استانداردی عمومی برای رابط دوربین

 

در حال حاضر دوربین‌های دیجیتال موجود در حوزه بینایی ماشین، همه با قابلیت تنظیم به شیوه‌ای تقریباً یکسان -با خواندن و نوشتن پارامترها در ثبات- هستند. بااین‌حال پروتکل‌ها، فرمت‌ها و مکان ثبات‌ها،  تولیدکننده به تولیدکننده متفاوت است.

هدف از GenICam آن است که به ارائه یک برنامه‌نویسی (پیکربندی) یگانه رابط برای طیف گسترده‌ای از رابط‌های استاندارد فیزیکی مانند: GigE Vision، Camera Link و FireWire / IEEE 1394 بدون در نظر گرفتن نوع دوربین و فرمت تصویر بپردازد. این رویکرد باعث می‌شود با استاندارد GenICam به‌آسانی، دوربین را بدون نیاز به تنظیمات مخصوص همان دوربین راه‌اندازی نمود.

GenICam چیست؟

هسته اصلی GenICam، شرح خواص دوربین در فایل توصیفی XML است. با استفاده از این فایل، مترجم به‌طور مستقیم به تولید رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار به نام GenAPI و یا عناصر یک رابط کاربر گرافیکی (GUI) می‌پردازد. این کار باعث می‌شود تا کاربر به‌راحتی به ویژگی‌ها و توابع موجود در دوربین صنعتی دسترسی داشته باشد. GenTL، ماژولی از GenICam است که مکانیسم واحد و یکپارچه‌ای برای گرفتن و پخش تصاویر دوربین ایجاد می‌نماید. استاندارد GigE Vision نیازمند آن است که دوربین فایل توصیف XML با رابط GigE ارائه نماید. فایل توصیف برای دوربین‌های Basler با استاندارد IEEE 1394 نیز در دسترس است.

GenICam کیست؟

GenICam  استانداردی از انجمن بینایی ماشین اروپا (EMVA) است. همراه با Basler، گروه‌های برجسته‌ای از سازندگان دوربین، دریافت فریم و کتابخانه نرم‌افزاری به‌طور فعال از توسعه این استاندارد حمایت می‌نمایند. شما می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد GenICam در سایت www.genicam.org پیدا کنید.

ممنون که مطلب ما را مشاهده نمودید، همچنین جهت اطلاعات بیشتر می توانید مطالب این وب سایت مانند تریگر و فرآیند Binning را مطالعه نمایید.
شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب ما را نیز پیگیری کنید.

مترجم: مهندس محمد کیانی