سنسور صنعتی

اگر بخواهیم خیلی ساده درباره سنسور صنعتی صحبت کنیم باید آن را یکی از المان‌های بدانید که وظیفه حس کردن کمیت‌هایی خاص را دارد و آن‌ها را به کمیت‌هایی تبدیل می‌کند که دستگاه‌ها امکان مشاهده و مطالعه آن‌‎ها را فراهم کنند. درباره این کمیت‌ها در قسمت‌های بعدی صحبت خواهیم کرد و به تعریف و توضیح انواع سنسور صنعتی می‌پردازیم. اگر می‌خواهید درباره سنسورصنعتی اطلاعات کاملی داشته باشید و یا درباره قیمت دوربین‌های سنسوپارت و سنسور صنعتی بدانید، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

 

 

سنسور صنعتی چیست و انواع و کاربردهای آن

سنسور صنعتی چیست

سنسور‌های صنعتی اتوماسیون سنسور‌ها یا حس کننده‌هایی هستند که مقادیر کمیت‌هایی را دریافت می‌کنند و به‌صورت سیگنال خروجی ارسال می‌کنند. همان‌طور که در قسمت قبل اشاره شد، سنسور صنعتی در‌واقع المانی حس کننده است که کمیت‌هایی فیزیکی یا رطوبت و حرارت را به کمیت‌های خروجی آنالوگ یا دیجیتال تبدیل می‌کند. در قسمت انواع سنسور صنعتی درباره تعداد بیشتری از این کمیت‌های ورودی و خروجی مطالعه خواهید کرد.

معمولاً از سنسورصنعتی در سیستم‌های کنترلی، PLC و غیره استفاده می‌شود. سنسور‌ها به جزئی حیاتی در اتوماسیون صنعتی تبدیل شده‌اند و تولید محصولات را با‌هوش‌تر و اتوماتیک کرده است. اگر دوست دارید برای مجموعه خود از سنسور‌های با‌کیفیت و روز دنیا استفاده کنید سنسور‌های سنسو‌پارت می‌توانند رضایت شما را جلب کنند. برای مشاوره هم مجموعه نوین ایلیا صنعت به‌عنوان تنها نماینده رسمی فروش محصولات باسلر و سنسو‌پارت در ایران یکی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب سنسور صنعتی خواهد بود.

 

 

سنسور صنعتی و تعریف و کاربرد های آن

کاربرد سنسور صنعتی

اگر بخواهید بدانید که کاربرد سنسور صنعتی چیست باید بگوییم که بهتر است به صنعتی که در آن مشغول به فعالیت هستید مراجعه کنید. این موضوع باعث می‌شود تا کاربرد‌های مرتبط را بهتر بشناسید. سنسورصنعتی می‌تواند کاربرد‌های گسترده‌ای داشته باشد و همچنان که در ادامه مشاهده خواهید کرد انواع مختلفی از آن‌ها در بازار وجود دارد. سنسور‌های صنعتی ممکن است به‌‎صورت جداگانه و تنها عملکرد داشته باشند یا ممکن است با مجموعه‌ای از دستگاه‌های دیگر همراه شوند تا بتوانند اطلاعات حس شده را به واحد کنترل برسانند.

مجموعه نوین ایلیا صنعت که نماینده محصولات و سنسور‌های سنسو‌پارت در ایران است در ساخت مجموعه‌های بینایی ماشین و ساخت سیستم‌های اتوماسیون تجربه و تخصص بالایی دارد و می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای کمک به فعالیت شما باشد.

 

 

سنسور صنعتی و کاربرد های مهم آن

اگر بخواهیم ساده بیان کنیم که کاربرد سنسور صنعتی چیست، باید بگوییم این سنسور‌ها می‌توانند وسیله‌هایی باشند که با سیگنال‌های آنالوگ یا دیجیتال خود برای اتوماتیک کردن هر ماشین یا فرایندی ضروری هستند. به‌عنوان‌مثال می‌توان کاربرد‌هایی از سنسورصنعتی را در موارد زیر مشاهده کرد:

 • کاربرد‌های پزشکی
 • کاربرد‌های صنعتی
 • کاربرد در سیستم‌های هوایی و فضایی

در قسمت بعد درباره انواع سنسور‌های صنعتی صحبت خواهیم کرد و کاربرد‌های آن‌ها را بهتر درک می‌کنید. حتماً در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با همه انواع سنسور‌ها آشنا شوید. شناخت شما درباره سنسورصنعتی و انواع آن کمک می‌کند تا بتوانید فعالیت تولید محصولات یا سیستم خود را آسان‌تر اتوماتیک کنید.

اگر به دنبال اطلاعات محصولات سنسوری، سنسوپارت و قیمتهای آن هستید؛ پیشنهاد میکنم به صفحات محصولات سنسوپارت سر بزنید.

انواع سنسورهای صنعتی

یکی از مهم‌ترین مواردی که باید درباره سنسور صنعتی به آن توجه داشته باشید، انواع آن‌ها است. به‌طورکلی سنسور‌های صنعتی به دودسته سنسور‌های تماسی و غیر تماسی تقسیم می‌شوند. درباره سنسورصنعتی تماسی به‌عنوان اولین مورد در زیر صحبت شده است. سنسور‌های غیرتماسی هم همان‌طور که مشخص است کار خود را با نزدیک شدن قطعه و حس آن انجام می‌دهند. این نوع از سنسور‌ها دقت بالایی دارند و اطلاعات را هم با سرعت بسیار خوبی انتقال می‌دهند. درباره این دسته از سنسور‌ها هم در ادامه صحبت خواهیم کرد و شما می‌توانید نمونه‌های خوبی از این نوع سنسورصنعتی را در مقاله درباره سنسو‌پارت، محصولات و تاریخچه آن را مشاهده کنید.

 

 

سنسور صنعتی و مهمترین انواع آن

یکی از اولین مواردی که در قیمت سنسور صنعتی تأثیر دارد، نوع آن است. طبیعی است که سنسور‌های مختلف با فرایند‌ها و تکنولوژی‌های مختلف ساخته می‌شوند و قیمت هر‌یک متفاوت از دیگری است. سنسور‌های غیر تماسی پروسه ساخت دشواری دارند.

سنسورهای تماسی

همان‌طور که از نام این دسته مشخص است می‌توان سنسور‌های تماسی را سنسور‌هایی دانست که با استفاده از تماس با قطعه، اطلاعات ورودی را گرفته و به شکل اطلاعات خروجی به کنترل‌‎کننده ارسال می‌کنند. خود سنسور‌های تماسی را هم می‌توان به سنسور‌های تشخیص تماس و سنسور‌های حس کننده نیرو تقسیم کرد.

سنسورهای حرارتی

در فرایندی که قرار است دما اندازه‌گیری، ثبت و نمایش داده شود، تفاوت‌های بسیاری با یک سیستم ساده اندازه‌گیری حرارت داریم. شما می‌توانید با یک دماسنج جیوه‌ای به‌سادگی دما را اندازه بگیرید؛ اما برای ثبت و کنترل دما محیط به سنسور صنعتی حرارتی نیاز دارید. سنسور‌های حرارتی در هر دو نوع تماسی و غیر تماسی از انواع سنسور صنعتی موجود هستند.

 

 

سنسور صنعتی، سنسورهای حرارتی

سنسور صنعتی تماسی حرارتی با تماس با قطعه مورد‌نظر دمای خود را اندازه گرفته و انتقال می‌دهد. سنسور‌های غیر تماسی از نوع حرارتی هم با استفاده از توان حرارتی مادون‌قرمز یا نوری که از جسم یا سطح آن متصاعد می‌شود، مقادیری را به‌عنوان خروجی ارسال می‌کنند. برای مشاهده محصولات می‌توانید سری به سنسور‌های سنسو‌پارت بزنید.

سنسورهای مقاومتی

با تغییرات متغیر خارجی مقدار مقاومت این نوع از سنسور صنعتی تغیر می‌کند. به‌عنوان‌مثالی از سنسور‌های مقاومتی می‌توان به سنسور‌های دما مقاومتی اشاره کرد. این سنسور‌ها که با نام RTD هم شناخته می‌شوند. سنسور‌های دما مقاومتی با استفاده از تغییر مقاومت سیم‌پیچ سنسور با تغییر دما اندازه‌گیری دما را انجام می‌دهند.

 

سنسور صنعتی، سنسورهای مقاومتی

سنسورصنعتی مقاومتی در انواع مختلفی ارائه می‌شود و با‌توجه‌به شرایط محیطی که قرار است از آن استفاده شود، می‌توان سنسور مناسبی را تهیه کرد. حتما برای انتخاب سنسورصنعتی مورد‌نظر خود نگاهی به سنسور‌های شرکت معتبر سنسو‌پارت داشته باشید.

سنسورهای ولتاژی

در سنسور صنعتی ولتاژی با تغییر پارامتر محیطی، ولتاژهای مختلفی ساخته می‌شود. با‌توجه‌به این ولتاژ تولیدی سیگنال خاصی به دستگاه‌های کنترل‌کننده ارسال می‌شود و با استفاده از آن می‌توان برای ثبت و مشاهده اطلاعات اقدام کرد. تنها نماینده رسمی فروش محصولات شرکت سنسو‌پارت در ایران مجموعه نوین ایلیا صنعت است که با مشاوره از آن راهنمای خوبی برای اتوماتیک کردن خط تولید خود دریافت خواهید کرد. حجم کم، نصب آسان و حساسیت بالا هم از مزایای سنسورصنعتی ولتاژی هستند.

 

سنسور صنعتی، سنسورهای ولتاژی

سنسورهای جریانی

سنسور صنعتی جریانی همان‌طور که از نام آن مشخص است، با تغییر جریان وضعیت را به‌عنوان خروجی به دستگاه‌های کنترل و ثبت ارسال می‌کند. پس سنسورصنعتی جریان تغییر در محیط یا همان اطلاعات لازم را به تغییر جریان تبدیل کرده و ارسال می‌کند.

 

سنسور صنعتی، سنسورهای جریانی

سنسورهای خازنی

یکی دیگر از سنسور‌های غیر تماسی، سنسور صنعتی خازنی است. بر‌خلاف محدودیت سنسور‌های القایی که در ادامه درباره آن صحبت خواهد شد، از سنسور خازنی می‌توان برای انواع اجسام فلزی و غیر‌فلزی استفاده کرد. یکی از کاربرد‌های این سنسور استفاده از آن برای کنترل سطوح در مخازن پر‌شده از مواد مختلف است. البته از آن برای کاربرد‌های متنوع دیگری مانند کنترل وضعیت در برنامه تجهیزات و دستگاه‌ها و آشکار‌سازی انواع مواد استفاده می‌شود.

سنسورهای القایی

سنسور صنعتی القایی یکی از انواع سنسورصنعتی است که کاربرد زیادی در صنعت دارد. این سنسور، غیر تماسی است و برای استفاده آن را در مقابل فلزات قرار می‌دهند تا اطلاعات لازم را دریافت کند. از‌جمله کاربرد‌های این نوع سنسور می‌توان به مواردی مانند جدا‌سازی، آشکار‌سازی و اندازه‌گیری اشاره کرد. تنها نکته‌ای که باید در استفاده از سنسور مقاومتی دانست این است که از آن برای قطعات غیر‌فلزی مانند پلاستیک یا کاغذ نمی‌توان استفاده کرد. از سنسور‌های القایی سنسو‌پارت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • IT 12-4B-PS-K3
 • IT 10-4N-PS-K3
 • IT 40 BD-ACSL4
 • IS 588-02-X
 • IS 58-44-S
 • IS 518-04-S
 • IT 12 BM-PSL4

 

سنسور صنعتی، سنسورهای القایی

سنسورهای نوری و لیزری

از سنسور نوری برای تشخیص انواع قطعه‌های با جنس‌های مختلف فلزی یا غیر‌فلزی استفاده می‌شود. این نوع از سنسور صنعتی با LEDهای نیمه‌هادی عمل می‌کنند. این سنسور با سیستم داده‌های قطار پالسی خود، نور ارسالی از سنسور و نور محیط را هم از هم تفکیک می‌کند. از سنسور‌های نوری و لیزری برای شمارش، کنترل حرکت، کنترل سطوح و شمارش در خط تولید استفاده می‌شود. سنسور‌های سنسو‌پارت در این دسته به سنسور‌های فاصله، رنگ و کنتراست و سنسور‌های فوتو‌‌الکتریک تقسیم می‌شوند. به‌عنوان‌مثال می‌توان سری‌های زیر را هم از این دسته نام برد:

 • F 10 sub-miniature sensors
 • F 25 miniature sensors
 • Fiber-optic sensors
 • Fork sensors and optical windows

 

سنسور صنعتی، سنسورهای نوری و لیزری

سنسورهای شیمیایی

اگر بخواهیم ساده درباره این نوع از سنسور صنعتی صحبت کنیم باید بگوییم که سنسور شیمیایی غلظت ذرات یعنی اتم‌ها، مولکول‌ها یا یون‌ها را با علائم الکتریکی ثبت و ارسال می‌کند. سنسور‌های شیمیایی به دسته‌های الکتریکی، نوری، گرمایی و جرمی تقسیم می‌شوند.

 

سنسور صنعتی، سنسورهای شیمیایی

سنسورهای مغناطیسی

سنسور صنعتی مغناطیسی در مجاورت میدان مغناطیسی عمل می‌کند. اگر قطعه‌ای که خاصیت آهنربایی دارد در مقابل این نوع از سنسورصنعتی قرار گیرد، کنتاکت سنسور عمل خواهد کرد. از این سنسور برای اندازه‌گیری سرعت و تشخیص موقعیت استفاده می‌شود.

 

سنسورصنعتی، سنسورهای مغناطیسی

مجموعه نوین ایلیا صنعت، به‌عنوان نماینده رسمی محصولات سنسو‌پارت در ایران می‌تواند گزینه مناسبی برای مشاوره و راهنمایی درباره سنسور‌های صنعتی، قیمت سنسور صنعتی یا سیستم‌های بینایی ماشین باشد. حال که دانستید سنسور صنعتی چیست و چه نوع از سنسورصنعتی را نیاز دارید می‌توانید تحولی را در خط تولید یا فعالیت خود ایجاد کنید.

در این مطلب سعی کردیم تا توضیح کاملی را درباره این‌که سنسورصنعتی چیست و انواع و کاربردهای آن ، ارائه کنیم. شما همچنین می‌توانید مطالب ما در شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام، آپارات  و لینکدین مطالعه کنید. در صورت داشتن سوالات و پیشنهادات و نظرات خود را در دیدگاه  پایین صفحه اعلام کنید. در اولین فرصت پاسخگوی شما هستیم.

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *