میکروسکوپی نوری در دوربین باسلر

دوربین‌های MED ace برای میکروسکوپی نوری

با استفاده از محصول جدید خانواده MED ace، باسلر (Basler) در حال آزمایش دوربین‌های جدیدی است که برای اهداف پزشکی و میکروسکوپی نوری طراحی شده‌اند. اما چرا دوربین‌های MED ace برای استفاده در میکروسکوپی نوری مناسب هستند؟ و چه چیزی آن‌ها را از دوربین‌های قدیم باسلر متمایز می‌کند؟

مزایای ویژه MED ace

علاوه بر سنسور‌های با‌کیفیت سونی، دوربین MED ace ویژگی‌های سخت‌افزاری خوبی را هم ارائه می‌کنند. این قابلیت باعث می‌شود که بتوان بیشترین اطلاعات ممکن را از تصاویر میکروسکوپی دریافت کرد. حفظ اصالت رنگ، کنتراست قوی و الگوریتم خاص از‌بین‌بردن که امکان تشخیص بهترین ساختار‌ها را در تصاویر فراهم می‌کند.

تنظیمات کاربر (پیش‌فرض) میکروسکوپی نوری، برای دسترسی سریع به کاربرد‌های میکروسکوپی

این دوربین میکروسکوپی شامل تنظیماتی است که به کاربر اجازه ذخیره پارامترهای مختلف را می‌دهد. این امکان ذخیره باعث می‌شود تا بتوان تغییرات مختلف را به سرعت روی ایستگاه‌های از پیش تنظیم‌شده اعمال کرد. برای فراهم‌کردن دسترسی سریع و آسان، تنظیمات جدیدی به‌عنوان Light Microscopy در دوربین‌های MED ace قرار داده شده است. این تنظیمات به‌صورت خودکار بارگذاری شده و نتایج بسیار خوبی در اکثر نرم افزارها ارائه می دهد. همچنین شروع کار با این تنظیمات پیش‌فرض، اعمال تغییرات دلخواه و شخصی برای بهینه‌کردن کیفیت تصاویر را بسیار آسان کرده است.

 

میکروسکوپی نوریشکل 1: الف) تنظیمات شروع به‌کار ace استاندارد ب)تنظیمات شروع به‌کار MED ace، با استفاده از تنظیمات شروع‌به‌کار تنظیمات کاربری بارگذاری خواهد شد که تصاویر میکروسکوپی با نور بهتری ارائه می‌کند. این تصویر به‌صورت قابل‌توجهی روشن‌تر است و لکه‌ای ندارد. همچنین رنگ‌ها قوت بیشتری دارند.

روشنایی خودکار سریع برای رسیدن به نور بهینه

در تصویر‌برداری میکروسکوپی نوری تغییر در لنز می‌تواند تغییرات شدیدی در نور ایجاد کند. این موضوع باعث می‌شود تا به تجهیزات مختلفی برای تنظیم میزان نور نیاز باشد. با استفاده از خاصیت خود‌تنظیم سریع روشنایی، دوربین پزشکی باسلر راه حلی را پیشنهاد داده که با سرعت و اعتماد بالایی در شرایط نوری سخت عمل می‌کند. این راه‌حل از کاهش تأخیرها در ترکیب تصاویر و بهینه‌کردن کار به وجود آمده است.

تنظیم خودکار رنگ، تنظیم هماهنگی بهینه رنگ

تصحیح خودکار رنگ نیز از ویژگی‌های مهم این محصول است. علاوه بر منبع نور تنگستن و نور روز دوربین‌های ace، در ace MED از تنظیمات پیش فرض نور LED که در میکروسکوپ‌ها به وفور دیده می‌شود استفاده شده است. این تنظیمات جدید، محتوایی با رنگ‌های تقویت شده ارائه می‌کند. قابلیت تنظیم رنگ جدید، این امکان را فراهم کرده تا بتوان برای نیاز‌های خاص تنظیم یا بازآفرینی رنگ بهتری را انتظار داشت. این تنظیم رنگ سیاه را هم به همان تعادل سفید در خود دارد که آن را برای تصویر‌برداری از نمونه‌های رنگ‌آمیزی شده بسیار مؤثر کرده است. بر‌خلاف تعادل رنگ سفید سنتی که به الگوریتم جهانی خاکستری شهرت دارد، قابلیت تنظیم رنگ خودکار رنگ سفید یا سیاه را بدون نشان‌دادن لکه‌ها به تصویر می‌کشد.

میکروسکوپی نوری در بهینه رنگمیکروسکوپی نوری، تنظم و بهینه رنگ در دوربین باسلر

مقایسه تعادل رنگ سفید حالت سنتی و تنظیم خودکار رنگ- دو تصویر بالا نتایج مربوط به تعادل رنگ سفید را نشان می‌دهند که به آن الگوریتم خاکستری هم گفته می‌شود. در تصویر بالا می‌توانید تصویر و نمودار هیستگرام آن را مشاهده کنید. همان‌طور که مشخص است نمودار نتایج خوبی را برای نقاط روشن نشان نمی‌دهد. نمودار سبز‌رنگ پایین افتاده است و و باعث سبز شدن قسمت‌هایی از تصویر شده است. در تصاویر پایین هم نتایج مربوط به سیستم خودکار تنطیم رنگ را مشاهده می‌کنید. نمودار‌های RGB در این تصویر بسیار بهتر شده‌اند و در مناطق روشن، سفید خالصی را مشاهده می‌کنیم.

کنتراست خودکار، عملگر‌های HSBC and Six-Axis برای داشتن کنتراست‌های قوی

در ترکیب قابلیت تنظیم رنگ خودکار، خاصیت تنظیم کنتراست خودکار با توجهات آنی و لحظه‌ای ارزش رنگ‌ها را به‌صورت خودکار بهینه می‌کند. تنظیم خاص بازیابی مجدد رنگ از دو طریق امکان‌پذیر است: عملگرا 6‌محوره و HSBC (شکل رنگ، اشباع، روشنایی و تضاد). عملگر 6‌محوره به‌صورت رندوم رنگ خاصی را به شکل مستقل به باقی موارد اعمال می‌کند. اما عملگر  HSBC با تنظیم تصویر رنگ‌ها، میزان اشباع شدن، روشنایی و کنتراست در بازگشت، همه فضای رنگ‌ها و بازیابی همه رنگ‌ها به‌صورت مساوی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

ابزار کالیبراسیون رنگ، ساده و سریع رنگ‌ها را کالیبره کنید

اگر کالیبراسیون رنگ‌ها برای دوربین نیاز باشد، ابزار کالیبراسیون جدید رنگ‌ها، در نرم‌افزار دوربین pylon راه‌حل کاملی را برای این موضوع ارائه می‌کند. با استفاده از این ابزار، دوربین می‌تواند به‌صورت کامل برای تنظیمات خاصی با درنظرگرفتن موقعیت نور در چند ثانیه کالیبره شود. علاوه بر این با این ابزار خطای رنگی در تصاویری تولیدی به حداقل ممکن می‌رسد. ابزار کالیبراسیون گفته‌شده فقط برای دوربین‌های MED ace موجود است و به یک کنترل‌کننده رنگ x-rite به‌عنوان یک کالیبراسیون متوسط نیاز دارد.

 

میکروسکوپی نوری در ابزار کالیبراسیونشکل  3- ابزار کالیبراسیون رنگ، ابزار کالیبراسیون رنگ امکان کالیبره کردن دوربین را در زمانی کم و با سرعت زیاد فراهم می‌کند. تصویر بالا، حالت قبل و بعد را با ابزار کالیبره نمایش می‌دهد. همان‌طور که مشاهده شده که بعد از استفاده از ابزار کالیبره رنگ زرد تصویر محو شده است. همچنین پس‌زمینه سفید‌تر است و رنگ‌ها قوی‌تر هستند.

PGI، ابزاری برای دسترسی به جزئیات بیشتر

الگوریتم  PGI که به‌عنوان اختراع ثبت شده است، جزئیات گسترده همراه با وضوح بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهد به طوری که وضوح محتویات موجود در تصاویر را افزایش می‌دهد. با افت عملکرد در PGI  با اجرای مقیاس 5*5  منجر به نمایش دقیق‌تر رنگ پیکسل می‌شود.

حالت نور‌دهی طولانی، حداقل سروصدا در زمان کار طولانی‌مدت

در زمان‌های طولانی کار و ثبت تصاویر به علت افت جریان، حد صدا بالا می‌رود. همچنین نرخ بالاتری از پیکسل‌های داغ یا سوخته (پیکسل‌هایی که نور بسیار زیادی دارند) وجود دارد.

با استفاده از قابلیت نور‌دهی طولانی، دوربین‌های MED ace، حالت جدید از دوربین را برای استفاده موارد خاص در نظر گرفته است. این قابلیت باعث کاهش سروصدا و سیاه شدن تصاویر می‌شود. علاوه‌برآن محتوای اصلی تصاویر را برجسته می‌کند که خود آن به ما اجازه می‌دهد تا تحلیل‌های خودکار قابل‌اعتمادی را از تصاویر داشته باشیم.

 

میکروسکوپی نوری در حالت نوردهی طولانیشکل 4- ابزار PGI، در تصویر بالا، به‌آسانی می‌توان پیشرفت را با استفاده از به‌کار‌گیری ابزار ثبت‌شده PGI مشاهده کرد. وقتی ابزار PGI غیر‌فعال می‌شود، هاله‌های زرد‌رنگ در اطراف سلول‌های بزرگ‌تر ظاهر می‌شود. همچنین الگوریتم PGI ساختار خوبی را برای سلول‌ها، مشخص می‌کند. این امکان‌ها باعث تفاوت در سلول‌های nuclei و سلول‌های بیرونی می‌شود.

جمع‌بندی

تصاویر میکروسکوپی دیجیتال ابزار‌های بسیار ارزشمندی برای کاربرد‌های پزشکی و علوم حیاتی دارد. اما آن‌ها به ابزار‌های خاصی روی دوربین به‌عنوان محتوای تصاویر نیاز دارند. به‌خصوص برای باز‌سازی رنگ، نورپردازی و جزئیات تصاویر دوربین‌های میکروسکوپی با دوربین‌های قدیمی صنعتی تفاوت دارند.

باسلر این نیازها را با ویژگی‌های خاص دوربین‌های سری MED ace محاسبه می‌کند. این محصول انتخابی عالی برای کاربرد‌های میکروسکوپی نوری است. قدرت و تنظیمات کاربرپسند آن‌ها باعث می‌شود تا بتوان تصاویر با‌کیفیتی را با سرعت و آسانی داشت. با وجود انتخاب‌های مختلف در تنظیمات، MED ace راه‌حل درستی را برای نیاز‌ها و خواسته‌های خاص مهیا می‌کند. اما یکی از برترین ویژگی‌های MED ace این است که آن را می‌‌توان اولین دوربین ساخته و توزیع‌شده دانست که با ISO13485:2016 سازگاری دارد. این استاندارد ارزش افزوده را برای سازندگان محصولات پزشکی پیشنهاد می‌دهد.

جهت اطلاعات بیشتر راجع به شرکت نوین ایلیا و محصولات و پروژه‌ها، ویدیوهای آپارات و یوتیوب ببینید. در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه پایین صفحه اعلام کنید. در اولین فرصت پاسخ‌گوی شما هستیم.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *