نوسایل نقلیه متصل از جمله خودروهای متصل می‌توانند از طریق شبکه‌های بی‌سیم به دستگاه‌های مجاور متصل شوند. این خودروهای متصل عامل مهمی در پیشرفت اینترنت اشیا (IoT) هستند. کاربردهای اینترنت اشیا و یادگیری عمیق در خودرو شامل سیستم‌های سرگرمی متصل به تلفن همراه راننده، اتصال خودرو به اینترنت برای برقراری ارتباط دوطرفه با سایر وسایل نقلیه، دستگاه‌های تلفن همراه و تقاطع‌های شهری می‌باشد. خودروهای متصل یک فن‌آوری اینترنت اشیا (IoT) با مفاهیم گسترده‌ هستند. فن‌آوری خودروهای متصل بخشی از ابتکار سیستم‌های حمل و نقل هوشمند است و امروزه آزمایشات زیادی در سراسر جهان در این زمینه وجود دارد.

از موارد استفاده اولیه برای خودروهای اینترنت اشیا، از طریق ارتباطات سریع خودرو به خودرو و واحد پشتیبانی و خدمات خودرو به جاده (V2X) است. اما نمونه‌های بسیار دیگری از فن‌آوری وسایل نقلیه متصل در فضای اینترنت اشیاء خودرو نیز وجود دارد، که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

خودرو متصل چگونه کار می کند؟


خودروهای متصل
خودروهای متصل

وسایل نقلیه متصل به یک شبکه متصل می‌شوند تا ارتباطات دو‌طرفه بین وسایل نقلیه (خودروها، کامیون‌ها و …)، دستگاه‌های تلفن همراه و زیرساخت‌ها را برای ایجاد ارتباطات و رویدادهای مهم فعال کنند.

برای مثال، در مورد ترافیک شهری و ایمنی تقاطع، این ارتباطات می‌تواند وسایل نقلیه مجهز به فن‌آوری خودرو متصل را قادر سازد تا به طور آنلاین به موقعیت مکانی خود دسترسی داشته و اطلاعات تقریباً لحظه‌ای را دریافت کنند و بتوانند به صورت خودکار پاسخ‌گو باشند.

اتومبیل‌ها، کامیون‌ها و سایر وسایل نقلیه می‌توانند با یکدیگر یا با مرکز خدمات پس از فروش در ارتباط باشند و اطلاعات مهم ایمنی و موقعیت مکانی را به اشتراک بگذارند. وسایل نقلیه متصل همچنین می‌توانند از ارتباطات بی‌سیم برای اطلاع از علائم راهنمایی و رانندگی، مناطق کاری، باجه‌های عوارض، مناطق مدرسه و سایر زیرساخت‌ها استفاده کنند. اطلاعات خودرو به صورت ناشناس ارسال می‌شود، بنابراین وسایل نقلیه قابل ردیابی نیستند و سیستم از لحاظ امنیتی ایمن است. این ارتباطات طیف وسیعی از اثرات را خواهد داشت که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

نمونه هایی از خودروهای متصل با اینترنت اشیا


امروزه خودروها پیشرفته‌تر و مجهزتر شده‌اند تا به شبکه‌های پیچیده‌تر و با پهنای باند بالا متصل شوند تا طیف وسیعی از قابلیت‌ها را فعال کنند. اینترنت اشیاء خودرو امکان برقراری ارتباط بین خودرو به خودرو و خودرو به زیرساخت را فراهم می‌کند تا نتایج زیر را ایجاد نماید که بسیاری از آن‌ها امروزه امکان پذیر است:

 • کنترل کروز تطبیقی (Adaptive cruise control)
 • تشخیص مسیر خودکار بر اساس شرایط زمان واقعی (real-time)
 • هدایت خوردرو به مسیرهای دور از ازدحام ترافیک
 • اعلام علائم جاده به طور خودکار برای گزارش ترافیک یا شرایط جاده
 • ارتباط با رانندگان، اطلاع دادن به آن‌ها از محل تصادف یا اشتباه رانندگان پیش رو
 • ترمز خودکار خودرو برای جلوگیری از برخورد (به طور آزمایشی پیاده‌سازی شده)
 • کنترل خودرو اتوماتیک و نیمه اتوماتیک (به طور آزمایشی پیاده‌سازی شده)

GPS یکی از نمونه‌های فن‌آوری است که از خودروهای متصل پشتیبانی می‌کند. شبکه GPS به ماشین اجازه می‌دهد مسیر مناسب را با در نظر گرفتن شرایط فعلی ترافیک برای جلوگیری از ترافیک، تشخیص دهد و برای مسیر کلی برنامه‌ریزی کند. پیچیدگی GPS و استفاده از آن توسط خودروهای متصل با شبکه‌های پرسرعت و کم تاخیر و پیشرفت فن‌آوری خودروهای متصل به تکامل خود ادامه خواهد داد.

امروزه وسایل نقلیه متصل به گیرنده‌های 4G برای ایجاد یک هات اسپات در خودرو مجهز می‌شوند. این‌ها تنها تعدادی از راه‌هایی است که وسایل نقلیه متصل امروزی با شبکه‌های اینترنتی هوشمند ادغام می‌شوند و از توسعه ارتباطات بسیار پیچیده مورد نیاز برای رانندگی خودران پشتیبانی می‌کنند.

شبکه‌ های 5G چگونه بر فناوری خودروهای متصل تأثیر می‌ گذارند؟


خودرو متصل
خودرو متصل

به زودی، خودروهای متصل به گیرنده‌ها و فرستنده‌های 5G مجهز خواهند شد. یک ماژول 5G به وسایل نقلیه متصل اجازه می‌دهد تا در زمان واقعی (real-time) با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

به عنوان مثال، دو خودرو که در جهت مخالف حرکت می‌کنند، می‌توانند شرایط جاده را بر‌اساس جایی که اخیراً بوده‌اند به اشتراک بگذارند. یکی از جالب‌ترین موارد استفاده از اینترنت اشیا این است که وسایل نقلیه متصل می‌توانند اطلاعات مربوط به نحوه رانندگی خود را منتقل کنند. مثلا:

 • اتومبیل‌های اتوماتیک موقعیت خود را اعلام می‌کنند، که به آن‌ها امکان می‌دهد با خیال راحت در کنار هم با سرعت بالا رانندگی کنند.
 • وسایل نقلیه متصل در چراغ‌های توقف و علائم توقف ارتباط برقرار می‌کنند تا تعیین نمایند کدام خودرو حق تقدم دارد.
 • خودرو همچنین می‌تواند برای یافتن پارکینگ، مکان‌یابی محل کار یا سکونت یا اجتناب از مناطقی که ساخت‌و‌ساز یا شلوغی دارند، به شبکه شهر متصل شود.
 • مهم‌تر از همه، دلیل کلیدی فن‌آوری خودروهای متصل، کاهش چشمگیر تأخیر است که جلوگیری از تصادفات و برخوردها، در درجه اول در تقاطع‌های شهری است، را ممکن می‌سازد.

خودروهای اتوماتیک به طور کلی می‌توانند در بزرگراه‌ها و جاده‌های دیگری که موانع پیچیده‌ای ندارند، خوب عمل کنند. با این حال، امروزه خودروهای اتوماتیک به طور ایمن از تقاطع‌های دشوار و سایر مناطق پرمانع در شهرهای متراکم عبور نمی‌کنند. با داشتن سنسورها و دوربین‌های کافی و ارتباطات پرسرعت و کم تأخیر که شبکه‌های 5G ارائه می‌کنند، خودروی متصل به اینترنت اشیا در آینده نهایتاً می‌تواند با خیال راحت در این مناطق دشوار حرکت کند.

تجهیزات و امکانات جالب زیادی برای یک خودرو متصل با استفاده از اینترنت اشیا (IoT) وجود دارد که به تازگی در دنیا مطرح و پیاده‌سازی شده‌اند. برای اطلاعات بیش‌تر با ما تماس بگیرید تا بیاموزید که چگونه راه‌حل‌های کارشناسان ما در شرکت نوین ایلیا صنعت می‌توانند از اهداف شما در زمینه تجهیزات و خودروهای متصل از طریق اینترنت اشیا پشتیبانی کنند.

موارد استفاده داخل خودروهای متصل


در داخل یک خودروی متصل، اتصال به تلفن هوشمند راننده یا مسافر طوری طراحی شده تا عملکردی فراتر از پخش موسیقی یا یک تماس تلفنی و یا مسیریابی از طریق بلندگوهای خودرو را افزایش دهد. برای مثال:

 • خودرو متصل را می‌توان با گوشی هوشمند روشن یا خاموش کرد.
 • خودرو می‌تواند داده‌های عیب‌یابی را به اشتراک بگذارد و در مورد نیازهای خدماتی آتی، مانند تعویض روغن، به مالک یادآوری کند.
 • در صورت دزدیده شدن وسیله نقلیه، می تواند مکان خود را به اشتراک بگذارد.
 • مالک می‌تواند با استفاده از یک اپلیکیشن چراغ‌های جلوی آن را در پارکینگ درحالت چشمک‌زن (فلاشر) بگذارد تا ماشین خود را پیدا کند.

زیرساخت‌ ها برای برقراری ارتباط با خودرو متصل


خودرو متصل
خودرو متصل

زیرساخت‌های مبتنی بر شهر هوشمند و ابتکارات IoT خودرو مانند سیستم‌های حمل و نقل هوشمند (ITS) به سیستم‌های خودروهای متصل کمک می‌کند تا به پتانسیل کامل خود دست یابند. امروزه، این زیرساخت‌ها از حسگرها، دوربین‌ها و فن‌آوری RFID برای نظارت بر تقاطع‌ها و جاده‌ها برای شناسایی تراکم، تغییر مسیر خودکار ترافیک، شناسایی فواصل به مقصدهای مختلف و به‌روزرسانی علائم استفاده می‌کنند.

با استفاده از این زیرساخت‌ها ایمنی عمومی بهبود می‌یابد، زیرا تقاطع‌ها برای عابران پیاده و دوچرخه سواران ایمن‌تر می‌شوند، و چراغ‌های راهنمایی تطبیقی به امدادگران امکان می‌دهد سریع‌تر به صحنه تصادف برسند. امروزه شهرها می‌توانند این سیستم‌ها را برای بهبود اثربخشی کل سیستم مدیریت ترافیک و در عین حال کاهش هزینه و پیچیدگی زیرساخت‌های خود و آماده‌سازی برای نسل بعدی وسایل نقلیه متصل، پیاده‌سازی کنند.

شما می‌توانید دیگر مطالب مختلف در مورد یادگیری عمیق همچون کاربردهای یادگیری عمیق در صنعت و ماشین های بردار پشتیبان svm را از همین وب سایت مطالعه نمایید.

شرکت نوین ایلیا صنعت، به‌ عنوان نماینده رسمی محصولات سنسو‌پارت (SensoPart) و باسلر در ایران، بهترین گزینه برای مشاوره و راهنمایی درباره انواع سنسورها، سیستم‌های بینایی ماشین و پردازش تصویر است.

کارشناسان ما با ارائه بهترین راه‌حل‌ها برای ساخت و اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی و بینایی ماشین و همچنین راهنمایی برای انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین برندهای روز دنیا در خدمت شما هستند.

مجموعه نوین ایلیا صنعت قبل از فروش به معرفی، آموزش و ارائه یک ورژن دمو از تجهیزات و نرم‌افزارهای مربوطه می‌پردازد. گارانتی، به‌روزسانی نرم‌افزارها و کالیبراسیون از جمله خدمات پس از فروش شرکت در حوزه‌های مختلف اجرایی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از خدمات ما نیز می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.