برای درک اینکه چگونه اینترنت اشیا (IoT) و یادگیری عمیق بر زندگی ما در خانه‌ای هوشمند و همچنین بر زندگی ما در شهری هوشمند میگذارند، ما باید دانش خود را از چیستی اینترنت اشیا درک کنیم. اینترنت اشیا مجموعه‌ای از اشیاء فیزیکی شامل حسگرها، نرم افزارها و سایر دستگاه‌ها با فن‌آوری‌های به روز است که با دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر در حال تبادل داده و اطلاعات هستند.

اینترنت اشیا همچنین به افزایش سرسام‌آور تعداد دستگاه‌های دیجیتال اشاره دارد. این دستگاه‌ها با برقراری ارتباط، داده‌ها را از طریق اینترنت در سراسر جهان به اشتراک می‌گذارند. جالب اینجاست که شما می‌توانید این دستگاه‌ها را از راه دور از طریق رابط کاربری یا حتی تلفن‌های همراه هوشمند خود کنترل کنید. در واقع فناوری‌های نسل بعدی مانند اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، خانه و زندگی ما را متحول خواهند کرد.

پیشرفت تکنولوژی در فن‌آوری اینترنت اشیا و خانه هوشمند


به دلیل پیشرفت‌های فن‌آوری در جامعه دیجیتال ما، سیستم‌های تعبیه‌شده، نرم‌افزارهای تعاملی با کاربر، سیستم‌های کنترل، سیستم‌های حسگر بی‌سیم و موارد دیگر، امکان وجود اینترنت اشیاء را برای ما فراهم می‌کنند. بازار مصرف، فن‌آوری اینترنت اشیا را به مفهوم خانه‌های هوشمند مرتبط می‌کند، که شامل دستگاه‌هایی مانند سیستم‌های امنیتی خانه، ترموستات، روشنایی و دوربین‌ها می‌شود.

تمامی این دستگاه ها دارای بلوتوث هستند. آن‌ها می‌توانند از اینترنت برای به اشتراک‌گذاری داده‌ها و ذخیره داده‌ها در یک پایگاه داده و برای پشتیبانی از یک اکوسیستم استفاده کنند و از آن جایی که امکان اشتراک گذاری داده‌ها را فراهم می‌کند، کاربران می توانند دستگاه‌ها را از طریق دستگاه‌های متصل به اکوسیستم مانند تلفن‌های هوشمند کنترل کنند.

برخی از کاربردهای فن‌آوری اینترنت اشیا و خانه هوشمند چیست؟


برخی از این کاربردها مهم‌ترین توسعه قرن بیست و یکم هستند و بدون شک اینترنت اشیا تاثیرگذار بوده است، اما چه زمانی و چگونه؟ در ادامه چند نمونه از اینکه اینترنت اشیا چگونه زندگی ما را تغییر داده یا ممکن است به طور بالقوه تغییر دهد فهرست کرده‌ایم.

اینترنت اشیا و خانه هوشمند
اینترنت اشیا و خانه هوشمند

خانه های هوشمند

اینترنت اشیا با جریان مداوم نوآوری فن‌آوری‌های هوشمند شکل گرفته است و خانه‌های معمولی را به خانه‌های هوشمند تبدیل می‌کند. این فن‌آوری‌ها زندگی ما را به روش‌های مختلف متحول کرده‌اند. تجهیزات هوشمند دیجیتال با سایر لوازم هوشمند و کنترلرهای هوشمند یکپارچه ترکیب شده‌اند تا زندگی مردم در خانه خود در سراسر جهان ساده کنند.

امنیت هوشمند

روش‌های امنیتی برای خانه‌ها به لطف فن‌آوری اینترنت اشیا پیشرفته‌تر شده‌اند. اکنون می‌توانید به فیلم‌های دوربین مداربسته دسترسی داشته باشید و سیستم امنیتی خانه خود را از هر نقطه از طریق تلفن هوشمند خود مدیریت کنید. حسگرهای حرکتی که در سرتاسر خانه شما قرار داده می‌شوند نیز می‌توانند شما را از هرگونه فعالیت مشکوک مطلع کنند و هشدارها را مستقیماً به تلفن شما ارسال کنند. البته مزایا و امکانات خانه هوشمند بیش‌تر از این موارد است.

زنگ درب‌ها و قفل‌ها نیز هوشمندتر شده‌اند. اکنون زنگ‌های درب ورودی با دوربین‌ها ادغام شده‌اند، بنابراین می‌توانید قبل از پاسخ دادن به درب ببینید چه کسی زنگ را به صدا در می‌آورد. قفل‌های هوشمند نیاز به کلید را از بین برده‌اند تا بتوانید قفل خود را از طریق گوشی خود کنترل کنید. مهمانان فقط زمانی می‌توانند وارد شوند که اجازه شما را دریافت کنند، حتی بدون این‌که نیازی به حضور فیزیکی شما برای استقبال از آن‌ها باشد.

ترموستات هوشمند

ترموستات‌های هوشمند به صاحبان خانه این امکان را می‌دهند که با کنترل گرمایش یا سرمایش خانه‌شان از یک تلفن همراه، در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنند. وقتی در خواربارفروشی هستید، می‌توانید ترموستات خود را از راه دور بررسی کنید یا قبل از ترک محل کار و بازگشت به خانه، سیستم گرمایشی را روشن کنید.

همچنین با یک ترموستات هوشمند می توانید مناطق مختلف خانه خود را به صورت انتخابی کنترل کنید و دمای هر اتاق را جداگانه تنظیم نمایید. ویژگی‌های زمان‌بندی به شما این امکان را می‌دهد که برای ترموستات برنامه‌های سفارشی ایجاد کنید، بنابراین لازم نیست نگران تنظیمات دستی دما باشید. با کنترل بیشتر بر تغییرات دما، می توانید خانه خود را کارآمدتر کنید و در هزینه‌های خود بیشتر صرفه‌جویی کنید.

اینترنت اشیا و خانه هوشمند
اینترنت اشیا و خانه هوشمند

لوازم خانگی هوشمند

لوازم خانگی به طور فزآینده‌ای هوشمندتر می‌شوند. اکنون می‌توانید ماشین‌های لباسشویی، خشک‌کن‌ها و حتی یخچال‌هایی را پیدا کنید که از طریق صوت قابل کنترل هستند. همین امر در مورد جاروبرقی‌های خودکار و سایر لوازم هوشمند نیز صدق می‌کند.

سیستم نمایشی و صوتی هوشمند

فن‌آوری خانه هوشمند تجربه سیستم‌های نمایشی و صوتی یکپارچه را تضمین کرده است. اکنون می‌توانید بلندگوهای سینمای خانگی، تلویزیون، نور خانه و موارد دیگر را از طریق دستورات صوتی کنترل کنید. با یک بلندگوی هوشمند متصل به اکوسیستم خانه هوشمند خود، می‌توانید بدون نیاز به هیچ دستگاه دیگری یا کنترل از راه دور، از هر نقطه از خانه خود به موسیقی گوش دهید.

اینترنت اشیا و خانه هوشمند
اینترنت اشیا و خانه هوشمند

در شرکت نوین ایلیا صنعت تجربه و تحقیقات به ما نشان داده است که، حتی اگر هوشمندسازی خانه‌ها بسیار پیشرفته و پیچیده به نظر می‌رسد، اما می‌توان به راحتی با انتخاب بهترین محصولات و تجهیزات در زمینه اینترنت اشیا و بینایی ماشین محقق شود.

تأثیر خانه هوشمند و اینترنت اشیا بر زندگی ما


اینترنت اشیا نحوه انجام کارهای ساده را تغییر داده است و از آنجایی که می‌توانیم دستگاه‌های اطراف خود را با لمس صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند خود کنترل کنیم، زندگی ما را راحت کرده است. قبل از اینترنت اشیا، افراد به صورت فیزیکی برای انجام کارهایی در اطراف خانه مانند روشن کردن آبگرمکن یا روشن کردن چراغ‌ها، از جای خود بلند می‌شدند.

اینترنت اشیا شامل تلفن‌های همراه نیز می‌شود و از آن‌جایی که تلفن‌های همراه می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را مدیریت کنند. همه در طول روز یک گوشی هوشمند همراه خود دارند. شما می‌توانید اشیاء را با استفاده از یک تلفن همراه کنترل کنید.

امروزه، می‌توانید یخچال‌های هوشمند با دوربین‌های داخلی تهیه کنید، بنابراین می‌توانید هنگام خرید به مواد داخل یخچال نگاه کنید. حتی در آینده، یخچال‌هایی را خواهید دید که خودشان متوجه می‌شوند چه کمبودهای وجود دارد و خلاصه‌ای از مواد غذایی ضروری را به تلفن همراهتان ارسال می‌کنند.

سپس فروشگاه‌ها می‌توانند با در نظر گرفتن خریدهای قبلی و الگوهای خرید متوسط، پیشنهادهایی برای اضافه کردن غذا و چیزهای مختلف ارائه دهند. هنگام قدم زدن در سوپرمارکت، یادآورهایی به تلفن هوشمند شما ارسال می‌شود تا اطمینان حاصل شود که دیگر نیازی به بازگشت به فروشگاه ندارید. بنابراین اینترنت اشیاء این مزایا را به شما ارائه خواهد داد که می‌تواند هزینه‌ها را کاهش بدهد.

نگرانی در مورد اینترنت اشیا و خانه‌ هوشمند


یکی از محرک‌های مهم اینترنت اشیا، اطلاعات است. دستیابی و تولید بیشتر ابزارهای واسط، منوط به دسترسی و افزایش ظرفیت و آماده‌سازی داده است. به همین دلیل، سازمان‌هایی که با اینترنت اشیا سر و کار دارند، اطلاعات را از منابع بسیاری جمع‌آوری کرده و آن‌ها را برای مدیریت بیشتر در شبکه ابری خود ذخیره می‌کنند. هر چند باید به این نکته توجه کرد که داده‌ها آسیب‌پذیر هستند و هکرها آن‌ها را برای دسترسی به اطلاعات خصوصی هدف قرار می‌دهند، که این از خطرات حفاظتی و امنیتی و ضعف تک نقطه ای چارچوب های مختلف است.

نتیجه گیری در مورد اینترنت اشیا و تاثیر آن


آینده اینترنت اشیا بسیار نامحدود خواهد بود. راه‌حل‌هایی را در همه زمینه‌ها، از جمله تولید، خدمات پزشکی، تحصیل، و غیره ارائه می‌دهد. سایت‌ها خواهند توانست یک پلت‌فرم نوآورانه شهر هوشمند معمولی را برای جوامع کوچک شهری به اشتراک بگذارند. در همین راستا، راه حل های شهرهای هوشمند کوچک و عظیم از طریق پلت فرم مرکزی ابر (cloud) سازماندهی و کنترل خواهد شد. در نهایت برای این که یک شهر به سمت «هوشمند شدن» پیش برود، مشکلی نخواهد بود. و جوامع شهری کوچک و بزرگ می‌توانند از پیشرفت‌های فن‌آوری از جمله خانه‌های هوشمند با اینترنت اشیا بهره‌مند شوند.

شرکت نوین ایلیا صنعت، به‌ عنوان نماینده رسمی محصولات سنسو‌پارت (SensoPart) و باسلر در ایران، بهترین گزینه برای مشاوره و راهنمایی درباره انواع سنسورها، سیستم‌های بینایی ماشین و پردازش تصویر است. کارشناسان ما با ارائه بهترین راه‌حل‌ها برای ساخت و اجرای پروژه‌های اتوماسیون صنعتی و بینایی ماشین و همچنین راهنمایی برای انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین برندهای روز دنیا در خدمت شما هستند.

مجموعه نوین ایلیا صنعت قبل از فروش به معرفی، آموزش و ارائه یک ورژن دمو از تجهیزات و نرم‌افزارهای مربوطه می‌پردازد. گارانتی، به‌روزسانی نرم‌افزارها و کالیبراسیون از جمله خدمات پس از فروش شرکت در حوزه‌های مختلف اجرایی می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر از خدمات ما نیز می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

در آخر این نکته را عنوان می‌کنیم که شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دیپ لرنینگ، مقالات ماشین های بردار پشتیبان svm و خودروهای متصل را از همین مجموعه مطالعه نمایید.

سوالات متداول


اینترنت اشیا چیست؟

 اینترنت اشیا به مجموعه‌ای از اشیاء فیزیکی شامل حسگرها، نرم افزارها و سایر دستگاه‌ها با فن‌آوری‌های به روز که با دستگاه‌ها و سیستم‌های دیگر در حال تبادل داده و اطلاعات هستند، اطلاق می‌شود.

از کاربردهای اینترنت اشیا و خانه هوشمند چیست؟

  • خانه های هوشمند
  • امنیت هوشمند
  • ترموستات هوشمند
  • لوازم خانگی هوشمند
  • سیستم نمایشی و صوتی هوشمند

تاثیر شهر هوشمند با هوش مصنوعی در زندگی ما چیست؟

  • نحوه انجام کارهای ساده را تغییر داده است.
  • می‌توانیم دستگاه‌های اطراف خود را با لمس صفحه نمایش گوشی‌های هوشمند کنترل کنیم.
  • از طریق تلفن‌های همراه می‌توانیم با دیگران ارتباط برقرار کرده و داده‌ها را مدیریت کنیم.
  • می‌توان یخچال‌های هوشمند با دوربین‌های داخلی تهیه و هنگام خرید به مواد داخل یخچال نگاه کرد.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.