دوربین اسکن ناحیه ای باسلر و کاربرد و مزایای آن

یکی از انواع دوربین‌‌های صنعتی پرمصرف، دوربین‌های اسکن ناحیه یا Area Scan هستند. این دوربین‌ها با توجه به ویژگی‌های خاصشان برای انواع دستگاه‌های کنترل کیفی، کنترل ترافیک (ITS) و اتوماسیون صنعتی مناسب‌اند. علاوه بر این در تصویربرداری پزشکی، امور تحقیقاتی و دانشگاهی نیز کاربرد دارند. در ادامه به معرفی دوربین اسکن ناحیه، کاربردها و تفاوت آن با دوربین اسکن خطی می‌پردازیم. همچنین معروف‌ترین دوربین‌های ناحیه‌ای جهان یعنی دوربین باسلر را به شما معرفی خواهیم کرد.

دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای (Area Scan)

دوربین اسکن ناحیه شامل یک سنسور مستطیل شکل با بیش از یک خط پیکسل هستند که به‌طور هم‌زمان در معرض نوردهی قرار می‌گیرند.

 

دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای باسلر

دوربین‌ اسکن ناحیه ای باسلر، تصاویر باکیفیت بالا و نسبت قیمت به عملکرد بسیار مناسبی را ارائه می‌دهند. از عوامل مهم در انتخاب دوربین‌های اسکن منطقه‌ای می‌توان به نوع سنسور، رزولوشن، نرخ تصویربرداری، رابط کاربری و شاتر دوربین‌ها اشاره نمود.

در دوربین‌های صنعتی شاتر سنسورها به دودسته rolling و global تقسیم می‌شود که انتخاب نوع شاتر وابسته به نیاز بینایی می‌باشد. برای تصویربرداری از اجسامی که در حال حرکت هستند و سریع حرکت می‌کنند، شاتر global توصیه می‌شود. شاترهای rolling معمولاً راه‌حل مقرون‌به‌صرفه‌تری هستند، به‌ویژه هنگامی‌که جسم ثابت است. فارغ از اینکه در چه حیطه‌ای فعالیت می‌کنید. یک دوربین اسکن منطقه‌ای باسلر وجود دارد که کاملاً متناسب با نیازهای شماست.

 

دوربین‌های سری Dart و سریace  باسلر

 

دوربین اسکن ناحیه سری Dart و ace باسلر

دوربین‌های سری Dart و سریace باسلر به لطف نسبت قیمت به عملکرد بسیار مناسب، از پرفروش‌ترین سری‌های دوربین‌های باسلر هستند. هر دو سری دوربین را می‌توان با انواع سنسورهای CCD و CMOS و تجهیزات جانبی مختلف تجهیز نمود تا یک تناسب کامل برای نیازهای شما تضمین گردد .

دوربین‌های سری Dart از سنسورهای Sony ،e2v و On semiconductor  با رابط‌های USB3 BCON for LVDS ،BECON for MIPI  بهره برده‌اند. دوربین‌های سری ace از سنسورهای Sony ،e2v ،On semiconductor  و ams با رابط‌های  USB3،  GigE و Camera Link بسته به نیاز کاربر ساخته‌شده‌اند. رزولوشن دوربین‌های سری Dart  باسلر از 1.2 تا 13 مگاپیکسل و نرخ تصویربرداری بیشینه آن‌ها 160 فریم بر ثانیه و همچنین رزولوشن دوربین‌های سری ace باسلر از VGA تا 24.4 مگاپیکسل و نرخ تصویربرداری بیشینه آن‌ها 751 فریم بر ثانیه است.

 

دوربین‌های سری  ace MED باسلر

 

دوربین اسکن ناحیه ace MED باسلر

دوربین‌های سری ace MED باسلر یکی از جدیدترین اعضای سبد محصولات است. این دوربین‌ها یک انتخاب عالی به‌منظور تصویربرداری در زمینه‌های پزشکی، فناوری پزشکی و علوم زیستی هستند. به کمک تکنولوژی باسلر MED که منحصراً بر روی دوربین‌های سری ace MED باسلر قرار گرفته است، امکان تولید تصاویر باکیفیت بالاتری فراهم گردید. این دوربین‌ها از سنسورهای On semiconductor و Sony با رابط‌های USB3 و GigE  با رزولوشن 2.3 تا 20 مگاپیکسل و نرخ تصویربرداری بیشینه 164 فریم بر ثانیه ساخته‌شده‌اند.

 

دوربین‌های سری pulse باسلر

 

دوربین اسکن ناحیه سری pulse باسلر

دوربین‌های سری pulse باسلر که برای پاسخگویی به نیازهای طیف گسترده‌ای از کاربردهای بینایی ماشین توسعه‌یافته است. کیفیت ثابت‌شده باسلر را با یک طراحی پیچیده ترکیب می‌کند. از قابلیت‌های منحصربه‌فرد دوربین‌های سری pulse باسلر، می‌توان وجود یک بدنه فلزی مستحکم شامل آداپتور سه‌پایه و یک‌پایه CS (که می‌تواند به‌راحتی به پایه C یا S تبدیل شود) را نام برد.

دوربین‌های سری pulse باسلر به درگاه ارتباطی USB3 Vision مجهز است و پایداری عالی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی چشمگیری را ارائه می‌دهد. موارد یادشده و سایر ویژگی‌ها، دوربین‌های سری پالس باسلر را به یک راه‌حل بسیار کم‌حجم برای یکپارچه‌سازی آسان سیستم و همچنین مهاجرت از فناوری بینایی آنالوگ به دیجیتال تبدیل کرده است. در دوربین‌های سری pulse باسلر نیز از سنسورهای e2v وOn semiconductor  با رابط کاربری USB3، رزولوشن 1.2 تا 5 مگاپیکسل و بیشینه فریم ریت 60 فریم بر ثانیه استفاده‌شده است.

 

دوربین‌های سری boost  باسلر

 

دوربین اسکن ناحیه سری boost باسلر

دوربین‌های سری boost  باسلر از دوربین‌های مدرن با کارایی بالا تشکیل‌شده است که به لطف رابط  CoaXPress 2.0 و سنسورهای CMOS مدرن، کیفیت تصویر عالی راحتی در نرخ داده بالا ارائه می‌دهند. مبنای ساختاری این دوربین‌ها سنسورهای On semiconductor و Sony با رزولوشن 9 تا 44.7 مگاپیکسل و بیشینه فریم ریت 93 فریم بر ثانیه می‌باشد.

 

دوربین‌های سری beat باسلر

 

دوربین اسکن ناحیه سری beat باسلر

دوربین‌های سری beat باسلر با بهره‌گیری از نسل بعدی سنسورهای فوق حساس CMV12000، هم‌زمان سرعت و کیفیت بالا را ارائه می‌دهد. کیفیت برتر تصویر حتی در نرخ ضبط تصویر و وضوح‌بالا، برتری بزرگی برای این سری از دوربین‌های پیشرفته ایجاد می‌کند. رزولوشن این سری از دوربین‌های باسلر 12 مگاپیکسل و فریم ریت آن‌ها 62 فریم بر ثانیه می‌باشد.

 

تفاوت دوربین‌ اسکن ناحیه‌ Area Scan و دوربین اسکن خطی Line Scan

در دوربین لاین اسکن، یک خط تک پیکسلی در طول مشخص تصویربرداری می‌گردد که سرعت بسیار بالایی خواهد داشت. با استفاده از این قابلیت، دوربین تصاویر متوالی در بازه‌های تعریف‌شده بر اساس سرعت را ضبط می‌کند و با کمک نرم‌افزار پردازش تصویر آن‌ها را ذخیره و در کنار یکدیگر قرار می‌دهد. در نتیجه دوربین‌های اسکن خطی بهترین انتخاب برای پردازش‌های سریع و خطوط تولید با سرعت بالا است.

 

مزایای استفاده از دوربین‌های اسکن منطقه‌ای

 

دوربین اسکن ناحیه ای و مزایای استفاده از آن

 

 • دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای، تصاویر با رزولوشن مشخصی را در اختیار ما قرار می‌دهند. این قابلیت اجازه نصب ساده برای قطعات ثابت را در اختیار ما قرار می‌دهد.
 • دوربین اسکن ناحیه، یک تصویر را با یک‌بار تصویربرداری به‌طور کامل دریافت کند. این در حالی است که دوربین اسکن خطی حتماً باید بر روی جسم حرکت کند یا بلعکس.
 • با کمک دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای می‌توان انعطاف بیشتری نسبت به دوربین‌های اسکن خطی داشت. زیرا با یک تصویر نیازهای سیستم بینایی شما فراهم می‌گردد.

مزایای استفاده از دوربین‌های اسکن خطی

با استفاده از دوربین‌های اسکن خطی می‌توان یک تصویر با عرض مشخص در طول بی‌نهایت ایجاد کرد. این مزیت نسبت به دوربین‌های اسکن منطقه‌ای در کنار سرعت بالای پردازش، باعث برتری دوربین‌های اسکن خطی گردیده است.

 • برخلاف دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای، دوربین‌های اسکن خطی می‌توانند پیش از آنکه تصویر قبلی دریافت شود تصویر بعدی را دریافت کنند. این به‌این‌علت است که تصاویر دریافتی بسیار کوچک و کم‌حجم می‌باشند.
 • در سیستم‌های بینایی ماشین مبتنی بر دوربین‌های اسکن خطی، هماهنگی سرعت تصویربرداری و سرعت حرکت جسم از مقابل دوربین بسیار حیاتی و مهم است. سیستم‌های نورپردازی مورداستفاده در این سیستم‌ها، اصولاً ساده‌تر هستند.

کاربرد دوربین‌های باسلر:

از دوربین‌های باسلر باتوجه‌به تنوع آن‌ها، می‌توان در زمینه‌های مختلف اعم از کنترل ترافیک (ITS)، اتوماسیون صنعتی، تصویربرداری پزشکی، دانشگاهی و تحقیقاتی و انواع پروژه‌های بینایی ماشین استفاده نمود.

 

از کاربردهای دوربین‌های اسکن خطی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اسکنر اسلب های سنگ
 • اسکن محصولات غذایی
 • اسکن گپ بین درب های خودرو
 • اسکن بدنه خودرو پیش از رنگ آمیزی
 • اسکن و بررسی برد مدار چاپی
 • و…

درحالی‌که دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای، اطلاعات تصویر به شکل ماتریسی از پیکسل‌ها است که تشکیل یک تصویر با رزولوشن مشخص را می‌دهد. کاربردهای دوربین‌ اسکن ناحیه‌ بسیار بیشتر از دوربین‌های اسکن خطی است و تنظیمات بیشتری نسبت به آن‌ها می‌توان اعمال کرد. دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای بهترین انتخاب برای تصویربرداری از قطعاتی است که قابلیت توقف، حتی برای یک‌لحظه را دارند.

پرفروش‌ترین محصولات باسلر به شرح زیر است:

دوربین اسکن ناحیه ای باسلر و پرفروش محصولات آن        دوربین اسکن ناحیه ای باسلر و لیست پروفروشترین آنها

در این مطلب سعی کردیم تا توضیح کاملی را درباره این‌که دوربین اسکن ناحیه ای و مزایا و کاربرد آن، ارائه کنیم. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات و لینکدین مطالعه کنید و یا دیگر مقالات ما نظیر بازرسی نوری خودکار را جهت اطلاعات بیشتر دنبال نمایید.
در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه پایین صفحه اعلام کنید. در اولین فرصت پاسخ‌گوی شما هستیم.

 

 

نویسنده: مهندس محمد سوادکوهی

کارشناس بازاریابی و فروش باسلر

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *