دوربین پلاک خوان چیست

اگر درباره بینایی ماشین مطالعه کره باشید، می‌دانید که کاربرد‌های آن فقط به کارخانه‌ها و خط‌های تولید محدود نمی‌شود. امروزه در بسیاری از کاربرد‌های روزانه با محصولات این حوزه درگیر هستیم. یکی از این حوزه‌ها که تأثیر زیادی در کنترل عبور و مرور خودرو‌‌ها داشته، دوربین پلاک خوان است. در این مقاله قصد داریم درباره انواع دوربین‌های صنعتی پلاک‌خوان و راهنمای خریدی جامع برای آن‌ها صحبت کنیم.

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد کاربرد‌های دوربین پلاک خوان را محدود به مواردی مانند دوربین‌های طرح ترافیک و دوربین‌های جاده‌ای بدانید. اما در واقعیت کاربرد‌های وسیع‌تری برای این دوربین‌ها وجود دارد که در اینجا می‌خواهیم درباره آن‌ها صحبت کنیم. اما اگر بخواهیم خیلی کوتاه به مواردی اشاره کنیم که شما بتوانید برای خرید دوربین پلاک خوان از آن استفاده کنید، می‌توان به سامانه‌های کنترل دسترسی، مسیرهای سرعت بالا مانند عوارضی آزادراه و جرائم رانندگی و ایستگاه بازرسی اشاره کرد.

نکته همی هم که ممکن است در قیمت دوربین پلاک خوان یا نوع آن مهم باشد، تطبیق آن با معیار‌های محلی است. مثلاً ممکن است اندازه پلاک یا حروفی که در ایران استفاده می‌شود با کشور‌های دیگر متفاوت باشد. این مسئله باید در هنگام تهیه یا خرید دوربین پلاک خوان مد‌نظر قرار گیرد. در اروپا برای پلاک‌ها در یک خط جاده، وضوح 1000 × 800 پیکسل توصیه می‌شود. این ارقام برای ایالات متحده آمریکا، خاورمیانه و چین، به‌وضوح 2000 × 1600 پیکسل در هر خط افزایش می‌یابد. علاوه بر این، بسته به خصوصیات پلاک، در اروپا دوربین سیاه‌وسفید با نور IR  و در خاورمیانه و چین، دوربین رنگی با نور سفید، مفید خواهد بود.

 

دوربین پلاک خوان و معرفی آن

 

در ادامه می‌خواهیم درباره دوربین‌های این دسته بیشتر صحبت کنیم و شما را با موارد زیادی درباره آن‌ها آشنا سازیم. اگر دوست دارید درباره دوربین‌های پلاک خوان بیشتر بدانید، در ادامه با ما همراه باشید. برای مشخص‌تر شدن موضوع، بحث را با این‌که دوربین پلاک خوان چیست آغاز خواهیم کرد و سپس مواردی مانند کاربرد دوربین پلاک خوان و راهنمای خرید و قیمت دوربین پلاک خوان را بیان می‌کنیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 

دوربین پلاک خوان چیست

ANPR (تشخیص خودکار شماره پلاک) و LPR (تشخیص پلاک) از جمله فناوری‌های بینایی ماشین و هوش مصنوعی هستند که اکنون در بسیاری از حوزه‌های ترافیکی به کار می‌روند. همان‌طور که در قسمت‌های قبل اشاره کردیم، این کاربردها، شامل سامانه‌های کنترل دسترسی، مسیرهای سرعت بالا مانند عوارضی آزادراه و جرائم رانندگی و ایستگاه بازرسی هستند. دوربین‌های صنعتی به‌خاطر به لحظه (real-time) بودنشان، بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. در صورت ترکیب با سنسور مناسب، آن‌ها قادرند تا حساسیت لازم برای ثبت تصاویر باکیفیت را در زمان اکسپوژر کوتاه فراهم کنند.

دوربین مداربسته پلاک خوان نیز باتوجه‌به فناوری‌های که دارند مدل‌ها و امکانات مناسبی را به شما ارائه می‌کنند. شما باید با‌توجه‌به نیاز و کارایی مورد انتظار خود، یکی از مدل‌ها را انتخاب کرده و خانه یا محیط کسب‌وکار خود را ایمن کنید. البته در قسمت انواع دوربین پلاک خوان درباره مواردی مانند این بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

دوربین پلاک خوان یعنی چی؟

 

انواع دوربین‌های پلاک خوان

اگر متوجه شده‌اید که دوربین پلاک خوان چیست، در این قسمت می‌توانید با انواع دوربین پلاک خوان آشنا شوید. در ادامه هم تعدادی از دوربین‌های شرکت معروف باسلر را مشاهده می‌کنید تا با جزئیات بیشتر دوربین‌ها آشنایی پیدا کنید. جداولی هم برای پر‌کاربرد‌ترین دوربین‌های باسلر برای شما آورده شده تا برای خرید دوربین پلاک خوان راحت‌تر عمل کنید.

 • پلاک خوان

سیستم‌ها و دوربین پلاکخوان خودرو، امروزه یکی از مهم‌ترین روش‌های تشخیص هویت خودرو است که در بسیاری از سیستم‌های کنترل تردد و ترافیک مورداستفاده است. در پروژه‌های ترافیکی کشور از این سیستم استفاده فراوانی شده است که از این میان به پروژه‌های کنترل محدوده ترافیک شهرداری تهران، ثبت تخلفات جاده‌ای توسط راهداری و غیره می‌توان اشاره نمود.

 • دریافت عوارض

پرداخت الکترونیکی عوارض، روشی برای اخذ عوارض بزرگراه‌ها و جاده‌هاست به‌طور‌ی‌که خودرو در محل عوارضی توقف نکرده و مبلغ عوارضی به طور الکترونیکی از حساب وی کسر می‌شود. هدف این سیستم، حذف تأخیر در جمع‌آوری عوارض جاده با استفاده از سیستم‌های الکتریکی است. این نوع از انواع دوربین پلاک خوان را احتمالاً دیده و با آن آشنا هستید.

 • سامانه نظارتی

سامانه نظارتی با استفاده از دوربین‌های تحت شبکه وظیفه نظارت بر وقایع خاص و حراست از شهر را بر عهده دارند. دوربین‌های نظارت تصویری اصلی‌ترین ابزار جمع‌آوری و ثبت اطلاعات تصویری سطح شهر و انتقال آن به مرکز کنترل ترافیک خواهند بود.

 

دوربین پلاک خوان و انواع آن

 

 • بازرسی جاده و راه‌آهن

سامانه‌های بازرسی راه‌آهن و جاده، کمک فراوانی به نگه‌داری و تعمیر می‌کنند. بدین‌وسیله، بازرسی خطوط راه‌آهن و جاده‌ها با سرعت بالایی انجام می‌پذیرد. این نوع دوربین پلاکخوان ضمن آمار‌برداری، ما را در تعمیر به‌موقع کمک می‌کند.

 

دوربین پلاک خوان در بازرسی جاده و راه آهن

 

 • سنجش سرعت

دوربین‌های سنجش سرعت به‌منظور نظارت و کنترل سرعت، طراحی شده‌اند. این دوربین‌ها با ترکیب رادار، LIDAR یا  ANPR استفاده می‌شوند.

 

دوربین پلاک خوان در سنجش سرعت

 

کاربردهای دوربین‌های پلاک خوان

اگر بخواهیم درباره کاربرد‌های دوربین پلاک خوان صحبت کنیم بهتر است انواع دوربین پلاک خوان را شناخته باشیم. در قسمت قبل درباره انواع این دوربین‌ها صحبت کردیم و شما تا حد زیادی با آن‌ها آشنا شده‌اید. هر نوع از دوربین پلاکخوان متناسب با نام و کارایی آن برای کاربرد خاصی استفاده می‌شود. مثلاً همان‌طور که گفته شد از دوربین‌های سنجش سرعت برای کنترل سرعت در جاده‌ها استفاده می‌شود یا دوربین‌های مناسب برای عوارضی برای الکترونیکی کردن پرداخت عوارض به کار می‌روند. دوربین مداربسته پلاک خوان هم می‌تواند کاربردی برای موارد خاص داشته باشد.

در ادامه درباره انواع و قیمت دوربین پلاک خوان یا راهنمای خرید آن‌ها صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید تا با این دوربین‌ها بیشتر آشنا شویم.

 

دوربین پلاک خوان و کاربرد آن

 

راهنمای خرید بهترین دوربین پلاک خوان

ویژگی‌ها و قیمت دوربین پلاک خوان از‌جمله مواردی است که به شما در خرید آن کمک می‌کند. حال که با انواع و کاربرد‌های دوربین‌های پلاک خوان آشنایی دارید، بهتر است دوربین‌های مورد‌نظر خود را انتخاب کرده و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کنید. هر‌یک از دوربین‌ها که با شرایط و نیاز شما سازگاری بیشتری داشته باشد، انتخاب مناسبی از انواع دوربین پلاکخوان برای شما خواهد بود. اگر به یک دوربین مداربسته پلاک خوان هم نیاز داشته باشید، می‌توانید برای خرید آن اقدام کنید.

یکی از ویژگی‌هایی که در دوربین پلاکخوان اهمیت دارد، کیفیت و رزولوشن تصویر آن است. رزولوشن بالا کمک می‌کند که شما بتوانید تصاویر بهتری را برای ثبت و ذخیره در اختیار داشته باشید. از دیگر ویژگی‌های یک دوربین پلاکخوان که باید به آن توجه کنید، تعدادی عکس‌برداری در ثانیه است. این عدد را باید با واحد فریم بر ثانیه در کاتالوگ دوربین پلاکخوان مورد‌نظر مشاهده کنید. هر‌چقدر fps دوربین پلاک‌خوان بیشتر باشد، در زمان کم‌تری تعداد عکس بهتری را ثبت خواهد کرد.

 

دوربین پلاک خوان و خرید آن

 

اگر برای خرید دوربین پلاک خوان می‌خواهید اقدام کنید حتماً درباره استفاده از فیلتر‌های رنگی سخت‌افزاری و پردازشگر مستقل دوربین هم تحقیق کنید. در دوربین پلاک‌خوان ممکن است ویژگی‌هایی مانند این موارد هم لحاظ شده باشد که با‌توجه‌به مدل یا قیمت دوربین پلاک خوان می‌توانند متفاوت باشند.

 

معرفی دوربین‌های پلاک خوان باسلر

دوربین پلاک خوان باسلر از دوربین‌های معروف و محبوبی در دنیا هستند که شرکت نوین ایلیا صنعت به‌عنوان نماینده رسمی آن در ایران می‌تواند این دوربین‌ها را در اختیار شما قرار دهد. در ادامه می‌خواهیم تعدادی از دوربین‌های این شرکت را به شما معرفی کنیم. اما قبل از مثال‌ها باید به تعدادی از ویژگی‌ها و خصوصیات دوربین‌های باسلر ارائه شده توسط شرکت نوین ایلیا صنعت اشاره کنیم. این خصوصیات عبارت‌اند از:

 • کوچک، انعطاف‌پذیر باقیمت مناسب
 • سرعت بالا و مصرف انرژی کم
 • قابلیت Real-time
 • کیفیت و عملکرد عالی با رزولوشن بالا
 • استفاده از سنسور‌هایی با عملکرد فوق‌العاده و حسگر‌های حساسیت
 • وضوح کامل HD و تنظیمات مختلف تصویر
 • تصاویر روشن در شرایط ضعیف نوری
 • قابلیت تک‌رنگ و رنگی متناسب با کارایی موردنیاز
 • دارای AOI‌های متعدد
 • مجهز به پورت USB3 یا پورت GIGE
 • استفاده از LED‌های NIR برای محافظت از چشم
 • نرم‌افزار قوی برای کنترل پارامترهای اصلی دوربین و ارائه SDK‌های متناسب با نرم‌افزارهای مختلف
 • گارانتی معتبر
 • همخوانی کامل با سیستم‌های Embedded

مشخصات تعدادی از انواع دوربین پلاک خوان باسلر در زیر آمده است. شما می‌توانید از طریق راهنمای مجموعه نوین ایلیا صنعت یا سایت آن از دیگر محصولات هم اطلاعات بیشتری را به دست آورید.

 

دوربین پلاک خوان باسلر

 

دوربین Basler ace 2

دوربین Basler ace 2 مناسب برای کاربرد‌های مختلف بینایی است. از مهم ترین خصوصیات آن در زیر امده است:

 • نسل بعد خانواده ace: سنسورهای CMOS به‌روز، طراحی سخت‌افزار بهینه و کیفیت تصویر ارتقا یافته
 • دو خط تولید، مناسب برای نیازهای متفاوت؛ ace 2 Basic و ace 2 Pro
 • ace 2 Basic: اطمینان‌پذیری بالا و تأیید شده باسلر به همراه مجموعه ویژگی‌های اضافی بینایی کامپیوتر برای کاربرد‌های استاندارد بینایی ماشین
 • ace 2 Pro: شامل ویژگی‌های یکتا مانند Pixel Beyond، Compression Beyond و PGI برای کارایی بیشینه

دوربین Basler boost

دوربین Basler boost CXP-12 برای نرخ فریم و وضوح تصویر بیشتر به کار می رود. از ویژگی های بارز آن در زیر:

 • پهنای باند بالا: این سری با پهنای باند بیشینه ۱۲.۵ گیگابیت بر ثانیه، در حال حاضر دارای سریع‌ترین رابط در بازار هستند.
 • کابل طویل: بیشینه طول ۴۰ متر به همراه پهنای باند ۱۲.۵ گیگابیت بر ثانیه، انتقال داده و تغذیه تنها با یک کابل کواکسیال
 • کیفیت تصویر عالی با سنسورهای Pregius سونی IMX255(9MP) و IMX253(12MP)
 • اتصال استاندارد Micro-BNC (HD-BNC)
 • کاهش هزینه و پیچیدگی سیستم

دوربین Basler dart

دوربین Basler dart کوچک، منعطف و 100 درصد سازگار با USB3 Vision است. از مهمترین ویژگی آن در زیر:

 • نیاز به فضایی کم برای یکپارچه کامل
 • دارای سه مدل، مانت از نوع S و CS و برد ساده
 • تحمیل بار کم پردازشی به CPU به لطف USB3 Vision
 • نسبت عالی قیمت به عملکرد

دوربین Basler ace

دوربین Basler ace یکی از انواع دوربینهای جمع‌وجور و منعطفی صنعتی مناسب برای انواع سیستم های کنترل ترافیک است. ویژگی های اصلی این دوربین عبارتند از:

 • سنسورهای حساس و دارای وضوح تصویر متنوع
 • انواع سیاه‌وسفید، رنگی و یا NIR با شاتر سراسری
 • AOI (محدوده کاربرد) چندگانه
 • تنظیمات مختلف تصویر از طریق Sequencer Acquisition

در PDF زیر جدولی از پر‌کاربرد‌ترین انواع دوربین پلاکخوان باسلر که در زمینه کنترل ترافیک کاربرد دارند، آورده شده است و شما می‌توانید از آن‌ها برای انتخاب یا خرید دوربین پلاک خوان استفاده کنید.

دانلود فایل پرکابردترین دوربین های پلاکخوان باسلر

 

پر‌کاربرد‌ترین لنز‌های در زمینه کنترل ترافیک را هم می‌توان موارد زیر دانست:

دانلود فایل پرکاربردترین لنزهای کنترل ترافیک باسلر

 

پر‌فروش‌ترین دوربین‌ها و لنز‌های باسلر در زمینه کنترل ترافیک به دلیل کیفیت و کارایی بالا با دقت مناسب به شرح زیر است:

دانلود فایل پرفروش ترین دوربین‌ها و لنزهای باسلر

 

نرم‌افزار پلاک خوان باسلر

یکی از ویژگی‌های خوب دوربین پلاک خوان باسلر نرم‌افزار قوی و کاربردی آن است. این نرم‌افزار شما را از استفاده از نرم‌افزار‌های متفرقه بی‌نیاز می‌کند. شما می‌توانید با خیالی آسوده نرم‌افزار باسلر را در کنار دوربین داشته باشید و بهترین عملکرد را از آن انتظار داشته باشید.

 

دوربین پلاک خوان باسلر و نرم افزار آن

 

همان‌طور که گفته شد، نرم‌افزار دوربین پلاک خوان باسلر نرم‌افزاری قوی است که به شما در کنترل پارامتر‌های اصلی دوربین کمک زیادی خواهد کرد. این نرم‌افزار SDK‌های متناسب با نرم‌افزار‌های مختلف را هم ارائه می‌دهد. اگر دوست دارید درباره نرم‌افزار و خصوصیات دوربین پلاکخوان باسلر بیشتر بدانید و خرید دوربین پلاک خوان خود را با دقت بیشتری انجام دهید، حتماً با یکی از راه‌های ارتباطی مجموعه نوین ایلیا صنعت تماس بگیرید و از مشورت با متخصصان این حوزه بهره‌مند شوید.

 

در این مطلب درباره دوربین پلاکخوان و انواع کاربرد‌های آن توضیحاتی را صحبت شد. شما می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات  و لینکدین مطالعه کنید. همچنین می‌توانید در زیر این مقاله و در قسمت نظرات، دانسته‌ها یا سؤالات خود را درباره دوربین پلاکخوان باسلر یا موارد مشابه ذکر‍‌شده در مقاله بیان کنید. در اولین فرصت پاسخ داده می شود.

 

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *