مدیریت اقلام با بینایی ماشین

با وضعیت جهان امروز و بسیاری از مشکلاتی که فروشگاه‌های زنجیره‌ای در حیطه تامین کالاهای خود با آن مواجه هستند، مدیریت اقلام موجود در فروشگاه‌ها هرگز مهم‌تر از این نبوده است. مدیریت موجودی اقلام فروشگاه، یک عنصر استراتژیک از زنجیره تامین، برای بررسی کالاهای موجود در انبار و سپس ارائه در فروشگاه به مشتریان، اشاره دارد. هدف مدیریت اقلام با بینایی ماشین بررسی موجودی محصولات مناسب در مکان و زمان مناسب است.

نقش بینایی ماشین در مدیریت اقلام در فروشگاه‌ ها


بینایی کامپیوتری مانند دید انسان عمل می‌کند، با این تفاوت که انسان یک قدم جلوتر است. بینایی انسان این مزیت را دارد که می‌تواند خود را برای تشخیص اشیاء، تعیین فاصله آن‌ها، تشخیص این‌که آیا آن‌ها در حرکت هستند یا نه و آیا مشکلی در تصویر وجود دارد، آموزش دهد. ماشین بینایی کامپیوتر‌ها را برای انجام این کارها آموزش می‌دهد، اما باید این کار را در زمان بسیار کمتری با دوربین‌ها، داده‌ها و الگوریتم‌ها انجام دهد که می‌تواند به سرعت بر توانایی‌های انسان غلبه کند.

بینایی ماشین و فروشگاه‌ ها


اگر چه برای مشتری معمولی چندان واضح نیست، مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها فرآیند نسبتاً پیچیده‌ای است که هماهنگی بسیاری از بخش‌های مختلف از جمله مدیریت موجودی، پشتیبانی مشتری، نظارت و موارد دیگر را شامل می‌شود. در حالی که انجام روزانه این وظایف برای هر فروشگاه حیاتی است، اما اغلب خسته‌کننده و تکراری هستند.

با معرفی بینایی ماشین، فروشگاه‌ها می‌توانند بسیاری از این کارها را به صورت خودکار انجام دهند، کارایی کلی را افزایش و زمان کارمندان را آزاد کنند. در ادامه کاربردهای فعلی بینایی ماشین را در فروشگاه‌ها بررسی می‌کنیم.

نقشه های حرارتی


نقشه‌های حرارتی امکان تجسم تراکم فعالیت‌ها در یک منطقه خاص را فراهم می‌کند. با نصب دوربین‌های مجهز به بینایی ماشین در سراسر فروشگاه، می‌توان فهمید کدام قسمت‌ها بیشترین بازدید را دارند و چه محصولاتی بیشترین علاقه را در بین مشتریان خود ایجاد می‌کنند. بررسی روند جابه‌جایی کالاها در فروشگاه‌ها، افق‌ جدیدی را نشان می‌دهد تا فروشگاه‌ها مخاطبان خود را بهتر درک کنند و چیدمان فروشگاه و همچنین ارائه محصول را بهبود بخشند.

بهبود چیدمان فروشگاه


تا زمانی که مردم با فروشگاه آشنا نباشند و دقیقا ندانند چه محصولاتی را می‌خواهند بخرند، هیچ منطق قطعی در تصمیم‌گیری برای این‌که از کدام قسمت‌های فروشگاه و به چه ترتیبی بازدید خواهند کرد، وجود ندارد. با استفاده از نقشه‌های حرارتی، شرکت‌ها می‌توانند چیدمان فروشگاه را بر‌اساس داده‌های واقعی و نه مشاهدات شهودی و اغلب نادرست طراحی کنند. به این ترتیب، می‌توان با جادارتر کردن مناطقی که بیشترین بازدید را دارند، تجربه مشتری را بهبود بخشید.

مدیریت اقلام با بینایی ماشین
مدیریت اقلام با بینایی ماشین

بهبود ارائه محصول


با درک اینکه دقیقاً کدام بخش از فروشگاه برای مشتریان جذاب‌تر است، فروشگاه‌ها می‌توانند سودآورترین محصولاتشان را در معرض نمایش بگذارند و کارکنان بیشتری را در آن مناطق مستقر کنند تا خدمات مشتریان را بهبود بخشند.

پرداخت بدون نیاز به صندوق‌دار


با کمک بینایی ماشین، پرداخت را می‌توان بدون دخالت صندوق‌دار انجام داد و هزینه‌های نیروی کار را در درازمدت به طور قابل توجهی کاهش داد. بینایی ماشین می‌تواند با امکان‌پذیر کردن پرداخت و اسکن بارکد بدون نیاز به صندوق‌دار، این فرآیند را به سطح بالاتر ارتقا دهد. به عنوان مثال، نرم‌افزارهایی با قدرت بینایی ماشین ایجاد شده است که می‌توانند تعداد زیادی از اقلام را در یک دقیقه اسکن کند و نرخ پرداخت را به میزان قابل توجهی افزایش و میانگین زمان منتظر ماندن در صف پرداخت را کاهش دهند.

با این حال، هر سیستمی باید کوچکترین تغییرات در ظاهر فیزیکی محصولات را بتواند تشخیص دهد. در حالی که الگوریتم هوش مصنوعی می‌تواند به طور قابل اعتماد بارکد کالاهای بسته‌بندی شده را شناسایی کنند، برای شناسایی انواع مختلف میوه و کالاهای از این قبیل، به مقدار قابل توجهی به آموزش نیاز دارد. علاوه بر این، عرضه محصولات در فروشگاه‌ها دستخوش تغییرات دائمی می‌شود که اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند. در حالی که این سیستم‌های بینایی ماشین می‌توانند تعداد کارکنان صندوق‌داری را کاهش دهند، اما هزینه‌های نگهداری این سیستم‌ها می‌تواند در طول زمان افزایش یابد. مانند پیاده‌سازی هر فناوری دیگر، ارزیابی بازگشت سرمایه و امکان‌سنجی سیستم در یک مورد تجاری خاص بسیار مهم است.

یکی از چشم‌اندازهای شرکت نوین ایلیا صنعت، ارائه تجهیزات و خدمات برای پیشبرد اتوماسیون در مدیریت اقلام فروشگاه‌ها است. متخصصان ما در حیطه بینایی ماشین به طور مداوم در حال بررسی راه‌حل‌های پیشرفته با بازده سرمایه‌گذاری بالا هستند. این به فروشگاه‌ها امکان می‌دهد به لطف اتوماسیون بیش‌تر و مدیریت لجستیک بهتر، کارایی و رقابت را به دست آورند و با مدیریت اقلام، شانس بیشتری برای سودآوری داشته باشند.

امنیت و نظارت


یک نرم‌افزار بینایی ماشین بسیار ساده می‌تواند تهدید دزدی از فروشگاه را با مقایسه تعداد بازدیدهای کارکنان با تعداد افرادی که وارد فروشگاه شده‌اند را از بین ببرد. یک نسخه پیشرفته از چنین سیستمی شامل نرم‌افزار تشخیص چهره است که افراد غیرمجاز را شناسایی می‌کند. علاوه بر این، نرم‌افزار بینایی ماشین می‌تواند به عنوان یک لایه امنیتی دیگر برای تشخیص آتش و دود باشد. این فناوری به اندازه‌ای پیشرفته است که در صورت وقوع اتفاق غیرعادی سریعاً به کارکنان هشدار می‌دهد.

مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها


فروشگاه‌ها می‌توانند از بینایی ماشین برای رفع مشکلات مدیریت اقلام خود استفاده کنند. این را می‌توان به چندین روش مختلف انجام داد. به عنوان مثال از دوربین‌های سه‌بعدی و یادگیری ماشینی استفاده می‌شود تا بتوان کارکنان را در مورد محصولات موجود در انبار یا بسته‌بندی‌های آسیب‌دیده مطلع کند. البته باز هم، در این مورد هوش مصنوعی می‌تواند کارهای تکراری را بسیار سریع‌تر و با دقت بهتری نسبت به انسان انجام دهد.

چالش‌های مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها


نگرانی‌های متفاوتی در دنیای مدیریت اقلام وجود دارد که موجب افزایش رقابت بین فروشگاه‌های کوچک و بزرگ می‌شود. این چالش‌ها شامل ردیابی کالاهای نامناسب، تغییر تقاضا کالا در فروشگاه، دید محدود، پیچیدگی زنجیره تامین، ذخیره بیش از حد محصولات در انبار، از دست دادن موجودی و غیره است.

چگونه بینایی کامپیوتر می‌تواند کمک کند


هوش‌ مصنوعی بخشی از زندگی روزمره است و همچنین بدیهی است که یک فن‌آوری متحد برای بهبود بیشتر فرآیندهای زنجیره تامین کالا در فروشگاه‌ها است. هوش مصنوعی نقش زیادی در کاوش و توسعه فروشگاه‌ها دارد. اکثر فروشگاه‌ها، اتوماسیون را برای پشتیبانی از توسعه و پیشرفت خود انتخاب کرده‌اند. با این حال، آخرین پیشرفت‌های هوش مصنوعی نشان می‌دهد که این فروشگاه‌ها اگر می‌خواهند خود را از رقبای خود متمایز کنند، باید فراتر رفته و از پتانسیل بینایی ماشینی بهتر استفاده کنند.

آینده هوش مصنوعی در مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها


در آینده، ما شاهد به‌روزرسانی‌های بیشتری در حیطه مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها، خواهیم بود. از واقعیت مجازی گرفته تا هوش مصنوعی، تغییرات دائمی برای بهبود شرایط فروشگاه‌ها و جذب مشتری در حال انجام است. سیستم‌های مدیریت اقلام موجود زمان واقعی‌تر شده‌اند و به فروشگاه‌ها اطلاعات بیشتری درباره جمعیت‌شناسی، عادت‌های خرج‌کردن، ترجیحات خرید و غیره می‌دهند. این فن‌آوری‌ها به فروشگاه‌ها کمک می‌کنند تا کارایی خود را بهبود بخشند و خدمات بهتری به مشتریان خود ارائه دهند.

مدیریت اقلام با بینایی ماشین
مدیریت اقلام با بینایی ماشین

در حال حاضر، عملی‌ترین راه‌حل‌های بینایی کامپیوتری در خرده‌فروشی‌ها از جمله پرداخت‌های خودکار، نظارت هوشمند و سیستم‌های مدیریت اقلام در فروشگاه‌ها برای افزایش وظایفی که به‌طور سنتی توسط انسان انجام می‌شود، برای بهبود کارایی و کاهش هزینه‌ها آماده است. با پیشرفت فن‌آوری، احتمالاً شاهد اجرای گسترده سیستم‌های هوشمند خواهیم بود که به فروشگاه‌ها کمک کرده تا فروش خود را افزایش دهند.

شرکت نوین ایلیا صنعت، به‌ عنوان نماینده رسمی محصولات سنسو‌پارت (SensoPart) و باسلر در ایران، بهترین گزینه برای مشاوره و راهنمایی درباره انواع سنسورها، سیستم‌های بینایی ماشین و پردازش تصویر است. کارشناسان ما با ارائه بهترین راه‌حل‌ها برای ساخت و اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی و بینایی ماشین و همچنین راهنمایی برای انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین برندهای روز دنیا در خدمت شما هستند.

مجموعه نوین ایلیا صنعت قبل از فروش به معرفی، آموزش و ارائه یک ورژن دمو از تجهیزات و نرم‌افزارهای مربوطه می‌پردازد. گارانتی، به‌روزسانی نرم‌افزارها و کالیبراسیون از جمله خدمات پس از فروش شرکت در حوزه‌های مختلف اجرایی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از خدمات ما نیز می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ماشین بینایی، دیگر مطالب این وب سایت همچون برندهای برتر دوربین بینایی ماشین و آشنایی با نرم افزار MVTec HALCON را مطالعه نمایید.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.