دوربین صنعتی

آیا تا‌به‌حال با دوربین صنعتی کارکرده و یا آن‌ها را از نزدیک دیده‌اید؟ دوربین صنعتی می‌تواند بخش مهمی از کار بسیاری از صنایع باشد و انتخاب آن اهمیت زیادی دارد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با همه جوانب آن و این‌که دوربین صنعتی چیست، آشنا کنیم. اگر دوست دارید درباره دوربین صنعتی هوشمند و قیمت دوربین هوشمند هم اطلاعاتی داشته باشید، حتماً با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

دوربین صنعتی چیست؟

دوربین صنعتی در‌واقع دوربینی است که با شرایط سخت‌کاری در صنعت تطبیق داده شده است. از‌جمله شرایط ویژه در صنعت می‌توان به دما و فشار بالا و ارتعاشات اشاره کرد. معمولاً از این دوربین‌ها برای کنترل چرخه تولید، دنبال‌کردن قطعات و محصولات روی نقاله‌ها، تشخیص و مشاهده قطعات بسیار کوچک و غیره استفاده می‌شود. تمایز دوربین‌صنعتی نسبت به دوربین‌‌های معمولی را می‌توان در قابل‌اعتماد بودن آن‌ها، دقت و اصول عملکرد این دوربین‌ها دانست.

امروزه از دوربین‌صنعتی در صنایع مختلف، به‌ویژه در بخش نظارت بر تولید استفاده می‌شود. دوربین‌های صنعتی عموماً از دوربین‌های دیجیتال بسیار مقاوم‌تر و با دوام‌تر هستند. تفاوت دیگری که در دوربین صنعتی با سایر دوربین‌های معمولی قابل‌ذکر است، کیفیت است. دوربین‌صنعتی به‌مراتب کیفیت بسیار بالاتری دارد زیرا تصاویر این نوع دوربین به‌صورت تخصصی بررسی می‌شوند. اجزای دوربین‌های دیجیتال مانند شاتر و فلاش در دوربین‌های صنعتی یافت نمی‌شوند.

 

دوربین صنعتی چیست

این نوع دوبین‌ها به‌وسیله یک کابل رابط به رایانه متصل شده و به‌وسیله یک نرم‌افزار در رایانه دوربین مدیریت می‌شود. در نهایت دوربین از بخش‌های هدف فیلم‌برداری و عکاسی می‌کند. در واقع هدف یک دوربین صنعتی تبدیل سیگنال‌های نوری به سیگنال‌های الکتریکی تا حد ممکن دقیق است. این فرایند منجر به ایجاد یک تصویر دیجیتالی می‌شود. یکی از مواردی هم که درباره دوربین‌های صنعتی باید در نظر گرفت، قیمت دوربین صنعتی است که در ادامه درباره آن صحبت خواهیم کرد.

 

دوربین صنعتی و پردازش تصویر

همان‌گونه که یک بازرس کیفی پس از دیدن یک محصول و اندازه‌گیری‌های خاص پی به کیفیت آن می‌برد، با تصویربرداری دیجیتال با استفاده از دوربین پردازش تصویر از یک محصول و اجرای الگوریتم‌هایی خاص بر روی دیتای تصویر، می‌توان ویژگی‌هایی از تصویر را استخراج کرد. این ویژگی‌ها که از دوربین پردازش تصویر به دست می‌آیند، سبب درک و بازیابی اطلاعات کیفی و کمی محصول شده و این امر خود سبب افزایش سرعت و کیفیت تولید می‌شود. این فرایند نیازمند فناوری پردازش تصویر است.

 

هر تصویر، پیش از پردازش نیازمند بهبود کیفیت در راستای پردازش موردنظر است. به طور مثال برای پردازش تصویر یک پیچ به‌منظور استخراج ابعاد و یا عیب‌یابی، رنگ پیچ به کار نمی‌آید بلکه این میزان کنتراست قطعه با روشنایی صفحه زیرین آن است که تصویر را برای پردازش آماده می‌کند. در نتیجه می‌توان بدون تغییر در فضای رنگ، تصویر را به مد خاکستری انتقال داد.

فیلترها، الگوریتم‌ها و تکنیک‌های بسیاری در پردازش تصاویر استفاده می‌شوند که در صورت ترکیب آن‌ها با توالی مناسب، می‌توان قابلیت درک تصاویر را برای ماشین بیشتر کرده و اطلاعات دقیق‌تری از آن‌ها به دست آورد. حال که با دوربین‌صنعتی چیست، آشنا شده‌اید، می‌توانیم در ادامه درباره ارتباط آن‌ها با بینایی ماشین هم‌صحبت کنیم.

 

دوربین صنعتی و بینایی ماشین

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای فهمیدن مفهوم سامانه بینایی ماشین درنظرگرفتن آن به‌عنوان “چشم” ماشین است. سامانه از داده‌های دیجیتال دوربین‌صنعتی برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کند. صنایع از سامانه‌های بینایی ماشین در گستره وسیعی برای بهبود کیفیت، بهره‌وری و عملیاتی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بعضی از تولیدکنندگان جهانی از سامانه‌های بینایی ماشین از سال ۱۹۵۰ استفاده کرده‌اند. اما این فناوری به طور واقعی در سال‌های ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ گسترش یافت.

 

دوربین صنعتی و بینایی ماشین

بدون درنظرگرفتن کاربرد صنعتی و یا غیرصنعتی، مجموعه‌ای از نرم‌افزار و سخت‌افزار با یکدیگر کار می‌کنند تا اجرای سامانه‌های بینایی ماشین را ممکن سازند. کارکرد معمول سامانه بینایی ماشین در عمل عبارت است از: فرایند زمانی شروع می‌شود که سنسور حضور محصول را تشخیص می‌دهد. سنسور صنعتی، منبع نور را به‌منظور روشن‌کردن منطقه و دوربین صنعتی را برای اخذ تصویر از محصول یا قسمتی از محصول تحریک می‌کند.

فریم گربر (دستگاه مبدل دیجیتال) تصویر دوربین صنعتی را به خروجی دیجیتال قابل‌فهم برای رایانه تبدیل می‌کند. فایل دیجیتال بر روی رایانه دریافت می‌گردد؛ سپس می‌تواند مورد تجزیه‌وتحلیل توسط نرم‌افزار سامانه قرار بگیرد. نرم‌افزار، فایل را طبق مناطق از پیش تعریف‌شده مورد بررسی قرار می‌دهد تا عیوب را تشخیص دهد. اگر عیبی تشخیص داده شود؛ محصول مردود اعلام خواهد شد.

 

انواع دوربین‌های صنعتی

انواع و طراحی دوربین‌های صنعتی متناسب با زمینه کاربرد و وظایف آ‌ن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. در ادامه درباره تعدادی از انواع این دوربین‌‌ها و حوزه‌های فعالیت آن‌ها مطالبی را بیان می‌کنیم تا شما با آن‌ها آشنایی بیشتری داشته باشید.

 

 

دوربین صنعتی و انواع آن

دوربین‌ها و سنسور‌های هوشمند: دوربین صنعتی هوشمند راه‌حل مناسبی است که سنسور‌ها و سیستم ورودی و خروجی را به هم متصل می‌کند. معمولاً محیط کاربری آسانی برای این دوربین‌‌ها وجود دارد که کاربران به‌آسانی می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

دوربین صنعتی و سنسور هوشمند

 

 

دوربین‌های اسکن ناحیه‌ای: معمولاً این دوربین صنعتی تصاویر دو‌بعدی را برای پردازش ثبت می‌کند. از این دوربین در تشخیص، اندازه‌گیری و غیره استفاده می‌شود.

 

دوربین صنعتی و اسکن ناحیه

 

دوربین‌های اسکن خطی: تصاویر این نوع دوربین‌صنعتی شامل یک یا دو خط از پیکسل از اطلاعات ثبت‌شده است. این دوربین ظرفیت بالایی را برای خواندن پیکسل‌های بالا دارد و برای خط زیر ناحیه بازرسی را هم اسکن می‌کند.

 

 

دوربین صنعتی و اسکن خطی

از‌جمله سایر انواع دوربین صنعتی می‌توان به دوربین‌های سه‌بعدی، دوربین‌های دمایی، دوربین‌های شبکه هم اشاره کرد.

 

کاربرد دوربین‌های صنعتی

همان‌طور که گفته شد دوربین‌های صنعتی در صنایع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند که کنترل کیفیت نیز یکی از زمینه‌های مهم در تولید است که به‌شدت به پردازش تصویر صنعتی متکی است. از جمله صنایع مهمی که دوربین صنعتی در آن استفاده می‌شود، شیشه‌های دارو و قرص است که تولید این شیشه‌ها حساسیت خاص خود را دارند.

اندازه‌گیری ابعادی قطعات و کالیبراسیون، دسته‌بندی محصولات کاشی و سرامیک بر اساس طرح و رنگ، سورتینگ میوه و سبزی، بازرسی کیفی کاغذ و کارتن، بازرسی قطعات استهلاکی هواپیما، اندازه‌گیری و کنترل جا‌به‌جایی رجیسترهای چاپ رول، بازرسی چوب و آهن، سورتینگ تایر بر اساس طرح و ابعاد، سورتینگ و دسته‌بندی آجر و سفال، بار‌کد‌خوانی و کنترل اصالت کالا و تفکیک اتوماتیک و … از دیگر کاربرد‌های انواع دوربین‌صنعتی است.

برای دیدن پروژه های نوین ایلیا میتوانید اینجا کلیک کنید.

 

دوربین صنعتی و کاربرد آن

بهترین دوربین‌های صنعتی بازار

از بهترین و خوش‌نام‌ترین برندهای دوربین‌های صنعتی می‌توان به باسلر و سنسوپارت اشاره کرد. شرکت باسلر فعالیت خود در حوزه دوربین صنعتی را سال 1988 آغاز کرد. شرکت باسلر انتخاب‌های متنوعی از دوربین‌های صنعتی در 4 دسته اصلی دوربین‌های اسکن منطقه، اسکن خطی، دوربین‌های سه‌بعدی و دوربین‌های تحت شبکه پیشروی شما قرار می‌دهد.

 

دوربین صنعتی در بازار

برند با کیفیت دیگری در حوزه دوربین‌های صنعتی سنسوپارت است. دوربین‌های سنسوپارت تلفیقی از سخت افزار‌های باکیفیت و نرم‌افزارهایی با قابلیت ارتقا هستند. تفاوت دوربین‌های سنسوپارت تنوع بسیار بالای حسگر‌های بینایی است. از ویژگی‌های اصلی این دوربین‌های این برند انعطاف‌پذیری است. در ادامه دو مورد از کاربرد دوربین‌ها را توضیح خواهیم داد.

دوربین‌های اتوماسیون و رباتیک: این دوربین صنعتی برای کاربرد‌های اتوماسیون و رباتیک استفاده می‌شوند. معمولاً این دسته به رزولوشن بالا نیاز دارند. همچنین دوربین‌های دسته اتوماسیون باید قابلیت ارسال اطلاعات با سرعت بالا را برای سیستم‌های کنترل داشته باشند.

دوربین‌های مناسب در تولید: در نقاله‌ها، دوربین صنعتی توانسته جایگزین مناسبی برای سنسور‌ها باشد. دقت و سرعت انتقال بالا از‌جمله مواردی است که این نوع دوربین صنعتی باید از آن بهره برده باشد.

 

قیمت دوربین صنعتی

دوربین صنعتی بسته به این‌که در چه صنایعی مورداستفاده قرار می‌گیرد، قیمت‌های متفاوتی دارد. پارامتر‌های زیادی در قیمت دوربین‌صنعتی دخیل هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به‌وضوح تصاویر، سنسور‌های دوربین، شاتر، رنگ تصویر، کابل، لنز و غیره اشاره کرد. قبل از خرید حتماً در خصوص کنترل رنگ، ابعاد برداری، کنترل سطح و به‌طورکلی پردازش تصویر حتماً تحقیق کنید و انواع مختلف دوربین‌های موردنظرتان را مقایسه کنید تا بهترین انتخاب را انجام دهید.

دوربین صنعتی و قیمت آن

 

در این مطلب سعی کردیم تا توضیح کاملی را درباره این‌که تعریف دوربین صنعتی و انواع و کاربردهای آن ، ارائه کنیم. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات  لینکدین مطالعه کنید. در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه  پایین صفحه اعلام کنید. در فرصت پاسخ‌گوی شما هستیم.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *