید کمی ترسناک یا مزاحم باشند. از سوی دیگر، برخی از تکنیک‌ها با به حداقل رساندن تماس‌ها در انسان‌ها، به کاهش پتانسیل  انتشار ویروس کمک می‌کنند، همچنین  فن‌آوری‌های مرتبط به تشخیص و کاهش ذرات ویروس موجود در هوا، مفید واقع شده‌اند.

اما ما در نهایت منتظر رسیدن واکسن آزمایش شده از نظر بالینی هستیم، چنین فناوری‌هایی و کمک‌های تحقیقاتی آن‌ها، در هدف سرکوب این بیماری هستند نه درمان آن. اگر هرکدام از شما که این مقاله رو مطالعه کردید و به بحث‌های بینایی ماشین و هوش مصنوعی علاقه‌مند هستید، لطفاً نظرتان را به ما اطلاع دهید.

در این مطلب در مورد کرونا و یادگیری عمیق صحبت کردیم ، اگر دوست داشتید مطلب قبلی ما را در رابطه با تشخیص کرونا با بینایی ماشین مطالعه کنید از این لینک کمک بگیرید،همچنین ارشیو مطالب کرونایی ما با این لینک قابل مشاهده هست،ما باز هم برای شما مطالبی در این مورد قرار خواهیم داد ، پس لطفا ما را در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین دنبال کنید،همچنین از سایر مطالب ما نیز دیدن کنید.

نوین ایلیا صنعت تامین کننده تجهیزات بینایی ماشین برای شما ارزوی سلامتی دارد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *