سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب، که تحت عنوان MVP (Mold Vision Protection) نیز شناخته می‌شود، یک سیستم همه چیز تمام با فناوری بینایی ماشین Cognex است. این سیستم برای بررسی همه جانبه‌ی قالب‌های تزریقی روی کار آمده‌ است و تمامی زوایا و ابعاد قطعه را بررسی می‌کند. امروزه این سیستم کاربردی با درصد خطای بسیار کم، حتی نزدیک به صفر، و عدم محدودیت برای انواع صنایع، جای خود را در صنعت روز دنیا باز کرده‌ است. در ادامه به کاربردها، مشخصات فنی، نحوه کار سیستم و انواع آن می‌پردازیم.

کاربرد سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب


دوربین حفاظت قالب به‌ منظور کنترل و بررسی قالب‌های تزریق پلاستیک جهت جلوگیری از بروز نقض و ایراد درطول فرآیند تولید به‌کار گرفته می‌شود. در صنایعی که محصولات نهایی باید از عملیات تزریق عبور کنند و کوچک‌ترین نقصی در تزریق محصول از قالب، باعث از دست رفتن محصول نهایی می‌شود، حضور یک سیستم بینایی دقیق جهت بررسی و کنترل فرآیند تزریق قالب، به شدت احساس می‌شود.

تعدادی از اصلی‌ترین کاربردهای سیستم دوربین حفاظت قالب عبارتند از:

 • بررسی موقعیت قطعات و دستگاه: سیستم درستی موقعیت صحیح برگشت پران، اینسرت‌ها و کشویی‌ها را کاملا بررسی و بعد مجوز بسته شدن قالب را صادر می‌کند.
 • کنترل کیفیت قطعات تزریقی: سیستم بعد از حصول اطمینان از پر شدن قطعات به طور کامل و عدم وجود هر چیز مازاد مثل پلیسه در اطراف قطعات، مجوز بسته شدن قالب را صادر می‌کند.
 • حفاظت از قالب: دوربین حفاظت قالب، قالب را در مواقع باقی ماندن برخی قطعات درون کویته بعد از عملیات تزریق و نیز، عدم خروج قطعات از روی کور بعد از پران، از آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند.
 • قابلیت کنترل کلی و جزئی: این سیستم کاملا چندبعدی است و براساس تصمیم اپراتور و مهندس دستگاه، می‌تواند فقط بخش‌ها و نواحی خاصی را بررسی کند.

به طور کلی، هدف اصلی سیستم دوربین حفاظت قالب، جلوگیری از آسیب قالب است که منجر به تعمیرات پرهزینه و هفته‌ها یا ماه‌ها، از کارافتادگی ماشین می‌شود. این سیستم محاسن بسیاری برای قالب‌گیری تزریقی دارد. اما سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب، چگونه مانع بروز هر گونه آسیب در قالب و محصول نهایی می‌شود؟

مشخصات فنی و اجزای سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب


سیستم دوربین حفاظت قالب درست مثل بقیه سیستم‌های بینایی ماشین، از اجزای مشخصی تشکیل شده و ویژگی‌های فنی مشخصی هم دارد. در ادامه به معرفی و بررسی قطعات این سیستم و توضیح مختصری درباره آن‌ها می‌پردازیم:

دوربین

قابل توجه‌ترین قسمت این سیستم، دوربین است که برای عکس‌برداری استفاده می‌شود. معمولا از یک دوربین دیجیتالی در ابعادی حدود 1024×1280 پیکسلی استفاده می‌شود. برای استفاده و نصب راحت‌تر، دوربین روی یک پایه مغناطیسی قرار می‌گیرند و درست روی قالب، تنظیم می‌شوند.

لنز

این سیستم لنزهایی هم دارد که جلوی دوربین نصب می‌شوند و فاصله کانونی را تنظیم کرده، از ورود نویز و بروز اختلال در پردازش تصویر، جلوگیری می‌کنند. اندازه و نوع لنز کاملا به قطعات، فضای مورد نیاز و کورس باز شدن قالب در هنگام فرآیند پران بستگی دارد.

لایت

لایت (Light) یا همان چراغ نور، منبع تامین نور سیستم جهت عکس‌برداری دقیق و با کیفیت بالا می‌باشد و درست مثل دوربین، روی یک پایه مغناطیسی قرار می‌گیرد و به آسانی قابل تنظیم است.

مانیتور

مانیتور رابط میان اوپراتور و سیستم است؛ دیتا و تنظیمات را دریافت می‌کند و آن‌ها را به نمایش می‌گذارد. این ماینتورها هم پایه مغناطیسی برای سهولت در نصب و تنظیم دارند.

بخش کنترل سیستم

بخش کنترل سیستم، رابط میان PLC دستگاه تزریق قالب و اجزای سیستم دوربین حفاظت قالب است که دیتا یا همان عکس‌ها را پردازش می‌کند، بررسی می‌کند و اقدام به تصمیم‌گیری نهایی می‌کند؛ صدور مجوز ادامه فرآیند یا توقف آن به PLC دستگاه تزریق ارسال می‌شود.

نحوه ‌کار سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب


نحوه کار این سیستم بسیار جالب توجه است؛ درست بعد از باز شدن قالب و ثابت ماندن نیمه متحرک قالب، سیستم بینایی حفاظت قالب با دوربین سیستم از آن عکس‌برداری می‌کند. از طرفی، از قبل اپراتور دستگاه یک عکس استاندارد از همان قالب در شرایط مختلف، که تمپلت (Template) نام دارد، در سیستم بارگذاری و ذخیره می‌کند. سیستم عکسی که از قالب گرفته‌است را با تمپلت مقایسه می‌کند و در صورت وجود هر گونه مغایرت، آلارم سیستم فعال می‌شود و سیگنالی به PLC دستگاه تزریق پلاستیک ارسال می‌شود که مانع بسته شدن قالب می‌گردد.

بعد از این مرحله اپراتور وارد عمل می‌شود و مشکل را بررسی و برطرف می‌کند. در نهایت، تنها با فشردن یک کلید، سیستم دوربین حفاظت قالب دوباره شروع به کار می‌کند. بعد از عملیات پران هم، سیستم روند عکس‌برداری و مقایسه عکس با نسخه تمپلت را تکرار می‌کند و این فرآیند تکرار می‌شود.

چطور از سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب در صنعت خود استفاده کنیم؟


طراحی، نصب و راه‌اندازی سیستم‌های بینایی ماشین، کار پیچیده‌ای است که متخصصان این حوزه، در نهایت سرعت، دقت و کیفیت آن را برای صنعتگران انجام می‌دهند. شرکت نوین ایلیا صنعت، با بهره‌گیری از جدیدترین فناوری‌های روز دنیا در حوزه بینایی ماشین‌آلات صنعتی و نیز، با کادری مجرب متشکل از برجسته‌ترین متخصصین و مهندسان با سابقه درخشان، آماده پذیرفتن پروژه‌های طراحی و پیاده‌سازی سیستم‌های‌ بینایی دوربین حفاظت قالب و دوربین صنعتی برای شما عزیزان است. متخصیصن نوین ایلیا، سیستم‌هایی کاملا منطبق با نیاز و کاربری صنایع شما طراحی می‌کنند و پس از نصب سیستم، به اپراتور شما نحوه کار و تنظیم پارامترهای دستگاه را آموزش می‌دهند.

محدودیت‌های سیستم دوربین حفاظت قالب کدام‌اند؟


این سیستم هیچ‌گونه محدودیتی در ابعاد، جنس و حتی برند دستگاه شما ندارد؛ سیستم دوربین حفاظت قالب، بدون هیچ محدودیتی درباره محصول یا دستگاه، روی همه انواع دستگاه‌های تزریق پلاستیک و قالب، از نوع افقی باشند یا عمودی، راهگاه گرم و سرد، دارای IML و… عملکرد عالی دارند. در حجم کار سنگین‌تر که تعداد کویته‌ها بیشتر و سایز قالب‌ها بزرگ‌تر می‌شود، تنها نیاز با افزایش تعداد دوربین‌های عکس‌برداری داریم و محدودیتی متوجه این سیستم بینایی نمی‌شود و به‌همین سبب، بزرگترین صنایع دنیا از این سیستم‌ها در ابعاد بسیار بزرگ استفاده می‌کنند.

شرکت نوین ایلیا صنعت، به‌ عنوان نماینده رسمی محصولات سنسو‌پارت (SensoPart) و باسلر در ایران، بهترین گزینه برای مشاوره و راهنمایی درباره انواع سنسورها، سیستم‌های بینایی ماشین و پردازش تصویر است. کارشناسان ما با ارائه بهترین راه‌حل‌ها برای ساخت و اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی و بینایی ماشین و همچنین راهنمایی برای انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین برندهای روز دنیا در خدمت شما هستند.

مجموعه نوین ایلیا صنعت قبل از فروش به معرفی، آموزش و ارائه یک ورژن دمو از تجهیزات و نرم‌افزارهای مربوطه می‌پردازد. گارانتی، به‌روزسانی نرم‌افزارها و کالیبراسیون از جمله خدمات پس از فروش شرکت در حوزه‌های مختلف اجرایی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از خدمات ما نیز می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سوالات متداول


سیستم بینایی دوربین حفاظت قالب چیست؟

سیستمی است که تحت نام MVP نیز شناخته می‌شود، که بر اساس فناوری بینایی ماشین Cognex عمل می‌نماید و برای بررسی قالب‌های تزریقی با تمام زوایا و ابعاد قطعه به کار می‌رود.

کاربردهای دوربین حفاظت قالب چیست؟

 • بررسی موقعیت قطعات و دستگاه
 • کنترل کیفیت قطعات تزریقی
 • حفاظت از قالب
 • قابلیت کنترل کلی و جزئی

سیستم دوربین حفاظت قالب از چه اجزایی ساخته شده است؟

 • دوربین
 • لنز
 • لایت
 • مانیتور
 • بخش کنترل سیستم

آیا سیستم دوربین‌های حفاظت قالب دارای محدودیت است؟

این سیستم هیچ نوع محدودیتی بر روی انواع دستگاه‌های تزریق پلاستیک و قالب نداشته و عملکرد عالی دارد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.