Binning

 

در این مقاله ما سعی میکنیم به ساده‌ترین شکل ممکن اصطلاح Binning را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

 

Binning

 

حساسیت سنسورهای CMOS و CCD وابسته به عامل‌های زیادی از جمله اندازه پیکسل است. هر چقدر پیکسل بزرگ‌‌تر باشد. نور بیشتری می‌تواند جذب کند. از دیدگاهی دیگر، پیکسل‌‌های کوچک‌‌تر بیشتر مناسب هستند.

بعضی از دوربین‌های CMOS و CCD اجازه تغییر اندازه پیکسلشان با نرم‌افزار را می‌دهند، این روش بر اساس یکی‌سازی مستقیم پیکسل‌ها بر روی چیپ است که binning نامیده می‌شود؛ بر طبق این شیوه وضوح تصویر سنسور CMOS و CCD کاسته می‌شود.

معمولاً فرآیند binning، پیکسل‌های 2*2 یا 4*4 را یکی می‌کنند؛ در نتیجه به‌صورت تئوری، حساسیت ۴ و یا ۱۶ برابر می‌شود؛ همان‌گونه که با ضریبی مشابه وضوح تصویر کاسته می‌شود. (هرچند که در عمل حساسیت ۳ تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد.)

در مورد دوربین‌های رنگی، binning همیشه نتایج رضایت‌بخشی نخواهد داشت؛ وابسته به مکان شیء و رنگ، ممکن است لبه‌های دندانه‌ای بیشتر و یا کمتر در تصویر به وجود آید.

در حوزه سنسورهای CCD عملیات binning بسیار پیچیده است. در نتیجه انواع دوربین‌ صنعتی دارای این قابلیت نیز گران هستند. در نقطه مقابل با این، binning جز ذات سنسورهای CMOS است. در نتیجه دوربین‌های CMOS که دارای قابلیت binning نیز هستند؛ با قیمتی شگفت‌آور در دسترس هستند.

از شما ممنونیم که مطلب ما را مطالعه فرمودید، پیشنهاد می گردد جهت اطلاعات بیشتر، مطالب این وب سایت همچون استاندارد C-mount و تریگر را مطالعه نمایید.
شما همچنین می توانید مطالب ما در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام،اپارات و لینکدین مطالعه کنید،لطفا سایر مطالب دانشنامه ما را نیز پیگیری کنید.